$
חברה וסביבה

אוסטרליה: דליפה במכרה אורניום של חברה בבעלות ריו טינטו

מדובר בדליפה מאחד המיכלים במכרה, אך החברה טוענת כי לא נגרם נזק סביבתי; נציג של בעלי הקרקע באיזור אמר מנגד כי טרם ניתן להוכיח טענה זו

בלומברג 12:5507.12.13

חברת אנרג'י ריסורסס אוסטרליה (Energy Resource Australia) שבבעלותו של תאגיד תאגיד ריו טינטו (68.4%) הודיעה שאחד מהמיכלים במכרה האורניום שלה בפארק הלאומי קאקדו נסדק ותערובת של חומצה, בוץ ומים נזלה ממנו.

 

 

 

החברה הודיעה על הדליפה באמצעות הודעת דוא"ל ובו אמרה שהמתקן יושבת עד שמאמצי הניקוי יושלמו. קיבולת המיכל היא 1,450 מטר מעוקב.

 

על החברה להשבית את פעילות המתקן לתקופה בלתי מוגבלת ולנהל ביקורת מקיפה באתר כולו, כך הודיעה מפלגת הירוקים האוסטרלית, שטענה כי הדליפה היא רדיואקטיבית, טענה שאנרג'י ריסורסס לא מכחישה. כך אמר לבלומברג דובר החברה דן הל בראיון טלפוני.

 

 

מכרה של ריו טינטו מכרה של ריו טינטו צילום: בלומברג

 

"מערכות הבקרה בלמו את הדליפה ומשמעות הדבר היא שלא הייתה פגיעה בסביבה. אנרג'י ריסורסס מתמקדת בפעילות ניקיון ותיקון" אמר טים אקרסלי, סמנכ"ל התפעול בחברה.

 

הפארק הלאומי קאקדו, שהוכרז על-ידי האו"ם כאתר מורשת, הוא הפארק הלאומי הגדול באוסטרליה ומחצית משטחו נמצא בבעלות אבוריג'נית.

 

איגוד גונדג'יימי (Gundjeihmi ) המייצג את הבעלים האבוריג'נים של הקרקעות קורא לחקירה עצמאית בעניין. מנכ"ל הארגון ג'סטין או'בראיין אמר כי צילומים מהאתר ותיאורים של עדי ראייה מעידים שהמיכל התפרק בעוצמה כה רבה עד כי אירעה פגיעה משמעותית במתקנים העומדים בסמוך לו.

 

"ניתן לומר בוודאות כי זוהי אחת האסונות הגרעיניים החמורים ביותר בתולדות אוסטרליה. טרם הוכיחו לנו שלא אירע זיהום רדיואקטיבי", טען או'בריאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x