$
המזרח התיכון

הצבא הודיע למורסי: אינך נשיא עוד

שעות אחרי שפקע האולטימטום שהוצב לנשיא האיסלאמיסט, הופיע מפקד הכוחות המזוינים בטלוויזיה הממלכתית והכריז: מורסי אינו עוד הנשיא - נשיא בית המשפט החוקתי יחליף אותו עד לעריכת בחירות חדשות. המונים חוגגים בכיכר תחריר בקהיר

רועי קייס ואליאור לוי, ynet 22:0403.07.13

תם עידן מורסי: שר ההגנה של מצרים, מפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי, הודיע הלילה (ד') בטלוויזיה הממלכתית של מצרים על הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי ועל הליכה לבחירות חדשות, על רקע מחאת ההמונים נגד הנשיא האיסלאמיסט, איש "האחים המוסלמים". "הכוחות המזוינים הרגישו שהעם קורא להם להמשיך את המהפכה שבה התחילו", אמר א-סיסי, "לא יכולנו להתעלם מקריאתו של העם".  

 

שר ההגנה א-סיסי הודיע על הליכה לבחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט, וכי בתקופת המעבר עד לקיום הבחירות יכהן נשיא בית המשפט החוקתי עדלי מנסור כנשיאה הזמני של מצרים. א-סיסי הודיע גם על השעיה זמנית של החוקה ועל נקיטת צעדים לשילוב הצעירים במוסדות המדינה.

 

ההמונים בכיכר א-תחריר בקהיר פרצו בשאגות שמחה וירו זיקוקים באוויר עם תום הצהרתו של שר ההגנה.

 

ראש האופוזיציה במצרים, מוחמד אל-בראדעי, אמר כי "מפת הדרכים" שעליה הוסכם עם הצבא היא תיקון של המהפכה נגד חוסני מובארק. "מפת הדרכים מספקת את הדרישה האמיתית והבסיסית של העם המצרי והיא בחירות לנשיאות", אמר אל-בראדעי. לדבריו, "במהלך תקופת המעבר תתוקן החוקה וייערך תהליך פיוס לאומי".

 

ראש המוסד ההלכתי הסוני העליון אל-אזהר, אחמד א-טיב, הצהיר על תמיכתו בהודעת צבא מצרים. "על רקע המאבק בעם ושפיכות הדמים על אדמת מצרים, לפי חוק השריעה, החלטתי לתמוך בעמדה שהתגבשה בפגישה עם צבא מצרים", מסר א-טיב שנחשב לסמכות הדתית העליונה במצרים.

 

ראש הכנסייה הקופטית במצרים תיאודורוס הביע תמיכה בהודעת צבא מצרים. "מפת הדרכים מעניקה ביטחון לכל אזרחי מצרים", אמר האפיפיור הקופטי.

 

עבד אל-פתאח א-סיסי, שר ההגנה המצרי הערב בקהיר עבד אל-פתאח א-סיסי, שר ההגנה המצרי הערב בקהיר צילום: איי פי

 

"אל-אהראם", הגדול והמוכר בעיתוני מצרים, דיווח הערב מפי מקור בלשכת הנשיאות כי בשעה 20:00 בערב (שעון ישראל) הודיע הצבא למוחמד מורסי כי הוא אינו עוד נשיא מצרים. "המשא ומתן שנועד להביא לכך שמורסי עצמו יכריז על פרישה מרצון נכשל, והוא קיבל הודעה שהוא אינו עוד הנשיא", דווח בעיתון. ברשת "סקיי" בערבית דווח כי מורסי הועבר ממטה המשמר הנשיאותי שבו שהה ל"מקום בטוח" וכי הוא תחת השגחת הצבא.

 

מוקדם יותר, בשעה 17:30, פג האולטימטום שהציב הצבא למורסי. בכירי הצבא התכנסו לשורה של דיונים עם בכירים פוליטיים ודתיים, והם אמורים לפרסם הודעה על תוכניתם העתידית בכל רגע. בטלוויזיה המצרית ובכלי תקשורת נוספים במדינה כבר דווח כי מנהיג האופוזיציה החילונית מוחמד אל-בראדעי, ראש מוסד אל-אזהר הסוני וראש הכנסייה הקופטית יציגו הערב "מפת דרכים" שלפיה מצרים תיכנס כעת לתקופת קצרה של ממשלת מעבר, ואחריה יתקיימו בחירות חדשות לפרלמנט ולנשיאות. יחד איתם אמור להופיע מפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי.

 

הצבא מגיע לקהיר הצבא מגיע לקהיר צילום: איי אף פי

 

צבא מצרים כנראה לא רצה לפרסם את הודעתו לפני שיהיה בטוח כי ביכולתו להשתלט על התפרעויות שלהן היא עלולה לגרום. הערב נראו מאות חיילים עם משוריינים ליד ארמון הנשיאות, והצבא המצרי הציב גדרות תיל ומחסומים סביב מטה המשמר הנשיאותי שבו לפי הדיווחים נמצא מורסי. 14 כלי רכב משוריינים התפרסו גם באזור הסמוך למסגד ראביעה אל-עדוויה שבו מתכנסים תומכיו של הנשיא האיסלאמיסט, וחסמו את הרחוב המוביל אליו. עוזר של מורסי אמר כי הנשיא קורא לאזרחי המדינה להתנגד להפיכה צבאית בדרכי שלום.

 

הפגנות שמחה אחרי הודעת הצבא הפגנות שמחה אחרי הודעת הצבא צילום: אי פי איי

 

הודעת הצבא באה אחרי שעות מתוחות למדי ברחובות קהיר, שבמהלכן השתתפה הצמרת הצבאית והפוליטית בדיונים קדחתניים, שאליהם סירבו אנשי האחים המוסלמים להגיע. בישיבות בצהריים השתתפו גם בכירים דתיים, לאומיים ופוליטיים, וגם נציגי תנועת "תמרוד" המובילה את המחאה נגד מורסי. מפקד הצבא, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי, נועד בין השאר עם מנהיג האופוזיציה הליברלית מוחמד אל-בראדעי, הנתפש בעיני מתנגדיו החילונים של מורסי כמועמד המוביל להחליפו בתפקיד הנשיא.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x