$
עולם

ארה"ב: היה טבח כימי בסוריה, נמצה את הדין

הקו האדום נחצה: 5 ימים אחרי תמונות הזוועה מדמשק התייצב מזכיר המדינה קרי מול המצלמות ואישר כי אסד ביצע שם טבח כימי. הוא רמז שוושינגטון לא תשתוק הפעם, ואמר שאובמה בוחן את התגובה

ynet 22:3526.08.13

ארה"ב קובעת סופית - אסד השתמש בנשק כימי, התגובה תבוא: מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אמר הערב (א') כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, כפי שדיווחו פעילי אופוזיציה בסוריה.

זו הפעם הראשונה שממשל אובמה מאשר רשמית שטבח כזה התרחש, והעובדה שכעת הוא משוכנע בכך מגדילה את הסיכויים לתגובה צבאית אמריקאית. קרי אמר כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מאמין שיש למצות את הדין עם מי שמתמשים בנשק כימי כפי שנעשה בסוריה, וכי אובמה יחליט כעת כיצד להגיב על השימוש שנעשה שם בנשק שכזה.

 

הנשיא ברק אובמה (ארכיון) הנשיא ברק אובמה (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

בהצהרה תקיפה מאוד ובפנים חמורות סבר אמר מזכיר המדינה כי השימוש בנשק כימי בסוריה היה בקנה מידה רחב וללא הבחנה, והדגיש כי הקביעה הזו מבוססת על עובדות. הוא אמר כי ארה"ב ובנות בריתה אוספות ובוחנות "מידע נוסף" על ההתקפה הכימית בסוריה, אך הבהיר כי כל העדויות המגיעות משם - מספר הנפגעים, אופי הפגיעות ודיווחי הרופאים בשטח - מעידות על כך שנעשה שם שימוש בנשק כימי.

 

"מה שראינו בסוריה בשבוע האחרון צריך לזעזע את מצפון העולם, הוא מנוגד לכל אמת מידה מוסרית", אמר קרי, "משמעות ההתקפה הזו חורגת מעבר לסכסוך בסוריה, שגרם סבל רב כל כך". מזכיר המדינה אמר כי ארה"ב שוקלת את תגובתה לשימוש בנשק כימי: "יש סיבה ברורה לכך שהעולם אסר לגמרי את השימוש בנשק כימי, זה שימוש בנשק שהעולם התרבותי החליט מזמן שאסור שייעשה".

 

הטבח באמצעות גז בסוריה הטבח באמצעות גז בסוריה צילום: איי פי

 

קרי מתח ביקורת נוקבת על כך שבמשך חמישה ימים מנע המשטר הסורי מפקחי האו"ם להגיע לאזור התקיפה הכימית, ובמקום זאת המשיך להפגיז את האתר. הוא אמר כי התנהלותו של משטר אסד בימים האלה מצביעה על כך שיש לו מה להסתיר: "זו לא הפעולה שעושה משטר שרוצה להוכיח לעולם שהוא לא השתמש בנשק כימי". קרי הדגיש שהגישה לאזור שנתן היום אסד לפקחים למקום באה מאוחר מדי.

 

בסבב שיחות טלפון שערך היום קרי עם שרי חוץ של מדינות שונות הוא אמר להם כי יש "ספקות מעטים בלבד" שממשלת סוריה השתמשה בנשק כימי נגד אזרחיה שלה.

 

היום בצהריים, חמישה ימים אחרי הטבח שביצעו לכאורה כוחותיו של בשאר אסד, קיבלו פקחי האו"ם הנמצאים בדמשק גישה לראשונה לאתר שבו נעשה לכאורה שימוש נרחב בנשק בלתי קונבנציונלי.

 

פקחי האו"ם יצאו לזירת הטבח שעות אחדות אחרי שאש נפתחה לעבר כלי הרכב שלהם בדמשק. עוד לפני צאתם לשם, אמרה ארה"ב כי בהתחשב בזמן שחלף לא יוכלו הפקחים לאסוף ראיות אמתיות בנוגע למה שהתרחש בפרברי דמשק ביום רביעי שעבר לפנות בוקר, כלומר שמסקנותיהם לא ישפיעו בהכרח על ההחלטה אם לפעול בסוריה או לא.

 

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, השמיע הערב הערכה שונה לגבי הדברים. בהודעה שפרסם דוברו, פרחאן חאק, נאמר כי פקחי האו"ם עדיין יכולים לאסוף את הראיות הנחוצות לחקירת הטענות על הטבח הכימי, למרות הזמן הרב יחסית שחלף מאז ירי הפגזים לאזור. "אף שעברו כמה ימים, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון בטוח שהצוות יוכל להשיג ראיות רלוונטיות ולנתח אותן לצורך חקירת האירוע שהתרחש ב-21 באוגוסט", נמסר בהודעה.

 

במקביל הטיל שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ספק בטענות כי בידי המערב הוכחות לשימוש בנשק כימי בסוריה. "הפניקה מתפשטת, משלוח אמצעי הלחימה לאזור ממשיך, ונשמעים איומים בשימוש בכוח צבאי נגד משטר אסד", הוא אמר. "בוושינגטון הצהירו שיש להם הוכחות לאשמתו של משטר אסד, אבל הם עוד לא יכולים להציג אותן, ובכל זאת הם טוענים שנחצה הקו האדום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x