$
בשולי החדשות

לא רק סנטה: 25 מנהגים מוזרים של חג המולד

בנורבגיה מחביאים את המטאטאים - ובאיטליה הילדים ממתינים למכשפה; ומדוע רבים ביפן מעדיפים לאכול ברשת KFC?

סוכנויות הידיעות 22:5425.12.13
ברחבי העולם חוגגים היום את חג המולד, אך מתברר כי במדינות שונות נהוגות גם מסורות שונות. באתר lovehomeswap קיבצו את 25 מסורות חג המולד ההזויות ביותר.

 

1. ארה"ב: האמריקאים יצרו מסורת חג מולד רווית אלכוהול שקרויה מירוץ הסנטות. בכל אירוע, אנשים רבים הלבושים כמו סנטה לוקחים חלק בימרוץ זחילה בברים.

 

2. אוסטריה: הילדים חיים בפחד מקרמפוס – שד חג המולד שלפי האגדה מכה בענפים ילדים שלא התנהגו יפה.

 

3. קטלוניה: הקטלונים כוללים את דמותו של caganer בסצנות המשחזרות את לידתו של ישו, מדובר בדמות קטן של אדם שעושה את צרכיו. לקטלונים יש גם את טיו דה נדאל, שהוא בול עץ המקושט עם פרצוף ושמיכה. בערב חג המולד מניחים את בול העץ בשריפה כך שחצי ממנו מכוסה באש ואת החצי השני מכים עם מקלות.

 

חג המולד בפריז חג המולד בפריז

 

4. נורבגיה: לא מנקים בערב חג המולד. כל המטאטאים מוחבאים כדי שלא ייגנבו על ידי מכשפות או שדים רעים.

 

5. יפן: הודות לקמפיין מ-1974, משפחות יפניות רבות בוחרות לאכול את ארוחת ערב החג בסניף של קנטאקי פרייד צ'יקן; כרטיסי חג מולד לבנים נשלחים לחברים ולבני משפחה. לעומת זאת, מכרטיסים אדומים צריכים להימנע, שכן זה הצבע המסורתי להודעות על הלוויות.

 

6. ונצואלה: תושבי קראקס פיתחו מנהג מוזר – הם נוסעים למיסה על סקטים.

 

7. גרמניה: מחביאים בערב חג המולד מלפפון חמוץ בעץ האשוח – הילד הראשון שמוצא אותו בבוקר החג זוכה בפרס; ילדים משאירים ב-5 בדצמבר נעל מחוץ לבית, שמתמלאת בממתקים במהלך הלילה. ילדים שלא התנהגו יפה מגלים במקום ענף בתוך הנעל.

 

חג המולד בוינה חג המולד בוינה

 

8. פורטוגל: קונסודה היא ארוחה מסורתית בבוקר חג המולד בפורטוגל. במהלך הארוחה נזכרים במתים, והמשפחות מסדרות מקומות עבור הנשמות של הקרובים המנוחים שלהם.

 

9. אוקראינה: מוותרים על הקישוטים הרגילים, ומעדיפים לקשט את עצי חג המולד שלהם עם עכביש מלאכותי והקורים שלו.

 

10. צ'כיה: נשים רווקות נעמדות ליד הדלת ומשליכות נעל מעבר לכתף שלהן. אם הנעל נוחתת כך שהאצבעות מצביעות לעבר הדלת, זהו סימן שהן יתחתנו בתוך שנה.

 

חג המולד בלונדון חג המולד בלונדון צילום: בלומברג

 

11. אסטוניה: בערב חג המולד, המשפחות הולכות יחד לסאונה.

 

12. ויילס: טקס בשם Mari Lwyd מבוצע בכפרים מסוימים בוויילס בערב חג המולד. תושב הכפר נבחר להלך ברחובות ומציג על מקל גולגולת של סוסה.

 

13. איסלנד: חתול חג המולד (yule cat) אורב לפי הסיפורים בגבעות של איסלנד. מי שלא קנה בגדים חדשים לפני החג הופך טרף לחיה המיתית הזו; ילדי איסלנד שמים נעל על אדן החלון לאורך כל 12 הימים של חג המולד. בכל לילה, הנעל מתמלאת בממתקים, אותם הילדים אוכלים בבוקר. 

 

14. שבדיה: מאז 1966 הרשויות בעיר יבלה מתקינות תיש מקש. מסורת נוספת מערבת פודינג אורז. שקד מקולף מסתתר בקינוח והאדם שמוצא אותו יתחתן לפי האמונה בתוך שנה.  

 

חג המולד בהונג קונג חג המולד בהונג קונג צילום: בלומברג

 

15. בריטניה: מסורת עתיקה מחייבת שכל חבר במשפחה חייב לבחוש את בלילת הפודינג בכיוון השעון לפני שהיא נאפית ותוך כדי עליהם לבקש משאלה; סנטה קלאוס משאיר לפי המסורת מתנות בגרביים של הילדים בערב חג המולד. אולם, ילדים שלא התנהגו יפה עשויים להתעורר בבוקר חג המולד ולגלות פחם במקום בגרביים.

 

16. איטליה: במקום סנטה קלאוס, הילדים ממתינים לבואה של בפאנה, מכשפה ידידותית שמחלקת ממתקים וצעצועים ב-5 בינואר.

 

17. אתיופיה: חג המולד נחגג ב-7 בינואר. האנשים לובשים בגדים לבנים והגברים משחקים משחק בשם ganna שכולל מקלות וכדורים מעץ.

 

18. לטביה: קבוצה של פנטומימאים במגוון תחפושות עוברת מבית לבית ומקבלים ממתק בתמורה לברכה.

 

19. גואטמלה: מטאטאים את הבתים לפני החג, ואז בכל שכונה יוצרים ערימה גדולה של אשפהך, ובראשה מציבים בובה בדמות השטן ושורפים אותה.

 

20. קובה: בכל שנה, העיר רמידוס מארחת פסטיבל לפני החג. העיר מתחלקת לשנייים, ובכל חלק בונים פסל מנורות כהכנה לערב חג המולד.

 

חג המולד בשיקגו חג המולד בשיקגו

 

21. יוון: על פי האגדה היוונית, מתרחש מירוץ של שדים מרושעים השוכנים מתחת לקרקע. במהלך 12 ימי החג הם עולים מעל פני השטח וגורמים למהומה. 

 

22. סלובקיה: האיש המבוגר ביותר בכל בית זורק כף של פודינג על התקרה – ככל שיותר נדבק כך יותר טוב.

 

23. קנדה: ברשות הדואר מכירים בכתובת הרשמית של סנטה: סנטה קלאוס, הקוטב הצפוני, קנדה הו!הו!הו! כל מכתב שנשלח לכתובת הזו נפתח ומקבל תשובה.

 

24. פינלנד: העם הפיני מסמל באופן מסורתי את חג המולד עם מחווה מרגשת למתים. משפחות מדליקות נרות בקברים של אהוביהם, כך שבתי הקברות במדינה הופכים למיצג צבעוני.

 

25. דרום אפריקה: הילדים שומעים את הסיפור על דני, ילד צעיר שהכעיס את סבתא שלו אחרי שאכל את העוגיות שהושארו לסנטה. מתוך כעס היא הרגה אותו, ומאז רוחו רודפת בתים בחג המולד; ביום החג המקומיים מתענגים על תולעים בטיגון עמוק 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x