שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

מעוז חיזבאללה בביירות הפך למרכז הפיננסי של חמאס

לפי העיתון "א-שרק אל אווסט", בקיץ 2013 הגיעו איראן וחמאס להסכם סודי ולפיו הכספים של התנועה יועברו על ידי אנשי חיזבאללה מלבנון למצרים - ומשם לרצועת עזה

דורון פסקין 21:2923.01.14

רובע הדאחיה בביירות, בירת לבנון, הפך בשנה החולפת למרכז הפיננסי של תנועת חמאס השולטת ברצועת עזה. כך דיווח העיתון הערבי "א-שרק אל אווסט". לפי הדיווח, מביירות מועברים הכספים לרצועת עזה בדרכים שונות כדי לממן את פעילות הממשלה ברצועה.

לפי העיתון, בקיץ 2013 הגיעו איראן וחמאס להסכם סודי ולפיו הדאחיה תשמש מרכז פיננסי של התנועה. זו הייתה הגושפנקה הרשמית, שכן עוד לפני כן הוזרמו הכספים המיועדים לחמאס מאיראן, מקטאר ומתורכיה ללבנון, ומשם הוברחו לרצועת עזה.

 

ביירות. הכסף מועבר על ידי אנשי חיזבאללה לחלפנים מקומיים ביירות. הכסף מועבר על ידי אנשי חיזבאללה לחלפנים מקומיים צילום: בלומברג

 

מאז ההסכם, הכסף של חמאס מועבר על ידי אנשי חיזבאללה לחלפנים מקומיים בלבנון, ואלה מעבירים את הכספים למצרים. משם מועבר הכסף לתוך רצועה בדרכים שונות על ידי פעילי חמאס.

 

בעיתון נכתב כי הפגישה בקיץ האחרון הייתה נקודת מפנה, שכן עד אז שררה אווירה קשה בין איראן לבין חמאס, שהתנערו משלטונו של בשאר אסד. עם זאת, בחמאס החליטו לחדש את הקשר עם איראן וחיזבאללה נוכח "התייבשות" מקורותיה הכספיים. חיזבאללה הסכים לסייע כלכלית לחמאס בתנאי שהיא תשתף את הארגון השיעי בכל מהלכיה הכלכליים בלבנון.

 

יצוין כי הרשויות בלבנון אינן מתלהבות מהפיכת הדאחיה למרכז הברחת כספים עבור חמאס. באוקטובר בשנה שעברה הודיע הצבא הלבנוני על החרמת מיליון דולר שנתפסו בכלי מספר פעילי חמאס במדינה.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x