$
חברה וסביבה

לראשונה מאז 2009: רוסיה עשויה להיכנס למיתון כבר ברבעון הבא

סגן שר הכלכלה הרוסי, אלכסיי וודב, העריך כי התמ"ג צפוי להתכווץ בשנה הבאה ב-0.8%, זאת בהמשך לרבעון הנוכחי שבו תירשם התכווצות או קיפאון

בלומברג 14:3302.12.14

סגן שר הכלכלה הרוסי, אלכסיי וודב מזהיר כי הכלכלה הרוסית עלולה להיכנס ברבעון הבא למיתון הראשון שלה מאז 2009, זאת על רקע המשבר באוקראינה והירידה במחירי הנפט.

 

להערכתו של וודב, התמ"ג צפוי להתכווץ בשנה הבאה ב-0.8%, זאת לעומת תחזית מוקדמת שהעריכה כי הכלכלה דווקא תתרחב ב-1.2%. וודב ציין כי ברבעון הנוכחי התמ"ג יתכווץ או יישאר ללא שינוי, ואילו בשלושת החודשים הבאים ירשום התכווצות. מיתון לרוב מוגדר כשני רבעונים רצופים של התכווצות על בסיס שנתי.

 

ולדימיר פוטין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשיא רוסיה צילום: איי אף פי

 

הכלכלה הרוסית נפגעה מהסנקציות שהוטלו עליה בשל המעורבות הרוסית במשבר באוקראינה, זאת בנוסף לצניחה ברובל ולירידה של 30% במחירי הנפט שפגעו בהכנסות מייצוא. התחזית המעודכנת מייצגת את הפעם הראשונה שהממשלה במוסקבה מכירה בכך שהכלכלה לא תצמח לנוכח העימות החריף ביותר בין רוסיה וארה"ב מאז ימי המלחמה הקרה.

 

"הגורמים לחוסר יציבות המשפיעים על הכלכלה הרוסית נעים מנושאים מבניים ועד לגיאופוליטיים", אמר וודב. "אחד הגורמים המרכזיים הוא המחיר הנמוך של הנפט". רוסיה נחשבת לאחת מיצואניות האנרגיה הגדולות בעולם. בנוסף לכך, בשלושת החודשים האחרונים הרובל נחלש ביותר מ-26% מול הדולר, ורשם את הביצועים הגרועים ביותר בקרב 170 מטבעות ברחבי העולם אחריהם עוקבים בסוכנות בלומברג.

 

עוד הוסיף וודב כי האינפלציה תעמוד בסוף השנה על רמה של 9% ותואט בשנה הבאה ל-7.5%. הצמיחה במדד המחירים לצרכן עלתה באוקטובר ב-8.3%, השיעור הגבוה ביותר מאז יולי 2011.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x