שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

ארה"ב: 29 מדינות נגד הסיגריות האלקטרוניות

התביעה הכללית בעשרות מדינות ביקשה מה־FDA להגביל את פרסום הסיגריות ולאסור מכירת טעמי פירות וממתקים הפונים לילדים

שירות כלכליסט 21:0810.08.14

29 תובעים כלליים פנו בסוף השבוע למינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בדרישה להעביר שורה של הגבלות ואיסורים על שיווק ומכירת סיגריות אלקטרוניות, הזוכות לפופולריות גוברת בארה"ב. בין החוקים שהתובעים מבקשים להעביר: איסור על פרסום הסיגריות בטלוויזיה ואיסור על מכירת סיגריות בטעמים מתוקים שמסייעים להגברת הפופולריות שלהן.

 

הגבלות כאלה, אם יעברו, יהיו חמורות יותר מאלה שהציע ה־FDA עצמו באפריל. המינהל ביקש אז לאסור את מכירת המכשירים לקטינים מתחת לגיל 18, אך לא התייחס לשינוי חקיקה בתחום השיווק של המוצרים.

 

"בעוד שהחקיקה המוצעת של ה־FDA ענתה על חלק מהחששות שלנו, היא נכשלה בהתייחסות לכמה תחומים מעוררי דאגה במיוחד, ובהם טעמי הסיגריות, שיווקן ומכירת מוצרי טבק באינטרנט", נכתב במכתב, ששלחו התובעים הכלליים של 29 מדינות, בהן קליפורניה, ניו יורק ואילינוי.

 

סיגריות אלקטרוניות נמכרות כיום בארה"ב ביותר מ־7,000 טעמים, בהם גם טעמים מתוקים דוגמת דונטס וצמר גפן מתוק. ב־2009 אסר ה־FDA על מכירת סיגריות טבק רגילות בכל טעם מלבד מנטה, וכעת התובעים מבקשים להעביר את אותה הגבלה על הסיגריות האלקטרוניות, כדי להקשות על שיווקן לצעירים. כמו כן הם מבקשים לאסור את פרסום המוצרים בטלוויזיה — כמו סיגריות רגילות, שפרסומן במדיום זה אסור.

 

סיגריה אלקטרונית סיגריה אלקטרונית צילום: שאטרסטוק

 

מכתב התובעים מצטרף לגל של התנגדות לתעשייה החדשה. רק בשבוע שעבר שלחו 12 חברי קונגרס דמוקרטים מכתב לסנאט, שבו קראו להחרפת הצעדים להגבלת שיווק הסיגריות לילדים וצעירים.

 

שוק הסיגריות האלקטרוניות, שמאדות ניקוטין נוזלי לעשן, גדל במהירות בשנים האחרונות. היקף מכירות הסיגריות האלקטרוניות בארה"ב צפוי לעמוד השנה על כ־2 מיליארד דולר.

 

סיגריות אלקטרוניות נחשבות למזיקות פחות מסיגריות רגילות, שמשחררות רעלנים באמצעות תהליך בעירה, ותומכיהן טוענים כי הן משמשות כלי חשוב עבור מעשנים שמנסים להיגמל. מנגד טוענים מבקרי הסיגריות האלקטרוניות כי עדיין אין די מידע לגבי השלכותיהן הרפואיות, וכי הן עלולות לשמש "שער כניסה" לעישון סיגריות רגילות — במיוחד עבור צעירים. שיעור תלמידי התיכון האמריקאים שניסו סיגריות אלקטרוניות ב־2012 היה 10%, עלייה מ־4.7% ב־2011, לפי מחקר שערך משרד הבריאות האמריקאי.  

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x