$
תעשייה ופיננסים

אחרי 22 שנים של הפסדים: עוד מיחזור חוב ליורודיסני

חברת וולט דיסני מארה"ב, שמחזיקה ב־40% מהפארק הצרפתי, תגבה הסדר בהיקף של מיליארד יורו ובתמורה תעמיק את אחזקתה

שירות כלכליסט 22:2606.10.14

חברת וולט דיסני האמריקאית שוב נחלצת לעזרתה של יורודיסני.

 

היום הודיעה יורודיסני, שלא הצליחה להגיע לרווחיות מאז פתחה את פארק השעשועים המפורסם שליד פריז בצרפת ב־1992, כי היא מתכוונת לגייס מיליארד יורו. זאת במסגרת מהלך שיעניק לאמריקאים שליטה מלאה על החברה־הבת האירופית. מניית החברה צנחה אתמול בבורסת פריז בכ־15% לאחר פרסום ההודעה.

 

לפי התוכנית, וולט דיסני תמחק חוב של 600 מיליון יורו שיש ליורודיסני כלפיה בתמורה להגדלת האחזקה בה, שעומדת כיום על 40%. בנוסף תפרוס החברה האמריקאית את פירעון יתרת החוב של יורודיסני כלפיה עד 2024.

 

במקביל תנסה יורודיסני לגייס 420 מיליון יורו נוספים כשתציע למחזיקי המניות אחרים לקנות נתח נוסף במניותיה. יורודיסני תנסה למכור למשקיעים חבילות של תשע מניות במחיר של יורו.

 

 

מחזיק המניות השני בחשיבותו ביורודיסני אחרי וולט דיסני האמריקאית הוא הנסיך הסעודי אל־וואליד בן טלאל, שבבעלותו 10% ממניות החברה. לדברי סמנכ"ל הכספים של יורודיסני מארק סטיד, בן טלאל עוד לא החליט אם ברצונו לקחת חלק בתוכנית מיחזור החוב של החברה.

"התוכנית לביצוע מיחזור חוב ליורודיסני היא הכרחית לשיפור המאזנים הפיננסיים שלה", מסר בהצהרה מנכ"ל יורודיסני טום וולבר.

 

אם תצליח התוכנית, החוב של יורו דיסני צפוי לרדת מ־1.75 מיליארד יורו כיום, ל־998 מיליון יורו.

 

כאמור, יורודיסני לא הצליחה להציג רווח מאז פתיחת פארק הדגל שלה לפני 22 שנה. בשנים האחרונות מצבה אף הורע בשל המשבר בגוש היורו, שהפחית את מספר המבקרים בה ממדינות דרום אירופה דוגמת ספרד ואיטליה. החברה דיווחה בזמנו גם על ירידה במספר המבקרים הצרפתים.

 

זו אינה הפעם הראשונה שוולט דיסני האמריקאית נחלצת לעזרתה של החברה־הבת האירופית. נוסף על ההלוואות שהעניקה לה כדי להשקיע בבניית הפארק בשנות התשעים של המאה שעברה, היא הזרימה לה כספים גם ב־2009 ו־2012.

 

נוסף על הצרות הפיננסיות שלה, יורודיסני התמודדה בשנה שעברה גם עם תלונות מצטברות על יחס מחפיר לעובדים. במקרה שהפנה את תשומת הלב התקשורתית לנעשה בתוככי הפארק ניסה אחד העובדים להתאבד בהצתה, אך עובד אחר הצליח להצילו. איגוד העובדים הצרפתי UNSA התלונן בפני הנהלת יורודיסני על "הידרדרות באקלים החברתי שהתבטאה בכמות הסנקציות המשמעתיות שמוטלות על העובדים".

 

המבקרים מתלוננים

 

בספטמבר של אותה שנה חתמו 5,000 איש על עצומה שנשלחה למנכ"ל דיסני העולמית בוב איגר נגד האתר הצרפתי, בטענה שהוא "פגום" ו"מתפרק". התלונות נגעו בעיקר לאיכות האוכל, המתקנים וההופעות. "התחזוקה של הפארקים, המתקנים והמלונות הוזנחה כל כך ב־20 השנים האחרונות, שהם כמעט אינם עומדים בסטנדרטים של דיסני. מתקנים רבים מתפוררים ורקובים, במובן המילולי ביותר של המילה", נכתב בעצומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x