שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי החדשות

בקרוב: "ינשוף" יוכל לזהות אם נהגתם תחת השפעת מריחואנה

צוות חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון סטייט מפתחים מכשיר לזיהוי THC, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס. המכשיר יוכל רק לאשר נוכחות של החומר אך לא לקבוע מה רמתו בדם הנבדקים

שירות כלכליסט 14:4203.12.14
צוות חוקרים באוניברסיטת וושינגטון סטייט עובד על פיתוח "ינשוף" שיוכל לזהות בקלות האם הנהג נוהג תחת השפעת מריחואנה. שוטרי התנועה כבר משתמשים במכשיר דומה כדי לקבוע את רמת האלכוהול בדם של הנהגים, אך עדיין לא קיימת ערכה מקבילה לזיהוי מריחואנה כבר על המקום וללא צורך לחכות לתוצאות בדיקות במעבדה.

הרברט היל, מרצה לכימיה באוניברסיטה חבר לדוקטורנטית ג'סיקה טופריאלו, וביחד הם עובדים על הרכבת המכשיר, שישתמש בטכניקת IMS לזיהוי THC, המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנאביס. הבדיקה תתבצע בדומה לבדיקת האלכוהול על ידי נשיפה לתוך המכשיר.

 

היל מודה כי המכשיר לא יוכל לקבוע בדיוק מה רמת ה-THC בדם של הנבדקים, אלא רק לאשר כי יש נוכחות של החומר. אולם הוא מוסיף כי המכשיר יהיה שימושי לשוטרים ויעזור להם להחליט האם לעצור חשוד בנהיגה תחת השפעה. "יהיה לשוטרים יותר ביטחון בעת ביצוע מעצר", הוא מסביר. היל מקווה שיסיים את בדיקות המעבדה על מכשיר אבטיפוס כבר השנה, ובינואר יחלו בבדיקות על בני אדם, ובשלב הבא, בסביבות יוני 2015 החוקרים מקווים שיוכלו לנסות את המכשיר בשטח.

 

ינשוף - בקרוב גם למריחואנה ינשוף - בקרוב גם למריחואנה צילום: שי שמואלי

 

בוב קלקינס, דובר מטעם משטרת התנועה בוושינגטון, אמר כי הם "מברכים על כל דבר שיעזור לנו להוריד מהכביש נהגים תחת השפעת מריחואנה", אך הוסיף כי לא יתחילו להשתמש במכשיר עד שלא ידעו שהטכנולוגיה עובדת כראוי.

 

לפי החוק בוושינגטון, שמרשה עישון מריחואנה למטרות פנאי, המגבלה החוקית נקבעה על 5 ננו גרם של THC למיליליטר של דם, מעל לרמה הזו הנהג נחשב כנוהג תחת השפעה. מאז נכנס החוק לתוקף, טוענים השוטרים בוושינגטון כי חלה עלייה מדאיגה במספר נהגים שנתפסו נוהגים תחת ההשפעה של המריחואנה. ב-2012, ב-18.6% מבדיקות הדם שנלקחו מנהגים חשודים נמצא THC, השיעור עלה ל-25% ב-2013, השנה הראשונה בה נכנס החוק לתוקף.

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x