$
תעשייה ופיננסים

"BP נקטה הזנחה פושעת וגרמה לדליפת הנפט הגדולה בתולדות ארה"ב"

כך קבע שופט פדראלי בהכרעת הדין בפרשת האסון במפרץ מקסיקו ב-2010. חברת האנרגיה עשוייה לשלם מיליארדי דולרים נוספים

שירות כלכליסט 10:4205.09.14

"BP נקטה הזנחה פושעת כשגרמה לדליפת הנפס הימית הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב". כך קבע שופט פדראלי בהכרעת הדין בפרשת דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010. חברת האנרגיה עשוייה לשלם מיליארדי דולרים נוספים. 

 

פועלים מנקים את נזקי הזיהום התפוצצות אסדת הנפט של BP פועלים מנקים את נזקי הזיהום התפוצצות אסדת הנפט של BP צילום: בלומברג

 

השופט המחוזי בארה"ב, קארל ברבייה, ניהל משפט ללא חבר מושבעים, שבו נידונה השאלה מי למעשה אשם בדליפת הנפט שגרמה למותם של 11 אנשים ושנמשכה שלושה חודשים תמימים ופגעה בחופיהם של 5 מדינות.

 

"זמן רב טענה BP כי מדובר בהזנחה בלבד", אמר ראש מחלקים פשעים סביבתיים לשעבר במשרד המשפטים, דייוויד אולמן. אולם השופט ברבייה "דחה בתוקף" את טענותיה של BP כי אחרים גם חולקים באשמה לא פחות ממנה, ואמר כי "עובדיה של BP נטלו סיכונים שהביאו לאסון האקולוגי הגדול ביותר בתולדות ארה"ב".

 

המשפט כלל גם את חברות ציוד הקדיחה טראנס-אושן (Transocean) והאליבורטן (Halliburton ) אולם השופט מצא כי הן לא נושאות באותה מידה של אחריות לדליפה כמו BP. החברה נהגה ב"פזיזות", כתב השופט בהחלטתו ואילו השתיים האחרות נהגו ב"הזנחה". הוא הטיל 60% מהאשמה לאסון על BP.

 

"ממצאי בית המשפט יבטיחו שהחברה תישא במלוא האשמה להתנהלותה הפזיזה. החלטה זו תשמש כהרתעה חזקה לכל מי שבדעתו לנסות ולוותר על בטיחות ועל שמירה על הסביבה בעבור רווח", אמר פרקליט המדינה של ארה"ב אריק בולדר על החלטתו של ברבייה.

 

ההכרעה מגיעה לאחר 4 שנים של התדיינות משפטית וגביית עדויות שסבבו סביב השאלה על מי יש להטיל את האחריות לאסון הדליפה וכמה אחריות יש להטיל על כל אחת מהחברות המערבות בפרשה. כפי הנראה תאלץ BP לשלם עוד מיליארדים רבים של דולרים, אולם חברת האנרגיה הבריטית "מתנגדת בתוקף" להחלטה ומתכוונת לערער עליה בפני בית המשפט לערעורים בניו אורלינס.

 

"BP סבורה שהממצאים לפיהם נהגה החברה בהזנחה פושעת לגבי התאונה ופעילותה באסדת מקונדו מצביעים על התנהלות בלתי הולמת ולא נתמכים בראיות. החוק מבהיר כי הוכחת אשמה של הזנחה פושעת מאד מורכבת ומקרה זה לא הצליח להוכיח זאת".

 

ההתפוצצות על גבי אסדת הקידוח במים עמוקים של BP, שארעה ב-20 באפריל, 2010, גרמה למותם של 11 עובדים ולדליפה של מיליוני חביות נפט גולמי לתוך מימי מפרץ מקסיקו, להרס אקולוגי רחב היקף שכלל את מותם של מיני דגים ועופות ולהרס קילומטרים ארוכים של חופים ושל שטחי ביצה טבעיים.

 

האסון הביא לרפורמה מעמיקה ברשויות הרגולציה של קידוחי המים העמוקים ולחקיקה חדשה בתחום המבטיחים דרישות מחמירות לגבי אמינות הציוד, הביקורות והטיפול בתאונות.

אחרי האסון, הוגשו נגד BP ושותפותיה אלפי תביעות אזרחיות ופליליות. BP הודתה באשמה ב-14 סעיפים פדראליים כולל גרימה להרג 11 עובדים והפרעה לעבודת הקונגרס בעת שניסה לאמוד את היקף הדליפה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x