$
תעשייה ופיננסים

קורבן חדש במלחמת המחירים של אמזון: אולפני וולט דיסני

ענקית המסחר משתמשת במעמדה כדי לנסות לכפות על חברות להוריד מחירים במטרה להגדיל את נתח השוק שלה. אמזון תפסיק למכור סרטים של דיסני בהזמנה מוקדמת

שירות כלכליסט 21:3711.08.14

אמזון הפסיקה לקבל הזמנות מוקדמות של סרטים בפורמט דיסק של דיסני, כחלק מניסיון לכפות על אולפן הקולנוע להוריד את מחירי הסרטים באתר.

 

 

 

בין הסרטים של דיסני שכעת אינם זמינים לרכישה באתר: הלהיטים "קפטן אמריקה חייל החורף" ו"מליפיסנט". לקוחות שמנסים להזמין את הדיסקים באתר אמזון מקבלים הודעה שיודיעו להם כשהם יהיו זמינים.

 

 

 

"זה נדיר שבעולם המסחר סכסוכים חוזיים הופכים לכל כך פומביים. רוב החנויות פשוט לא מוכנות לפגוע בעצמן על ידי פגיעה במכירות", אמרה סוצ'קיטה מולפורו, אנליסטית בחברת הייעוץ פורסטר ל"וול סטריט ג'ורנל". "אמזון הראתה שהיא לא הולכת להיות הראשונה שתמצמץ במשא ומתן הזה".

 

בתחילת השנה הפעילה אמזון טקטיקה דומה מול אולפני וורנר ברדרס וטיים וורנר, כחלק ממו"מ עסקי בין החברות, והיא נמצאת זה חודשים בסכסוך דומה עם הוצאת הספרים האצ'ט.

 

העימותים של אמזון עם חברות המדיה החריפו בחודשים האחרונים. אמזון נמצאת תחת לחץ משקיעים להגדלת רווחיות, בפרט לאחר פרסום נתונים מאכזבים על הכנסותיה ברבעון השני של 2014. החברה דיווחה על הפסדים גדולים מהצפוי של 126 מיליון דולר, למרות עלייה של 23% בהכנסות, והיא צופה הפסדים תפעוליים של עד 810 מיליון דולר ברבעון הנוכחי.

 

 בחודש שעבר פרסמו יותר מ־900 סופרים, ובהם סטיבן קינג ופול אוסטר, עצומה בעיתון "הניו יורק טיימס" במחאה על ההתנהלות של אמזון מול האצ'ט. ההוצאה סירבה לבקשת אמזון להוריד את מחירי הספרים האלקטרוניים שלה מ־12.99 דולר ו־14.99 דולר ל־9.99 דולר. שלשום נמסר מהאצ'ט כי "אמזון מחפשת להגדיל את רווחיה ואת נתח השוק שלה על חשבונם של סופרים וחנויות ספרים ועל חשבוננו. אנחנו קוראים לה להפסיק את הסנקציות".

 

"הסכסוכים שמנהלת עכשיו אמזון עם האצ'ט ודיסני מהווים הזדמנות פז לקמעונאים להחזיר לעצמם חלק מנתח השוק שאיבדו בעבר לטובת אמזון", סיכמה מולפורו.

 

דוברים מטעם אמזון ודיסני סירבו להגיב בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x