$
יואב בורנשטיין
יואב בורנשטיין כתב כלכליסט כתב כלכליסט בלונדון לכל הטורים של יואב בורנשטיין כתב כלכליסט
כמעט ג'נטלמן איור יואב כמעט ג

דו"ח מלונדון: ההתנתקות של בוריס ג'ונסון

ראש עיריית לונדון הודיע שהוא מתכוון לרוץ לפרלמנט מטעם המפלגה השמרנית. הקלף המרכזי שהוא שלף: פרידה מהאיחוד האירופי

יואב בורנשטיין 10:1011.08.14

המלחמה בעזה איימה בשבוע שעבר להשתלט על סדר היום הפוליטי בבריטניה, אבל נאום דרמטי של ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון הזכיר לבריטים את הצרות ואת ההתלבטויות בשכונה שלהם.

 

אחרי שנים של ספקולציות ג'ונסון הכריז על כוונתו להתמודד על מושב בפרלמנט, מושב שיאפשר לו להתמודד ביום מן הימים על ראשות המפלגה השמרנית. באותו הנאום הוא טען שמצבה של בריטניה יכול להיות טוב יותר אם תעזוב את האיחוד האירופי.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

מבריק ומגוחך

 

בכך, ג'ונסון החזיר את המוקד לנושא שבאמת מפלג את המפלגה השמרנית בבריטניה: האם בריטניה צריכה להישאר באיחוד האירופי ואם כן, באילו תנאים. חברים רבים במפלגה השמרנית חושבים שבריטניה צריכה לעזוב את האיחוד, ומפלגת יוקיפ (UKIP, עצמאות לבריטניה) מאיימת לגנוב מהשמרנים שניצחו בבחירות האחרונות קולות יקרים של בוחרים יורו־סקפטיים שרוצים להיפרד לשלום מהאיחוד. משאל העם שראש הממשלה דיוויד קמרון הבטיח לקיים אחרי הבחירות על ההשתייכות לאירופה לא מצליח להוציא את האוויר מהבלון של יוקיפ. הניצחון שלה בבחירות לפרלמנט האירופי באביב הבהיר לקמרון מה יהיה גורלו אם ייכשל בנושא הזה. ראש הממשלה מעוניין לנהל משא ומתן מחודש על מקומה של בריטניה באיחוד ולהביא אל הבריטים הצעה שאם תידחה במשאל עם, בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי.

 

כאן נכנס לתמונה בוריס ג'ונסון. ראש עיריית לונדון הוא פוליטיקאי מבריק שניחן בכישרון נדיר להגחיך את עצמו עד כאב תוך כדי שכנוע הבוחרים המשועשעים לתמוך בו ובעמדות שלו. ג'ונסון הוא עיתונאי לשעבר שהיה בתחילת שנות התשעים הכתב של "הדיילי טלגרף" בבריסל, בירת האיחוד האירופי. שם, הוא הפיק הנאה מלהראות לקוראים עד כמה האיחוד האירופי יכול להיות מסואב, בירוקרטי ולא אפקטיבי.

 

קמרון צריך לחשוש

 

דעותיו היורו־סקפטיות של ג'ונסון מוצאות בסיס עובדתי בדו"ח שחיבר היועץ הכלכלי הראשי שלו, ג'ארלד ליונס. לפי הדו"ח, בריטניה לא צריכה לפחד מלעזוב את האיחוד האירופי: מצבה יהיה טוב יותר אם תעזוב את האיחוד בתנאים הנוכחיים מאשר אם תישאר בו. התרחיש הטוב ביותר, על פי המסמך, הוא רפורמה באיחוד האירופי שתאפשר לבריטניה להישאר בו. הרפורמה כוללת, בין היתר, עצירת התהליך של "איחוד קרוב יותר", שבו האיחוד נעשה אחראי בהדרגה ליותר תחומים בחיים של תושביו. אם זה לא יצליח, בריטניה יכולה לנהל משא ומתן על "יציאה נדיבה" מהאיחוד האירופי שתיתן לה גישה לשוק האירופי בלי החיבור הפוליטי עם בריסל. "עם פחות בירוקרטיה לעסקים וסביבת מיסוי תחרותית יותר, אפשר לטעון באופן משכנע שהתמ"ג הבריטי יגדל ב־1.1%", אמר ג'ונסון. העמדות הללו יהיו חשובות במיוחד, ביום שבו יתמודד בוריס ג'ונסון, כנראה, על ראשות המפלגה השמרנית וראשות ממשלת בריטניה. דיוויד קמרון צריך לשמוח על הצטרפותו של שחקן החיזוק החדש, עד שהוא יבקש להחליף אותו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x