חברה וסביבה

שנה טובה בקולורדו: מריחואנה לכל דורש

בשלב הראשון הונפקו 348 רישיונות למכירה קמעונאית של מריחואנה - שתתאפשר החל ממחר; בשל חשש ממחסור, חלק מהחנויות יגבילו את כמות החומר לכל לקוח

סוכנויות הידיעות 12:3731.12.13
החל ממחר, 1 בינואר 2014, קולורדו תהפוך למדינה הראשונה בארה"ב שבה ניתן יהיה למכור באופן חוקי מריחואנה בחנויות, גם לא למטרות רפואיות. מדינת וושינגטון תצטרף אליה באביב.

 

המהלך האחרון התאפשר לאחר שבאוגוסט הודיע משרד המשפטים האמריקאי כי אין בכוונתו לערער על החלטת מדינות שיאשרו מכירת מריחואנה. עם זאת, החוק הפדראלי עדיין קובע שאחזקת, ייצור ומכירה של מריחואנה אינה חוקית והעונש הוא מאסר, אבל הממשלה הפדראלית הודיעה כי לא תאכוף את החוק.

 

בקולורדו הונפקו השבוע 348 רישיונות למכירה קמעונאית של מריחואנה, הרישיונות הוענקו למקומות שכבר אושרו למכור מריחואנה רפואית. עם זאת, בתי עסק נוספים צפויים להיפתח בחודשים הראשונים של 2014.

 

בוושינגטון הנפיקו 867 רישיונות, מתוך 3,746 בקשות שהתקבלו במדינה. המדינות מצפות לזרם של תיירים בעקבות הפיכת המכירה לחוקית, בדומה לתיירים הנוהרים לאמסטרדם. בהתאם, הוקמו כבר חברות שגם מציעות סיורי מריחואנה. "בחודש האחרון לבדו אני מקבל בכל יום 6 מיילים ולפחות 10 שיחות טלפון מאנשים ששואלים מתי כדאי להם להתחיל לתכנן את טיול הסקי שלהם כדי שיוכלו לשלב בו מריחואנה", סיפר עובד בחברה המספקת קנאביס.

 

בשל החשש שמבול התיירים עלול להוביל לחסרים במלאי, בחלק מהחנויות מתכננים הבעלים להגביל את כמות החומר ללקוח.

 

לפי החוק החדש, הקונים חייבים להיות מעל גיל 21 והצריכה אסורה בציבור, כמו כן אסור לנהוג תחת ההשפעה או להוציא את המריחואנה מחוץ לגבולות המדינה. הרכישה מוגבלת ל-28 גרם, שיעלו כ-200 דולר. קונים מחוץ למדינה יוגבלו ל-7 גרם.

 

אחד ממשתתפי הפגנה בארה"ב להתיר מכירת מריחואנה (ארכיון) אחד ממשתתפי הפגנה בארה"ב להתיר מכירת מריחואנה (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

מכירת מריחואנה רפואית היא חוקית כבר ב-19 מדינות ברחבי ארה"ב, והתעשייה הכניסה 1.4 מיליארד דולר ב-2013. 

 

על פי ההערכות, ההכנסות בקולורדו וושינגטון יעלו בשנה הנכנסת ב-64% ל-2.3 מיליארד דולר. כמו כן, המדינות הללו יחסכו כסף המיועד לאכיפה. משלמי המסים באמריקה משלמים כיום 10 מיליארד דולר בשנה כדי לאכוף את האיסור על מריחואנה.

 

בנוסף, בקולורדו יוטל מס גבוה על המריחואנה, שיעמוד על 25%. במדינה מעריכים כי כתוצאה מכך ירוויחו 67 מיליון דולר ב-2014, ומחצית מההכנסות כבר מוקצות לבניית בתי ספר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x