$
תעשייה ופיננסים

ממשלת בריטניה תחייב קמעונאיות לדווח על תנאי התשלום לספקים

התוכנית הושקה בעקבות חשיפת נוהלי תשלום לקויים ברשתות ענק כמו טסקו, דבנהאמס וג'ון לואיס

שירות כלכליסט 22:4204.01.15

החברות הגדולות בבריטניה ייאלצו לדווח לרשויות מדי שלושה חודשים על תנאי התשלום שלהן לספקיהן. זאת במסגרת תוכנית חדשה שהשיקה הממשלה, אשר נועדה להילחם בתופעות הבריונות מצד החברות הללו — כך דיווח בסוף השבוע העיתון הבריטי "הטלגרף".

הסוגיה עלתה לתודעת הציבורית בחודש שעבר, לאחר שנחשף כי חברת פרמייר פודס, הבעלים של סדרת המאפים הפופולרית מיסטר קיפלינג, דרשה מהספקים שלה עמלה כתנאי לכך שתסכים לעבוד איתם בעתיד.

 

התנהלות זו חזרה על עצמה גם בתלונות אחרות של ספקים נגד החברות הקמעונאיות. בחלק מהמקרים עמלות כאלה קוזזו מהכסף שהספקים היו אמורים לקבל בתמורה לסחורה שסיפקו. ספקים אחרים התלוננו שהחברות הקמעונאיות החליטו באופן חד־צדדי להעניק לעצמן הנחה על תשלום מוקדם.

 

סניף של ג'ון לואיס סניף של ג'ון לואיס צילום: אי פי איי

מדיניות דומה עמדה גם בבסיס שערוריית הענק ברשת המרכולים טסקו, שבמסגרתה נחשף כי הצהרת הרווח שלה במחצית הראשונה של 2014 נופחה ב־263 מיליון ליש"ט. זאת בשל רישום הכנסות על מוצרים לפני שרכשה אותם בפועל מהספקים. חברות נוספות שנתפסו כשהן מפעילות לחצים על הספקים הן רשת החלפים לרכב הלפורדס ורשתות חנויות הכלבו הגדולות דבנהאמס וג'ון לואיס.

 

בתחילת חודש דצמבר פרסם "הטלגרף" מחקר שערכה פדרציית העסקים הקטנים בבריטניה, ולפיו אחד מכל חמישה עסקים קטנים שמשמש כספק לרשתות הגדולות דיווח כי הוא נתקל במסחר לא הוגן מצדן.

 

"הציבור על פי רוב לא מקשר בין המותגים האהובים עליו לבין מדיניות תשלום אכזרית", אמר לעיתון ג'ון אלן, יו"ר הפדרציה. "העסקים הקטנים לא מוכנים עוד לסבול את ההתנהגות הזו. חברות שחושבות שהן יכולות לנהוג בספקים בבריונות צפויות לקבל הפתעה לא נעימה כשהדבר יגיע לידיעתם של הצרכנים שלהן", הוא הוסיף.

 

במסגרת ההנחיות החדשות יצטרכו החברות הקמעונאיות להגדיר את מדיניות האשראי שלהן לספקים. כלומר, כל חברה תקבע מראש אם היא משלמת לפי שוטף פלוס 30, 60 או 90 עבור שירות שקיבלה או מוצרים שרכשה.

 

ממשלת בריטניה הבטיחה שההנחיה תשפר את ההוגנות ביחסים בין הספקים לחברות. דברים ברוח דומה השמיע בסוף השבוע נציג הפורום לעסקים קטנים בבריטניה, שבירך על ההחלטה ואמר כי "שקיפות רבה יותר תחזק את העסקים הקטנים, ותהפוך את בריטניה למקום הוגן יותר למגזר העסקי".

 

בתוך כך, היום דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי טסקו צפויה להודיע ביום חמישי על שינויים משמעותיים באופן ההתקשרות שלה עם ספקיה. צעדים אלה הם חלק מרפורמה רחבה יותר שהחברה מקדמת כדי להחזיר את החברה למסלול הרווחי, וזאת לאחר השערורייה שבה היתה מעורבת וארבע אזהרות רווח שפרסמה ב־2014.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x