$
חברה וסביבה

הרעש שטלטל את נפאל. "לילה ללא קורת גג"

אלפים בנפאל התאספו לשינה טרופה ברחובות מחשש לרעשי משנה, בתום יום קטלני שבו גבה רעש אדמה עוצמתי את חייהם של כ-1,800 בני אדם. הערכה: מניין ההרוגים עוד יעלה. הלילה ממריא כוח חלוץ של פיקוד העורף וחיל הרפואה שיבחן את היקף הסיוע הנדרש. 250 ישראלים עדיין מנותקי קשר

סוכנויות הידיעות וכתבי ynet 07:3326.04.15

לילה ירד על נפאל והביא לסיומו של יום קטלני במיוחד, שבו אירעה רעידת האדמה האימתנית ביותר בנפאל זה שמונה עשורים. אתמול (שבת) בצהרים טלטל את המדינה רעש אדמה עוצמתי שגרם לאלפי נפגעים, לרעשי משנה ולמפולות שלגים עוצמתיות בהר אוורסט. מניין ההרוגים עומד על 1,805 בנפאל לבדה. עשרות אחרים נהרגו בצפון הודו, ומקצתם בטיבט, בסין ובבנגלדש. משרד החוץ בירושלים הודיע כי כמה ישראלים נפצעו באורח קל וכ-250 מוגדרים מנותקי קשר עקב בעיות התקשורת במדינה. עם רדת החשכה מתכננים רבים לבלות את הלילה תחת כיפת השמיים. סוכנות AP וכתבי ynet קיבצו את העדכונים האחרונים מנפאל.

 

  • מספר הטלפון בחדר המצב של משרד החוץ הוא 02-5303155


 

ממדי ההרס: "מניין ההרוגים צפוי לעלות"

 

מוקדם עדיין לקבוע מהו היקף ההרס שלו גרמה רעידת האדמה הקטלנית. כאמור יותר מ-1,800 בני אדם נהרגו בנפאל ובמדינות הסמוכות והמניין עלול לעלות עוד בימים הקרובים. רעש האדמה, שעוצמתו 7.8 בסולם ריכטר, היה החמור ביותר שהיכה בנפאל זה שמונה עשורים. 34 נהרגו בצפון הודו, 12 בטיבט, שניים בבנגלדש ועוד שני סינים בגבול נפאל-סין.

 

מגדל דהררה ההרוס מגדל דהררה ההרוס צילום: איי אף פי

 

הרעידה פקדה את האזור המאוכלס ביותר בנפאל, הכולל את הבירה קטמנדו, והשפיעה גם מעבר לעמק קטמנדו. עשרות רעשי משנה הורגשו גם שעה לאחר הרעש העיקרי. מומחים לרעידות אדמה מתכוננים לעלייה במניין ההרוגים ובהיקף הנזק.

 

 

"מדובר ברעש אדמה חזק שאירע באזור צפוף מאוד ובעל תשתית בעייתית שניזוקה ברעידות עבר", אמר מומחה לססמולוגיה מהמכון הגיאולוגי האמריקני. "צפוי שיהיה מניין גבוה עוד יותר של הרוגים". בתי החולים המקומיים כבר מלאים בתושבים שנפצעו ונמל התעופה הבינלאומי בנפאל מושבת, מה שמקשה על מאמצי החילוץ הראשוניים למדינה המבודדת באזור ההררי.

 

מה מצב הישראלים בנפאל?

 

חדר המצב במשרד החוץ בירושלים, הערוך במתכונת חירום, יודע על כמה ישראלים שנפצעו בעקבות רעידת האדמה ומצבם מוגדר קל. כ-250 ישראלים, מבין כ-2,000 ישראלים הנמצאים בנפאל, מוגדרים מנותקי קשר.

 

 

24 תינוקות בני כמה ימים שנולדו לישראלים בנפאל באמצעות אמהות פונדקאיות מחכים עם הוריהם לסיוע בעקבות רעידת האדמה הקטלנית. תשעה מהם פגים ומצבה הרפואי של אחת מהם מוגדר קשה. ממשרד החוץ נמסר ל-ynet כי הוא מתכנן להטיס אותם במסוקים מנפאל להודו השכנה, משום שנמל התעופה בקטמנדו נסגר. מהודו יוטסו התינוקות לישראל. במשרד החוץ אומרים כי המהלך מורכב והוא נעשה "בשקיפות מול הנפאלים".

   

הריסות בקטמנדו הריסות בקטמנדו צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

 

לילה (א') יוצאים שבעה קציני צה"ל ככוח חלוץ לקטמנדו במטוס חיל האוויר שימריא מנבטים. המשלחת תכלול קציני אוכלוסייה, לוגיסטיקה, רפואה וחילוץ והצלה. אחר הצהריים תצא משלחת הסיוע הגדולה של צה"ל שתכלול לפי הערכות ראשוניות כ-240 אנשי צבא, רובם מפיקוד העורף. מדובר במשלחת סיוע רחבת היקף בכמות החיילים. היא תכלול בית חולים שדה, צוותי חילוץ והצלה וציוד תקשורת לוויינית. חברי המשלחת יתמקדו בישראלים הרבים בנפאל שטרם יצרו קשר מאז האסון.

 

מה בדיוק קרה? מה יקרה בהמשך?

 

ססמולוגים מעריכים כי הרעש בנפאל אירע בשכבות סלע שנחצו על ידי "העתק דחיקה", מצב שבו חלק אחד של קרום כדור הארץ נע מתחת לחלק אחר. במקרה זה גוש הסלע ההודי זז לכיוון צפון 45 מילימטרים בשנה מתחת לגוש הסלע האירו-אסייתי. שבר זה הוא שגרם גם ליצירת רכס ההימלאיה.

 

פצועה בקטמנדו פצועה בקטמנדו צילום: אי פיי

 

באזור זה נרשמה היסטוריה של רעידות אדמה קשות, בהן ארבעה רעשים בעוצמה של יותר מ-6.0 בסולם ריכטר במאה השנים האחרונות. כעת מזהירים המומחים מפני מפולות בוץ בשל המדרונות התלולים שבאזור.

 

שעות ארוכות עברו מאז רעש האדמה העוצמתי שפקד את האזור אתמול בצהריים, אולם מאות אלפי בני אדם במדינה חוששים משינה במבנים מחשש לרעשי משנה שיגרמו להתמוטטויות ולכן רבים מתכוננים לישון תחת כיפת השמיים. כמה מהם הקימו אוהלים ונותרו ישובים סביב מדורות, אוכלים ממזון שסופק על ידי מתנדבים. בעיר העתיקה פטן, שנמצאת דרומית לקטמנדו, תושבים רבים נראו עם רדת הערב מתכנסים ברחובות הצרים, אוחזים בשמיכותיהם ומנסים להתקבץ באזורים פתוחים ובפאתי מקדשים.

 

מה אירע על הר אוורסט?

 

מפולת שלגים הרסנית סחפה את ההר לאחר רעידת האדמה, וגבתה את חייהם של לפחות 18 בני אדם. רבים אחרים עדיין נעדרים ומספר הפצועים לא ברור. המפולת פקדה את אחד המקומות המסוכנים והמפורסמים ביותר בהר, יצרה סחף שנע בין מפל הקרח קומבו, שידוע בתנאיו הקשים, לבין המחנה המרכזי שמשמש משלחות טיפוס בינלאומיות. 

 

קטמנדו קטמנדו צילום: אי פיי

 

ישנם דיווחים לא מאומתים על מפולות נוספות שאירעו בחלקים אחרים של ההר. גורמים רשמיים בנפאל אמרו כי כ-30 בני אדם נפצעו במחנה המרכזי. פוסטים שפרסמו מטפסים בפייסבוק העלו כי ייתכן שכמה בני אדם נקברו תחת אוהליהם כשהמפולת אירעה. מטפסים וצוותי הדרכה עזבו את המחנה בהמשך היום בחיפוש אחר מיקום בטוח יותר.

 

גורמים רשמיים מעריכים כי לפחות 1,000 מטפסים, בהם 400 זרים, היו במחנה המרכזי באוורסט כשרעידת האדמה היכתה במדינה. יותר מ-4,000 מטפסים הגיעו לפסגת ההר המתנשא לגובה של 8,850 מטרים מאז שנכבש לראשונה על ידי המטפס הניו זילנדי אדמונד הילרי והשרפה טנזינג נורגיי ב-1953.

 

כיצד ערוכה נפאל להתמודד עם המשבר ההומניטרי?

 

נפאל, שבה מתגוררים 18 מיליון בני אדם, היא מדינה ענייה יחסית שלוקה במשאבים יקרים למרות מורשתה התרבותית העשירה והנוף ההררי המרהיב שלה. בשנים האחרונות נרשמת בה אי יציבות פוליטית וחברתית בעקבות שביתות כלליות שהובילו למראות כאוטיות בבירה קטמנדו.

 

פאל גובלת בהודו וסין חוותה כמה אסונות טבע קשים בעברה. רעש האדמה החזק ביותר שנרשם במדינה אירע ב-1934 וגבה את חייהם של יותר מ-8,500 בני אדם. אי היציבות החלישה את יכולת הממשלה לטפל במשברים מסוג אלה - נפאל עדיין לא שדרגה את שירותי החזאות שלה, אף שהופתעה מסופות קשות שאירעו שלא בעונה בסתיו האחרון, וגבו את חייהם של 32 בני אדם ברכס אנאפורנה.

 

פקיסטן השכנה הציעה את עזרתה ומאמצי סיוע בינלאומיים צפויים להיות מושקים עם פתיחתו מחדש של נמל התעופה בקטמנדו. ארצות הברית הודיעה כי הקימה צוות הצלה מיוחד וכן שחררה כספי סיוע ראשוניים על סך מיליון דולרים. ראש הממשלה ההודי נרנדרה מודי הורה לשגר מיידית צוותי חילוץ וצוותים רפואיים לנפאל ולפעול לפינויים של התיירים ההודים בנפאל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x