$
בשולי החדשות

טיסה מהגיהנום: מהן חברות התעופה הגרועות ביותר

מושב צפוף ולא נוח, אוכל מזוויע ושירות מחריד - כל אלה הם מנת חלקם של לא מעט תיירים, אך לאילו חברות תעופה באמת לא תרצו להתקרב?

סוכנויות הידיעות 22:2920.05.13

טיסות יכולות להיות חוויה די אומללה, בעיקר במחלקת תיירים. הרי אין דבר גרוע יותר מלהיות תקוע במושב צפוף ולא נוח עם מקום מוגבל לרגליים, אוכל גרוע ושירות לא נעים. האתר ביזנס אינסיידר דירג את 20 חברות התעופה הגרועות ביותר בעולם לטיסות במחלקת תיירים. באתר בדקו עשרות חברות תעופה שמקיימות טיסות ארוכות, ובדקו את הדירוג שלהן באתר Skytrax, שמעביר ביקורת על חברות תעופה במספר קריטריונים, ביניהם נוחות, בידור, ניקיון, איכות הארוחות ויעילות השירות. לכך הוסיפו ביקורות של נוסעים שפורסמו באותו האתר. הניקוד המשולב שכל חברה קיבלה, מתוך 100 נקודות אפשריות, קבע את מקומה בדירוג:

 

20. אייר אלג'יר – ניקוד: 50

החברה מטיסה צי של 45 מטוסי בואינג ואירבוס, והזמינה 16 מטוסים נוספים. בקטגוריות הבידור, הניקיון והשירות היא זכתה לניקוד נמוך למדי, שמיקם אותה במקום ה-20 ברשימה.

 

19. ריינאייר (תיקו) – ניקוד: 49.2

חברת תעופה מוזלת הממוקמת בדבלין, אירלנד, שמחזיקה בצי של 300 מטוסים. בחברה מתכוונים להפחית את מספר חדרי השירותים בכל מטוס משלושה לאחד, על מנת להכניס 6 מושבי נוסעים נוספים.

 

ריינאייר. הנוסעים יסתפקו בתא שירותים אחד ריינאייר. הנוסעים יסתפקו בתא שירותים אחד צילום: בלומברג

 

18. מרפאטי נוסנטארה איירליינס (תיקו) - ניקוד: 49.2

חבר תעופה מאינדונזיה, שעורכת טיסות מקומיות ובינלאומיות, הוגדרה על ידי האיחוד האירופי כ"לא בטוחה" ואינה מורשית לטוס במרחב האווירי של אירופה. עם זאת, האוכל זכה באתר Skytrax לניקוד גבוה יחסית.

 

17. בימן בנגלדש איירליינס - ניקוד: 49

חברת התעופה הלאומית של בנגלדש הכריזה באפריל כי לראשונה בהיסטוריה שלה היא ממנה מנכ"ל זר - קווין סטיל, שעבר בעבר בבריטיש איירוויז. החברה מפעילה טיסות ל-20 יעדים שונים.

 

בנגלדש איירליינס בנגלדש איירליינס

 

16. קובנה איירליינס – ניקוד: 47.7

קובנה אינה מורשית לטוס לארצות הברית בשל האמברגו המסחרי שהטילה המדינה על קובה, אך היא כן טסה לאירופה, לקריביים ולמרכז ודרום אמריקה. החברה היא בבעלות ממשלת קובה, ולאחרונה היא שדרגה כמה מהמטוסים בצי שלה בסיוע רוסיה. השירות שלה זכה לניקוד נמוך למדי.

 

קובנה איירליינס. השירות זכה לציון נמוך קובנה איירליינס. השירות זכה לציון נמוך

 

15. נפאל איירליינס – ניקוד: 46.7

היו"ר לשעבר של החברה הורשע ב-2011 בשחיתות. כמו כן, החברה הקריבה בעבר עזים לאל הינדי לאחר שנתגלתה בעיה טכנית באחד המטוסים.

 

נפאל איירליינס נפאל איירליינס

 

14. רויאל אייר מרוק – ניקוד: 46.5

חברת התעופה הגדולה ביותר במרוקו. הצי שלה מורכב רק ממטוסי בואינג. החברה חתמה על הסכם שמיים פתוחים עם האיחוד האירופי, משם מגיעים מרבית התיירים למדינה.

 

12. TAAG אנגולה איירליינס (תיקו) – ניקוד: 45.8

בעבר נאסר על החברה לטוס במרחב האווירי של האיחוד האירופי, כיום האיסור הזה הוסר, אך רק באופן חלקי. לאחרונה הודיעה החברה כי בכוונתה להעלות את מספר הטיסות שלה לקובה ולזימבבואה.

 

אנגולה איירליינס אנגולה איירליינס

 

12. פגסוס איירליינס (תיקו) – ניקוד: 45.8

פגסוס איריליינס היא חברת התעופה השנייה בגודלה בטורקיה, והיא מציעה טיסות זולות. היא זכתה לניקוד נמוך בכל הקטגוריות, אך ייתכן שהמהפך לא רחוק: היא משיקה נתיבים חדשים לדוחא ולאתונה, וביצעה לא מזמן הנפקה מוצלחת.

 

פגסוס איירליינס פגסוס איירליינס

 

11. ספיריט – ניקוד: 45

חברת התעופה ידועה במחירים הגבוהים שהיא גובה וביישום מדיניות נוקשה של "ללא החזרים". ספיריט גם השתחלה לרשימה השחורה של Consumer Reports ב-2012, והצליחה לעצבן את הדמוקרטים ביום הבחירות, כששלחה מייל תחת הכותרת "רומני מנצח!"

 

ספיריט. עצבנה את הדמוקרטים ספיריט. עצבנה את הדמוקרטים

 

10. סיריאן אייר – ניקוד: 44.8

סיריאן אייר מפעילה כיום מספר נמוך בהרבה של טיסות מאשר בעבר, זאת בשל הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי בעקבות מלחמת האזרחים. ב-2012 אחד המטוסים של החברה התנגש באוויר מעל דמשק במסוק צבאי. המטוס, שנשא 200 נוסעים, הצליח לנחות בשלום, אך המסוק נהרס.

 

9. טאג'יק אייר – ניקוד: 43.3

חברת התעופה הלאומית של טג'יקיסטן הוקמה ב-1923. התאונה הקטלנית האחרונה שלה ארעה ב-1997, ונהרגו בה כל 79 הנוסעים ושישה מתוך שבעת אנשי הצוות. שתי התרסקויות ב-1993 גרמו למותם של יותר מ-120 איש.

 

8. איסלנד אקספרס – ניקוד: 42.8

איסלנד אקספרס היא חברת תעופה לטיסות מוזלות, שכיום אינה מציעה טיסות לארצות הברית או ממנה. הצי הקטנטן שלה מורכב משני מטוסי איירבוס 320, והחברה נרכשה על ידי WOW אייר באוקטובר 2012.

 

איסלנד אקספרס. צי קטנטן איסלנד אקספרס. צי קטנטן

 

7. רוסיה איירליינס – ניקוד: 42.7

רוסיה איירליינס מסנט פטרבורג סיימה לאחרונה תכנית לחידוש הצי שלה, אך המהלך הזה ככל הנראה לא יספיק כדי להוציא אותה מהרשימה. מרבית המטוסים שלה מיוצרים על ידי איירבוס, אך יש לה גם מטוסי בואינג ומטוסים רוסיים. ב-2010 היא התמזגה עם אירופלוט, שדיווחה ב-2012 על צניחה של 66% ברווחיות.

 

רוסיה איירליינס. מחדשת את הצי רוסיה איירליינס. מחדשת את הצי

 

6. בולגריה אייר – ניקוד: 41.8

החברה הוקמה ב-2002, ופועלת מתוך הבירה הבולגרית, סופיה. היא מחזיקה בצי של 18 מטוסים. לאחרונה היא החלה להפעיל טיסות מוזלות לאמסטרדם, שיקלו על נסיעות לארה"ב, קנדה ושאר אירופה.

 

5. אייר קוריו – ניקוד: 39.2

טיסות בחברת התעופה הממשלתית של צפון קוריאה – חברת התעופה היחידה בעולם שקיבלה כוכב אחד בלבד – כוללות "מוסיקת מארש מהפכנית" ואוכל שמוגדר כ"אכיל", כך לפי הביקורות של נוסעים. מתוך צי המטוסים של החברה, רק שניים מורשים לטוס במרחב האווירי של האיחוד האירופי. החברה מנסה כיום לשדרג את הצי המזדקן שלה, וצפויה לרכוש מטוסים חדשים מרוסיה, זאת בשל הסנקציות שהטילו עליה ארה"ב והאיחוד האירופי.

 

4. אוזבקיסטן איירווייז – ניקוד: 37.5

מאז הטיסה הראשונה שלה ב-1992, עברה החברה שלוש תאונות קטלניות שגרמו למותם של 54 נוסעים. מרבית הטיסות הבינלאומיות שהיא מפעילה יוצאות משדה התעופה בטשקנט, בירת אוזבקיסטן, אף שהיא מפעילה טיסות בינלאומיות גם משדות תעופה אזוריים אחרים.

 

אוזבקיסטן איירוויס אוזבקיסטן איירוויס

 

3. אוקראיין אינטרנשיונל איירליינס – ניקוד: 36.3

חברת התעופה שבעבר הטיסה את האפיפיור יוחנן פאולוס השני ברחבי אוקראינה, זכתה לניקוד גבוה יחסית מהנוסעים, אך בכל שאר הקטגוריות אכזבה, ולפיכך דורגה כחברת התעופה השלישית הגרועה ביותר. היא ממוקמת בקייב ומפעילה טיסות ליותר מ-60 יעדים ברחבי אירופה, המזרח התיכון ואסיה.

 

2. סודן איירווייז – ניקוד: 33.3

סודן איירווייז היא חברת התעופה השנייה הגרועה ביותר בעולם לנוסעי מחלקת תיירים. היא קיבלה ציונים נמוכים בכל הקטגוריות שנבדקו. כיום, חברת התעופה אינה מורשית לטוס באיחוד האירופי ומשרתת יעדים רק בסודן, באפריקה ובמזרח התיכון.

 

1. טורקמניסטן איירליינס – ניקוד: 30.8

חברת התעופה הגרועה ביותר לנוסעי מחלקת תיירים. החברה פועלת מאשגאבט, בירת טורקמניסטן, והיא מחזיקה בצי של מטוסי בואינג. היא קיבלה ניקוד מחפיר בקטגוריות הבידור, נוחות והשירות.

 

טורקמניסטן אייר. במקום הראשון המפוקפק טורקמניסטן אייר. במקום הראשון המפוקפק
בטל שלח
    לכל התגובות
    x