שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

אלפי מצרים מוחים נגד מורסי: להפיל את המשטר

בכיכר תחריר התאספו אלפים כדי להפגין נגד צווי הנשיא האיסלאמיסט, שחיזקו את סמכויותיו, והחלטתו לשפוט מחדש אנשים ממשטר מובארק. דווח כי המשטרה פיזרה גז מדמיע, וכי באלכסנדריה, פורט סעיד וסואץ פרצו עימותים אלימים

ynet והסוכנויות 21:2023.11.12
כיכר תחריר נגד נשיא מצרים מוחמד מורסי: אלפים התאספו בצהריים (יום ו') בכיכר המפורסמת בקהיר ומוחים בעקבות שורת הצווים שמעניקים לנשיא סמכויות נרחבות וכן על ההחלטה שלו לשפוט מחדש את בכירי משטרו של חוסני מובארק, שהואשמו בהרג מפגינים. האלפים שהגיעו לתחריר דרשו להפיל את משטר
מורסי, ובמקביל התקהלו אלפים מתומכיו של מורסי באזור ארמון הנשיאות. אתר של מתנגדי מורסי דיווח כי המשטרה השתמשה בגז מדמיע נגד מפגינים בכיכר תחריר.

  

המפגינים בתחריר טענו כי החלטות מורסי הן תמונת ראי להגמוניה שאליה מנסה תנועת האחים המוסלמים להגיע. "העם רוצה להפיל את המשטר", קראו האלפים והאשימו את הנשיא האיסלאמיסט בביצוע מהפכה. באחת ההפגנות השתתפו גם פוליטיקאים בכירים, ובהם ראש סבא"א בעבר מוחמד אל-בראדעי, מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר עמרו מוסא והמועמד לשעבר לנשיאות חמדין סבאחי.
הפגנות נגד מורסי התקיימו גם באזורים נוספים במצרים, בהם פורט סעיד, איסמעיליה וסואץ. בשלוש ערים אלו הוצתו משרדיהם של אנשי האחים המוסלמים. בנוסף, בפורט סעיד, בסואץ ובאלכסנדריה הגדולה נרשמו עימותים אלימים בין תומכי מורסי למתנגדיו. גם במהלך הלילה אירעו עימותים במרכז קהיר, כאשר מפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, ואילו אלו השיבו בגז מדמיע. העיתונות המצרית מתחה אף היא ביקורת חריפה על מורסי, בעקבות שורת החלטותיו. "מורסי, דיקטטור 'זמני'", הייתה הכותרת הראשית בעיתון אל-מסרי אל-יום.

  

מורסי עצמו אמר היום למתפללים בקהיר כי מצרים מתקדמת וכי מעשיו ננקטו כדי לרצות את אללה ואת האומה. "בעזרת אללה אנחנו מתקדמים, ואף אחד אינו ניצב בדרכנו", אמר במסגד בפרברי הבירה. "אני ממלא את חובותיי כדי לספק את אללה ואת האומה, ואני מקבל החלטות אחרי שאני מתייעץ עם כולם. ניצחון לא בא ללא תוכנית ברורה וזה מה שיש לי". מאוחר יותר עלה לנאום בפני תומכיו שהתאספו מול ארמון הנשיאות. הוא אמר כי לא יהיה מוטה מראש בעמדותיו כלפי אף מצרי, וכי הוא פועל למען השגת יציבות.

  

מורסי פרסם אתמול צו שלפיו כל ההחלטות שקיבל מאז עלייתו לשלטון ועד לכינון חוקה חדשה אינן יכולות להיות מבוטלות על ידי בית המשפט או על ידי כל סמכות אחרת. הצווים מתפרסמים על רקע המאבק המתחולל במצרים על אופיה של החוקה החדשה. הוועדה המנסחת אותה היא גוף איסלאמיסטי בעיקרו, המבקש להשתיתה על יסודות השריעה, אך החילונים מתנגדים לכך.

 

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x