$
תעשייה ופיננסים

עליבאבא השיקה שירות דירוג אשראי לצרכנים ועסקים קטנים

המהלך נעשה בעידוד הממשלה הסינית, ששואפת למצב את הצריכה הפרטית כמנוע הצמיחה העיקרי במשק. גם הרשת החברתית טנסנט עתידה להציע שירות דומה. המהלך הבא של עליבאבא בענף הפיננסים: הקמת בנק מקוון

שירות כלכליסט 09:5829.01.15

הזרוע הפיננסית של ענקית הקמעונאות המקוונת הסינית עליבאבא השיקה אתמול שירות דירוג אשראי לצרכנים ועסקים פרטיים.

 

השירות של עליבאבא יתבסס על מאגר המידע העצום שיש לחברה באשר ללקוחותיה. הזרוע הפיננסית של עליבאבא היא אחת משמונה גופים שהבנק המרכזי הסיני אישר להם להקים שירות דירוג אשראי כחלק מהמאמץ הממשלתי להגדיל את אפשרויות המימון לצרכנים ולעסקים קטנים כדי להגביר את הצריכה הפרטית במדינה. עם החברות האחרות ששלוחות שלהן קיבלו אישור דומה נמנות ענקית האינטרנט הסינית טנסנט, שמפעילה את הרשת החברתית הפופולרית ביותר בסין ואת שירות המסרים המיידיים וויצ'ט (ראה מסגרת), וקבוצת הביטוח פינג־אן.

 

 

שירות דירוג האשראי של עליבאבא ייקרא ססמי ניהול אשראי (Sesame Credit Management). החברה־האם של ססמי קרדיט, ז'זאנג, ששייכת לזרוע הפיננסית של עליבאבא, לא נכללה בהנפקה הציבורית של החברה בניו יורק בשנה שעברה, שנחשבת לגדולה בהיסטוריה.

 

ז'ז'אנג מסרה כי ססמי קרדיט תאסוף מידע מ־300 מיליון משתמשים פרטיים ו־37 מיליון עסקים קטנים שעושים שימוש בפלטפורמות המסחר של עליבאבא, שכוללות את פורטל המסחר לעסקים Alibaba.com ואת הקניונים המקוונים טאובאו וטימול.

 

"ססמי תתמקד באזרחים ועסקים שהיסטוריית האשראי שלהם דלה יחסית", אמר ל"פייננשל טיימס" יו ווג'יה, מדען המידע הראשי של ססמי. "ייתכן שהאזרחים האלה מעולם לא קיבלו הלוואה מבנק או הגישו בקשה להנפקת כרטיס אשראי. עם זאת, יכול להיות שהם קונים מקוונים אדוקים עם ביטחונות לקבלת הלוואות", אמר.

 

אריק ג'ינג, מנכ"ל ז'זאנג, אמר ל"פייננשל טיימס": "באמצעות מינוף הביג דאטה והטכנולוגיה שלנו אנו מאמינים כי ססמי לא רק תאפשר לספקי אשראי לעשות בחירות נכונות, אלא גם תגרום לסוחרים לספק יותר שירותים מבוססי אשראי".

 

הקמת שירות דירוג האשראי של עליבאבא התאפשרה בזכות החלטה של הממשלה בבייג'ינג בנובמבר 2013 שיש להקים בסין מערכת נתוני אשראי מקיפה. היעדר האפשרות של מוסדות פיננסיים בסין להעריך את יכולת ההחזר של אזרחים ועסקים קטנים הוא המכשלה העיקרית של ענף המימון במדינה.

 

בממשל הסיני מקווים כי הכניסה של ענקיות האינטרנט לתחום המימון תקדם את מתן ההלוואות לצרכנים ועסקים קטנים, שאחראים לחלק הארי של הצמיחה בסין, אך מתקשים לקבל הלוואות מהבנקים הממשלתיים.

 

מוקדם יותר החודש אמר ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג באירוע ההשקה של הבנק המקוון של טנסנט, וויבנק, כי כניסתן של חברות האינטרנט לענפי המימון והבנקאות היא לא פחות מ"צעד ענק לקראת רפורמה פיננסית". גם עליבאבא ותאגיד ההשקעות פוסון קיבלו את אישור הממשלה להקים בנקים מקוונים.

 

בתוך כך רשות התעשייה והמסחר בממשל הסיני האשימה שלשום את עליבאבא ב"משבר אמינות". לטענתה, עליבאבא לא עושה די למנוע סחר במוצרים מזויפים. לפי דו"ח שפרסמה הרשות, רק 19 מבין 51 מוצרים שאמינותם נבדקה ונמכרו באתרי עליבאבא נמצאו מקוריים ותואמים את התיאור שהופיע באתר שנמכרו בו. מהדיווח שפורסם בסוכנות הידיעות בלומברג עולה כי עם ההאשמות הנוספות כלפי עליבאבא ניתן למנות מכירת מוצרים דוגמת מכשירי האזנה לא חוקיים, סכינים ואלכוהול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x