$
עולם

איטליה: הנשיא הטיל את הרכבת הממשלה על ראש עיריית פירנצה בן ה-39

מתאו רנצי, שהדיח את ראש הממשלה אנריקו לטה מתפקיד מנהיג המפלגה הדמוקרטית, צפוי לעמוד בפני אתגר לא פשוט, שעה שמפלגת המרכז-ימין מסרבת להעניק לו את תמיכתה, ומפלגתו של ברלוסקוני הודיעה כי תישאר באופוזיציה

שירות כלכליסט 13:4617.02.14

נשיא איטליה ג'ורג'ו נפוליטנו נפגש היום (ב') עם מזכ"ל המפלגה הדמוקרטית, מתאו רנצי, והטיל עליו באופן רשמי את משימת הקמת הממשלה החדשה. זאת לאור התפטרותו של ראש הממשלה אנריקו לטה לאחר שהפסיד את ראשות המפלגה לרנצי.

האתגר הראשון שיעמוד בפני רנצי (39), ראש עיריית פירנצה, יהיה הקמת קואליציה והצגת תכנית מינהל שתוכל לזכות באישור שני בתי הפרלמנט. בינתיים נראה שמדובר באתגר לא קל בכלל. אנג'לינו אלפאנו, שעומד בראש מפלגת המרכז ימין החדשה, ושירת כסגנו של לטה בממשלת הקואליציה, מסרב להעניק את תמיכתו לרנצי.

 

מתאו רנצי. פעל מאחורי הקלעים להדחתו של לטה מתאו רנצי. פעל מאחורי הקלעים להדחתו של לטה צילום: רויטרס

 

כמו כן, מפלגת פורצה איטליה בראשותו של ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, הודיעה גם כן כי בכוונתה להישאר באופוזיציה. אולם בהנחה שכן יוכל להשיג את התמיכה הנחוצה, המשימה המרכזית שעומדת בפני רנצי היא התנעת הכלכלה האיטלקית, יצירת מקומות עבודה ויישום רפורמות לחיזוק הממשל האיטלקי.

 

מחוץ לארמון הנשיאות, שבו נפגש רנצי עם נפוליטנו, התאספו כמה מפגינים ממפלגת הימין-מרכז שקראו לקיומן של בחירות. רנצי הוא ראש הממשלה השלישי מאז 2011 שממונה לתפקיד בלי בחירות.

 

הישורת האחרונה של המירוץ לראשות הממשלה של רנצי כבר החלה למעשה בדצמבר, לאחר שנבחר להיות מזכ"ל המפלגה הדמוקרטית שבשלטון. מאז פעל מאחורי הקלעים כדי להביא להדחתו של ראש הממשלה לטה, שנכנס לתפקידו רק באפריל אשתקד.

 

חרף היעדר ניסיון ממשלתי ואפילו פרלמנטרי, רנצי, שמכהן כראש עיריית פירנצה - העיר שבה נולד וגדל - הפגין כישורים של פוליטיקאי משופשף כשהצליח להנדס מרד פנים־מפלגתי נגד לטה. ראש הממשלה המכהן הגיש את התפטרותו לנשיא ג'ורג'יו נפוליטנו ביום שישי אחר הצהריים, לאחר כישלון בהצבעת אמון בתוך המפלגה הדמוקרטית הנמצאת במרכז־שמאל המפה הפוליטית באיטליה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x