עולם

תביעה של 2 מיליארד דולר נגד בלוואטניק בשל מכירת TNK-BP

בתביעה שהוגשה נגד המיליארדר היהודי-אמריקאי, טוען איש העסקים הרוסי ליאוניד לבדב, שהיה אחד מבעלי השליטה בענקית הנפט, כי הכסף מגיע לו בגין המכירה של החברה לפי הסכם השקעות מ-2001

שירות כלכליסט 17:5006.02.14

לבית המשפט בניו יורק הוגשה אתמול (ד') תביעה משפטית נגד המיליארדר האמריקאי ממוצא יהודי-אוקראיני, לאונרד בלוואטניק, וכן נגד המיליארדר היהודי-רוסי ויקטור וקסלברג, בטענה כי לבלוואטניק חוב של 2 מיליארד דולר הנובע ממכירת TNK-BP, חברת הנפט והגז השלישית בגודלה ברוסיה.

בתביעה שהגיש איש העסקים וחבר הבית העליון של בית המחוקקים הרוסי, ליאוניד לבדב, נטען כי מועד פירעון הכסף היה בשנה שעברה, כשהחברה, שבה לבדב, בלוואטניק ווקסלברג היו בעלי עניין, נמכרה לרוסנפט, חברת הנפט הגדולה ברוסיה, תמורת 55 מיליארד דולר.

 

לאונרד בלוואטניק. "ייצוג מסולף של העובדות" לאונרד בלוואטניק. "ייצוג מסולף של העובדות"

 

לבדב, בלוואטניק ווקסלברג החזיקו בשליטה בחברת TNK. על פי התלונה שהוגשה בבית המשפט העליון של מדינת ניו יורק, השלושה שמרו על אחזקתם היחסית ב-TNK כשזו הפכה לשותפתה של חברת BP. בשנה שעברה נמכרה השותפות לרוסנפט.

 

"שותפות TNK-BP הצליחה מאוד בסופו של דבר והפכה ליצרנית הנפט והגז השלישית בגודלה ברוסיה", טען לבדב, והוסיף כי הכסף מגיע לו בגין המכירה על פי הסכם השקעות מ-2001. התביעה הוגשה בניו יורק משום שהמשיבים מתגוררים שם והמסמכים הקשורים לעסקה נחתמו שם, כך על פי התביעה.

 

הרכישה של TNK-BP בידי רוסנפט הביאה לעלייה של 50% ברווחי השותפות, כך מסרה אתמול החברה היושבת במוסקבה.

 

שוויו של בלוואטניק בן ה-56 הוא 15.6 מיליארד דולר והוא מדורג במקום ה-54 בדרוג המיליארדרים הגלובלי של בלומברג. דוברו, מייקל סיטריק, אמר לבלומברג כי "זהו ייצוג מסולף של העובדות באופן כוזב ומטעה. התביעה היא ניצול של מערכת המשפט האמריקאית והיא נועדה להעלות טענות כוזבות על בסיס תלונה לכאורה הנובעת מעסקאות זרות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x