$
חברה וסביבה

סורוס: "מזועזע" מהיחס לצוענים באיחוד האירופי

לדברי המיליארדר, "תנאי המחיה של בני הרומה הידרדרו מאז שרבים מהם הפכו לאזרחי האיחוד - והיחס של רוב האוכלוסייה אליהם הפך עוין יותר"

סוכנויות הידיעות 21:4028.11.13

במאמר דעה שפרסם שלשום ב"גרדיאן" הבריטי, איל ההשקעות ג'ורג' סורוס, יו"ר קרן סורוס, יצא להגנת הצוענים בני הרומה, אשר לדבריו ספגו את הפגיעה הקשה ביותר באירופה מוכת האבטלה.

 

"יותר מ־10 מיליון בני רומה חיים באירופה, רובם מרוכזים בארצות הבלקאן ובחברות החדשות ביותר באיחוד האירופי, במיוחד רומניה, בולגריה, סלובקיה והונגריה", כתב סורוס. "מה שמזעזע במיוחד זה שתנאי המחיה שלהם הידרדרו מאז שרבים מהם הפכו לאזרחי האיחוד האירופי. בה בעת, היחס של רוב האוכלוסיה הפך עוין יותר כמעט בכל אירופה", הוסיף.

עוד כתב סורוס, כי הדרך היחידה להימלט מהמלכודת הזו היא השקעה בחינוך. "קחו בחשבון, למשל, שהרומה מייצגים יותר מ־20% מהמצטרפים החדשים לכוח התעסוקה במדינות שציינתי".

 

צוענים צוענים

 

במאמרו אזכר סורוס את קרן החינוך לבני הרומה שקרן ההשקעות שבניהולו הקימה בשיתוף עם הבנק העולמי ב־2005. "קרן החינוך מוכנה לסייע לרשויות החינוך ברחבי האיחוד האירופי לשפר את ביצועיהם בחינוך בני הרומה. התוכניות של הקרן זמינות כרגע ליותר מ־100 אלף תלמידים בשנה, כולל יותר מ־1,600 סטודנטים שקיבלו מלגות", כתב סורוס. "כדי לשבור את הסטריאוטיפ השלילי, יש ללמד את בני הרומה להתגאות במורשתם", ציין.

 

"בואו נניח את הקלפים על השולחן. יש בעיית רומה באירופה, והיא מחמירה", כתב סורוס. "אבל הן הבעיה והן החמרתה משקפות שילוב קטלני של עוינות מושרשת והזנחה ממושכת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x