תעשייה ופיננסים

חשש: פוטין יחרים נכסים של חברות מערביות ברוסיה

פגישת המשקיעים השנתית של BP, אחת המחזיקות בחברת הנפט הרוסית רוסנפט, תתמקד במתיחות במדינה; המנכ"ל בוב דאדלי יצטרך להסביר כיצד הרכישה של 20% ממנה בשנה שעברה - תושפע מהמשבר

שירות כלכליסט 23:2807.04.14

חברת הנפט והגז הבריטית BP עלולה להיפגע מהמתיחות בין רוסיה למערב בעקבות העימות בקרים. BP מחזיקה ב־20% מהשליטה ברוסנפט, חברת הנפט הממשלתית הרוסית. היא בעלת השליטה השנייה בגודלה בחברה, אחרי ממשלת רוסיה.

 

ביום חמישי תתקיים בלונדון הפגישה השנתית של משקיעי BP עם ראשי החברה. בפגישה יצטרך מנכ"ל BP בוב דאדלי להסביר כיצד הרכישה של 20% מהשליטה ברוסנפט בשנה שעברה תושפע מהמצב הנוכחי ברוסיה.

 

כבר בחודש שעבר החלו קריאות להוצאתה של רוסנפט, הנסחרת בבורסה הלונדונית. בין הקוראים להחרמתה של רוסנפט באנגליה היה ברוס מיסאמור, סמנכ"ל הכספים לשעבר של יוקוס. יוקוס היתה חברת נפט רוסית בבעלותו של האוליגרך מיכאיל חודורבסקי, יריבו הפוליטי של פוטין. לאחר שאולצה לפשוט את הרגל היא נרכשה על ידי רוסנפט. "אנחנו צריכים לשלוח מסר חזק ולהסיר את מניות רוסנפט מהבורסה. פגיעה ברוסנפט היא פגיעה בפוטין", אמר מיסאמור.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (משמאל) ומנכ"ל רוסנפט איגור סצ'י נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (משמאל) ומנכ"ל רוסנפט איגור סצ'י צילום: אי פי איי

 

בחודש שעבר פרסמה החברה הצהרה בנוגע למצב השותפות שלה עם רוסנפט והסיכוי שהחברה תיפגע מהסנקציות המערביות. בהודעת החברה נכתב אז כי "אנחנו מחויבים לעסקים שלנו ברוסיה. מובן שאנחנו עוקבים אחרי המצב. אם יהיו סנקציות שיכללו אותנו, אנחנו נציית להן". אם המתיחות הדיפלומטית תימשך, יש סיכון שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין יחרים נכסים של חברות מערביות הפועלות ברוסיה ובהן BP, כך אמר האנליסט לואיס קופר לעיתון "הגרדיאן". היום התרחשה הסלמה נוספת במצב כשפעילים פרו־רוסים השתלטו על הפרלמנט של העיר דונייצק באוקראינה, הכריזו על עצמאות וקראו לפוטין לשלוח כוחות צבא למקום.

 

רוסנפט היא חברת הנפט הגדולה ברוסיה, וחברת הנפט הציבורית הגדולה בעולם. הנתח של BP ברוסנפט אחראי לשליש מהיקף הפקת הנפט שלה, ונותן לה גישה לקידוחי נפט באזור הארקטי. בתחילת חודש מרץ, לאחר הפלישה לקרים, הפסידה BP לפי הערכות 850 מיליון דולר, תוצאה של ירידת שווי המניה של רוסנפט וירידת ערך הרובל.

 

החשש מהידרדרות במצב ברוסיה אינו גורם הלחץ היחיד המונח על החברה. BP עדיין מתמודדת עם תוצאות אסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, שהתרחש בשנת 2010. החברה הוציאה כבר מיליארדי דולרים על פיצויים לקורבנות האסון, אבל עשויה להידרש לשלם פיצויים נוספים אם מחלקת המשפטים האמריקאית תכריע כי היתה אשמה ברשלנות פושעת בתקופה שקדמה לאסון.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x