$
המזרח התיכון

חברי פרלמנט בירדן נגד עסקת הגז עם ישראל

כ-40 חברי פרלמנט חתמו על עצומה שכותרתה "אמרו לא לעסקת הגז עם ישראל". לעומתם, שר האנרגיה הירדני אמר כי "אנו נחושים לקדם את ההסכם"

גולן חזני ושירות כלכליסט 15:3210.12.14

כ-40 חברי פרלמנט בירדן הביעו את תמיכתם בקמפיין מחאה נגד הסכם אספקת הגז הטבעי עם ישראל התופס תאוצה בירדן תחת הכותרת 'אמרו לא לעסקת הגז עם ישראל'. עם זאת בכירים במשק האנרגיה אומרים כי ההסכם עם חברת החשמל הירדנית צפוי להיחתם בקרוב וכי המו"מ נמצא בשלבים מתקדמים ומתנהל בין נציגי נובל לבין הירדנים.

 

את המחאה יזמו עמותות בירדן מוקדם יותר השנה נגד עסקה בין ממשלת ירדן לנובל אנרג'י לרכישת גז מישראל לתקופה של 15 שנה. שוויו של ההסכם הוא כ-15 מיליארד דולר.

 

שתי הממשלות מנהלות מגעים לעסקת האספקה המאסיבית, הצפויה להפוך את ישראל לספקית הגז הטבעי הגדולה ביותר לממלכה ההאשמית למשך שנים רבות.

 

מאגר הגז לווייתן. 40 חברי פרלמנט מתנגדים לעסקת הגז: "אנו מגנים כל הסכם לייבוא גז מישראל" מאגר הגז לווייתן. 40 חברי פרלמנט מתנגדים לעסקת הגז: "אנו מגנים כל הסכם לייבוא גז מישראל" צילום: אלעד גרשגורן

 

"אנו מגנים כל הסכם לייבוא גז מישראל. על הממשלה לסרב לחתום על הסכם כלשהו עם ישראל משום שהדבר ישמש למימון המשך הכיבוש", אמרו המחוקקים בעצומה.

 

על פי ההסכם, תספק ישראל לירדן את הגז מאתר הקידוח הימי לוויתן. ההסכם ייחתם במעמד נציגי תעשיית הנפט ודיפלומטים אמריקאים, שליוו את השיחות שקדמו להסכם. 

 

שר האנרגיה הירדני, מוחמד חאמד, אמר אתמול בפרלמנט כי "קניית גז מנובל אנרג'י לא מהווה סכנה פוליטית עבור ירדן, וגם לא תהפוך אותה לתלויה לחסדיה של מדינה אחת. העסקה תחסוך לירדן 1.5 מיליארד דולר בכל שנה. אנחנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים, בעוד חברת החשמל שלנו מפסידה כל שנה יותר ויותר"

 

לשדה הגז הטבעי לווייתן יש קיבולת של כ-623 מליון מטרים מעוקבים של גז טבעי והוא מופעל על-ידי חברת נובל אנרג'י האמריקאית וקבוצת דלק הישראלית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x