$
תעשייה ופיננסים

לראשונה: הצצה לתוך הונאת הפונזי של ברנרד מאדוף

מזכירתו של מי שנידון ל-150 שנות מאסר ועוד חמישה מעובדיו יעלו על ספסל הנאשמים בשל תפקידם לכאורה בהונאת הפונזי

בלומברג 14:4005.10.13

המזכירה הפרטית לשעבר של ברנרד מאדוף ועוד חמישה עובדים שלו לשעבר יהיו הראשונים שיועמדו לדין במשפט פלילי בשל תפקידם לכאורה באחד מהונאות הפונזי הגדולות בהיסטוריה.

 

בין העובדים, הטוענים לחפותם, נמצאת אניטה בונג'יורנו ששימשה כמזכירתו האישית של מאדוף במשך 40 שנה ואף עזרה לו לגייס משקיעים. משפטם של העובדים יהיה החשיפה הפומבית הגדולה ביותר עד כה של האופן שבו ביצע מאדוף את ההונאה שבאמצעותה לקח במרמה 17 מיליארד דולר בכספי קרן של משקיעים ועוד מיליארדים נוספים ברווחים מדומים.

 

נאמן מטעם בית המשפט עדיין מנהל תהליכי מכירת נכסים והשבת כסף לנפגעים. הודאתם של מאדוף וכמה מעוזריו הבכירים באשמה מנעו משפט עד כה.

 

ההונאה הוסתרה עשרות שנים

 

"אנשים תוהים מה ידע החוג הפנימי של מאדוף על ההונאה וכעת נזכה להצצה ראשונה לתוך עולם זה. טרם שמענו עדות מגורם פנימי", אמר סטפן מילר, לשעבר תובע פדראלי.

 

התובעים טוענים כי מאדוף הסתיר את ההונאה במשך עשרות שנים בעזרתם של הנאשמים: בונג'יורנו שעזרה בניהול פעילות ההשקעות בשווי מוערך של 8.5 מיליארד דולר, ג'ואן קרופי שניהלה חשבונות גדולים בשווי של 900 מיליון דולר, סמנכ"ל תפעול לשעבר דניאל בונו ונטרה ומתכנתי המחשבים ג'רום אוהרה וג'ורג' פרז.

 

ברנרד מאדוף. הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה ברנרד מאדוף. הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה צילום: בלומברג

 

מאדוף נעצר ב-2008 לאחר שהודה בפני סוכנים פדראלים כי משרדו, המשתרע על פני שלוש קומות בגורד שחקים במנהטן, אינו אלא מרמה. לאחר מספר חודשים הודה ב-11 סעיפי אישום של הונאות הון ונידון ל-150 שנות מאסר. בזמנו אמרו גורמים המקורבים לעניין כי הוא סירב למסור מידע העלול להפליל אחרים.

 

מאוחר יותר הודה סמנכ"ל הכספים של מאדוף בהאשמות נגדו והסכים למסור מידע על אופן ביצוע ההונאה. דייוויד פרילינג, רואה החשבון של מאדוף סייע לו באמצעות הגשת דו"חות מס כוזבים. המתכנתים אוהרה ופרז סייעו למאדוף בהיבטים הטכניים של ההונאה ויצרו תוכנות ואלגוריתמים שנועדו להוליך שולל משקיעים ורגולטורים.

 

"אני לא מוכן לשקר יותר"

 

החוקרים מצאו במגירותיו של אוהרה פתק הכתוב בכתב יד ובו נאמר "אני לא מוכן לשקר יותר". אוהרה קיבל העלאות שכר ובונוסים תמורת שתיקתו.

 

ביום שנעצרו בונג'יורנו וקרופ אמר מי שהיה התובע המחוזי של מנהטן אז פריט בהארארה: "בית של קלפים כמעט לעולם לא נבנה על- ידי אדם אחד". שתי הנשים, שטענו בפני לקוחות שהן מנהלות את השקעותיהם, רשמו ברשומות נתוני השקעה מפוברקים ותיארכו אותם לאחור עם מחירים היסטוריים לכאורה כדי להציג רווחים.

 

התובעים אך הצליחו להוציא הודאה באשמה מפיטר מאדוף, אחיו של ברנרד מאדוף שבמשך ארבעה עשורים סייע לאחיו לנהל את החברה. בנו של מאדוף התאבד בדצמבר 2010, לאחר שנתיים שאביו ישב בכלא. ברני מעולם לא נמצא מעורב בפרשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x