$
בשולי החדשות

אתגר "דלי הקרח" מתרחב – 13 מיליון דולר כבר גויסו לחולי ALS

מיליוני אנשים מעלים סרטונים שבהם הם מצולמים שופכים על ראשם דלי מי קרח, כדי להעלות את המודעות למחלה. את הכסף מגייסים דווקא מאלה שחוששים להירטב ומעדיפים לתרום במקום זה 100 דולר. אילו סלבריטאים עוד נענו לאתגר ואת מי זה מעצבן?

שירות כלכליסט 11:3318.08.14

לפני כשבועיים וחצי, פרסם פיט פרייטס, שחקן הבייסבול וחולה ה-ALS, וידאו שבו הוא שופך על ראשו דלי מי קרח ומאתגר את חבריו לעשות כמוהו למען חולי ALS (המחלה הקרויה לו גריג, היא מחלה ניוונית הפוגעת ביכולת המוטורית והיא חשוכת מרפא).

מאז, הפך הוידאו לויראלי ואלפי אנשים בחרו לעמוד באתגר וכן לתרום כסף לארגון ה-ALS האמריקאי.

 

ביל גייסט לאחר שנשפך עליו דלי מי קרח ביל גייסט לאחר שנשפך עליו דלי מי קרח

 

בין התורמים שנענו לאתגר:מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, מייסד מייקרוסופט ביל גייטס, שחקן הכדורסל לה-ברון ג'יימס, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי והזמרת טיילור סוויפט.

 

אתגר דלי הקרח פשט במהירות ברשתות החברתיות ומלבד הזרמת תרומות הוא גם מעלה את המודעות למחלה. מיליוני אנשים מעלים סרטונים שבהם הם מצולמים שופכים על ראשם דלי מי קרח. על פי חוקי האתגר עליהם למנות שלושה אנשים נוספים לעמוד במשימה בתוך 24 שעות או לתרום 100 דולר. רבים בוחרים לעשות את שני הדברים. עד כה הועלו לפיייסבוק 1.2 מיליון סרטונים ולמעלה מ-2.2 מיליון ציוצים לטוויטר.

 

מייסד פייסבוק מארק צוקרברג נענה לאתגר מייסד פייסבוק מארק צוקרברג נענה לאתגר

 

על פי ארגון חולי ה-ALS, גויסו עד עתה כ-13.3 מיליון דולר. זאת לעומת 1.7 מיליון דולר בלבד באותה התקופה אשתקד. ועם זרם ההתחייבויות מצד ידוענים, ספורטאים ואנשי ציבור, המספר צפוי לעלות עוד יותר.

 

נראה שעצם העובדה שאת האתגר יזם פרייטס, שחקן בייסבול, היא סימבולית שכן המחלה ידועה גם בשם מחלת לו גריג, על שם שחקן הבייסבול האגדי שנפטר מהמחלה.

 

אולם יש כאלו שגם מבקרים את אופיו הפופוליסטי של האתגר. "ישנם דברים רבים שאינם כשורה עם אתר דלי הקרח ובעיקר עצם זה שזהו נרקיסיזם במסווה של אלטרואיזם", אמר לניו יורק טיימס אריאל פרדס, כתב באתר העיתונות החוקרת וייס (Vice). פרדס קורא לאנשים לא להצטלם כשהם שופכים את דלי מי הקרח על ראשם אלא פשוט לתרום את הכסף.

 

טים קוק, מנכ"ל אפל, עובר גם הוא את הטבילה הקרה טים קוק, מנכ"ל אפל, עובר גם הוא את הטבילה הקרה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x