$
המזרח התיכון

נעצר מנהיג האחים המוסלמים במצרים

תוך ניצול העוצר הלילי, פשטו כוחות ביטחון על דירת מסתור בקהיר שבה התחבא מוחמד בדיע - האיש החזק באחים המוסלמים. בנו נהרג השבוע בעימותים

רועי קייס, ynet 08:3320.08.13
מושפל, עם עיניים טרוטות, בכתונת לילה ומוקף שוטרים חמושים - כך נראה הלילה האיש החזק ביותר בתנועת האחים המוסלמים בעודו מובל למעצר. כוחות הביטחון במצרים עצרו הלילה (ג') את מנהיג תנועת האחים המוסלמים מוחמד בדיע. המדריך הכללי של התנועה, כפי שמוגדר תפקידו באופן רשמי, נתפס בדירת מסתור בצפון קהיר לאחר שלרשויות נודע על מקום מחבואו. גורמים במצרים אמרו כי בדיע הסתתר בשכונת נאצר סיטי - מעוז תומכי הנשיא המודח מוחמד מורסי. בנו של בדיע נהרג השבוע בעימותים בין האחים המוסלמים לצבא.

 

בדף הפייסבוק של משרד הפנים המצרי פורסמה תמונה של בדיע רגעים אחרי המעצר, כשהוא לבוש פיג'מה ויושב בתוך רכב לצד שני אישים חמושים. לפי סוכנות הידיעות רויטרס ניכרו עיגולים שחורים סביב עיניו של מנהיג האחים המוסלמים שנראה עייף. בכיתוב התמונה צוין: "לאחר איסוף מידע ותצפיות התאפשר מעצרו של המדריך הכללי של האחים המוסלמים".

 

מוחמד בדיע, בימים טובים יותר מוחמד בדיע, בימים טובים יותר צילום: אי פי איי

 

בדיע צפוי לעמוד לדין יחד עם סגנו, חייראת א-שאטר, בגין הסתה לאלימות שהובילה למות מפגינים. משפטו מתוכנן להיפתח בעוד חמישה ימים ב-25 באוגוסט. התובע הכללי של מצרים הוציא נגדו צו מעצר רשמי כבר לפני חודש וחצי.

  

האיש החזק ביותר באחים המוסלמים נעצר ימים ספורים לאחר מות בנו. עמאר בדיע, בן 38 ומהנדס מחשבים במקצועו, נהרג במהלך העימותים האחרונים במצרים.

 

בסוף השבוע האחרון פנה בדיע לתומכיו בהצהרה שבצורתה הגלויה לא נשאה אופי אלים:"העם הנשגב, שלא יסכים להיכנס מחדש למכלאה של השלטון הצבאי, מתנגד בדרכי שלום למרות התוקפנות של אנשי ההפיכה, כיוון שהוא מאמין בכוח שלו, והוא ימשיך בדרך זו עד שההפיכה תיעלם". בדיע הוסיף כי ההפגנות ברחבי מצרים הן ההוכחה להתנגדות לשלטון הצבאי, וטען כי "ייפוי הכוח המצוץ מהאצבע שניתן לצבא מתבטא במעשי טבח במסגד ראבעה אל-עדוויה ובכיכר א-נהדה".

 

המהומות האלימות בימים האחרונים בקהיר המהומות האלימות בימים האחרונים בקהיר צילום: איי אף פי

 

מעצרו של בדיע מהווה התעלמות מוחלטת מצד הממשלה הזמנית מדרישות מנהיגי אירופה, ארה"ב והאו"ם, שהפצירו בגנרל א-סיסי להימנע ממעצר של מנהיגי אופוזיציה. במסיבת עיתונאים שערך אתמול שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, הוא הודה כי יכולת ההשפעה של ארה"ב על מצרים מוגבלת. הוא קרא לממשלה הזמנית בקהיר לנקוט בצעדים ברוח הדמוקרטיה: "זה עניין פנימי של מצרים והאחריות שלהם. יש לנו השפעה ואנחנו מנסים לסייע לעם המצרי לעבור בתהליך גלוי וכוללני לדמוקרטיה".

 

בינתיים, טוען ראש ועדת-המשנה של ענייני החוץ בסנאט האמריקני כי ממשל ארה"ב החליט בחשאי להשעות באופן זמני את הסיוע הצבאי למצרים, צעד שהיה מיושם בפומבי אם ארה"ב הייתה מכריזה שבקהיר הייתה הפיכה צבאית. ראש הוועדה, הסנאטור פטריק ליהי, צוטט ב"דיילי ביסט".

 

במסגרת ההקפאה, אם הדיווח נכון, יושעה משלוח הנשק לצבא המצרי וסיוע כספי לממשלה מצרית. רשמית, הממשל האמריקני הודיע כי הסיוע על סך 585 מיליון דולר לצבא המצרי אינו מוקפא, כיוון שהוא אמור להיות מועבר רק ב-30 בספטמבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x