המזרח התיכון

אחרי העסקה עם ישראל: ירדן במגעים ליבוא גז גם מעיראק

על רקע חתימת הסכם יבוא הגז עם שותפות תמר הישראלית, הצהיר שר האנרגיה הירדני כי מתקיימים מגעים להקמת צינור גז ונפט מעיראק, שצפוי להתחיל לפעול ב-2017

דורון פסקין 17:1119.02.14
בעוד חברת פוטאש הירדנית חתמה היום (ד') על עסקה ליבוא גז משותפות תמר הישראלית, הצהיר שר האנרגיה של ממלכת ירדן כי ארצו תקיים בשבוע הבא "שיחות אסטרטגיות" עם עיראק ומצרים בנושא אספקת הגז והנפט. לפי השר הירדני, ד"ר מוחמד חאמד, הממלכה ההאשמית מעוניינת לסכם פרטי הסכם בדבר הקמת צינור מעיראק לירדן ולמצרים. לפי השר, לצינור הגז מול עיראק יהיו שני מוצאים האחד בנמל עקבה והשני בעיר נמל מצרית.
חאמד ציין כי הצינור העיראקי יחל מהעיר בצרה עד לעקבה (כ-1700 ק"מ) ועלותו מוערכת בכ-18 מיליארד דולר. כושר הייצוא של הצינור יגיע למיליון חביות נפט ביום. לדברי שר האנרגיה הירדני היצוא באמצעות הצינור צפוי להתחיל כבר בשנת 2017.

 

הנחת צינור גז טבעי (ארכיון) הנחת צינור גז טבעי (ארכיון)

 

עיראק, שהיא בעלת רזרבות הנפט השלישית בעולם (אחרי סעודיה ואיראן), מעוניינת זה שנים למצוא נמלי מוצא לייצוא הנפט שלה בים האדום ובים התיכון. השר גילה עוד כי מתקיימים מגעים עם עיראק גם לגבי הקמת צינור גז שיוכל להוביל 150 מיליון רגל מעוקבת של גז ביום. השר ציין כי עלויות ההקמה שתבוצע על ידי חברות בינלאומיות יוטלו על הצד העיראק,י בעוד ירדן תספק את השטח הדרוש לתוואי הצינור.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x