$
חברה וסביבה

זארה התקפלה: מורידה מהמדפים בכל העולם את חולצת השואה

זאת לאחר שברשתות החברתיות בעולם נחשף כי זארה מוכרת חולצת ילדים שמזכירה מדי אסירים יהודים במחנות ריכוז. זארה ישראל: הפריט אינו קיים בארץ

שירות כלכליסט 12:3127.08.14
רשת האופנה הספרדית זארה נמצאת בימים האחרונים במרכזה של שערורייה לאחר שנחשף ברשתות החברתיות כי היא מוכרת חולצה לילדים שאף שקוטלגה כ"חולצת שריף" ומזכירה את המדים שנאלצו יהודים ללבוש במחנות הריכוז הנאציים. החולצה כוללת כוכב צהוב בפינה הימנית, בעל דימיון רב לטלאי הצהוב, על רקע פסים.

 

מזארה ישראל נמסר בתגובה, כי "הפריט המדובר מקולקציית "Cowboy Collection" לתינוקות עוצב בהשראת דמות השריף מסרטי המערב הפרוע. בפריט זה ניתן לראות כי על הכוכב מצויינת המילה 'שריף'. עם זאת, אנו יכולים להבין את הרגישות, ההקשר והקונוטציה שנוצרה. הפריט אינו קיים בארץ, ומיד כשהתברר העניין הוחלט להסירו ממדפי המכירה בכל העולם ולהשמידו".

 

"החולצה הבעייתית". כוכב שריף או טלאי צהוב? "החולצה הבעייתית". כוכב שריף או טלאי צהוב? צילום: זארה

 

 

זו לא הפעם הראשונה שזארה מואשמת בגזענות. לאחרונה ספגה אש לאחר שמכרה חולצה עם הכיתוב "לבן הוא השחור החדש" (White is the new black). בספטמבר 2007, הרשת נאלצה להוריד מהמדפים בבריטניה קולקציית תיקים, לאחר שהתברר כי העיצוב הזכיר צלבי קרס. ברשת טענו אז בתגובה כי התיקים יוצרו באסיה, שם יש לסמל משמעות תרבותית עתיקה.

 

זארה היא בבעלות ענקית הביגוד הספרדית אינדיטקס, ומפעילה יותר מ-5,500 סניפים ב-86 מדינות ברחבי העולם. בבעלות אינדיטקס גם הרשתות פול אנד בר וברשקה.

 

רוני קלינסקי, מנכ"ל הקרן לרווחת נפגעי השואה, אמר בתגובה: "אני מקווה שמדובר בטעות אומללה, אך יותר מדי פעמים אנחנו עדים לחוסר רגישות מופגן בשימוש שנעשה בסמלי השואה, בין אם למטרות מסחריות ובין אם במגרשי הכדורגל. השימוש בסמלי השואה פוגע בניצולים החיים בכל העולם ובישראל בפרט, פגיעה מיידית, ישירה וכואבת. מדובר בתופעה שיש למגר אותה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x