$
בחירות בארה"ב

אמריקה בוחרת: המשקיעים מתכננים את ההסתערות

ניצחון של אובמה צפוי לעודד השקעות באג"ח אמריקאיות, בעוד שניצחון של רומני ייתן זריקת מרץ למניות הבנקים. במקביל, פרשנים חוששים כי ניצחון רפובליקני עלול להאט את קצב היציאה מהמשבר

תמר טוניק 06:5206.11.12

בתום קמפיין בחירות לנשיאות מהאגרסיביים והמתישים שידעה ארה"ב, ילכו היום אזרחיה לקלפיות כשעל כתפיהם רובץ חוב לאומי בגובה 16.3 טריליון דולר, הצפוי להגיע לתקרה של 16.4 טריליון דולר עוד לפני סוף השנה.

כשברקע סקרים המצביעים על מירוץ צמוד מאי פעם, עם יתרון קל של 1% לאובמה, האמריקאים ייצאו לקבוע את עתידם באווירה של דכדוך כלכלי. המציאות הקשה שמולה הם ניצבים היא של משבר האבטלה החמור ביותר שפקד את ארה"ב זה שלושה עשורים, פערים מתרחבים בין עשירים לעניים ושכר ריאלי מתכווץ. להערכת פרשנים, המדיניות הכלכלית של המועמד הרפובליקני מיט רומני, הקוראת להקטנת הגירעון הממשלתי כאשר ההתאוששות הכלכלית עדיין מאוד שברירית, תפגע כמעט בוודאות ביציאתה האטית מאוד של ארה"ב מהמשבר. מנגד, המיסוי הגבוה של הנשיא המכהן ברק אובמה עלול להרתיע משקיעים פוטנציאליים ולגרום לפגיעה קשה בשוק התעסוקה ובעקבות זאת גם בצמיחה.

 

מיט רומני וברק אובמה באחד העימותים הטלוויזיוניים מיט רומני וברק אובמה באחד העימותים הטלוויזיוניים צילום: רויטרס

 

במישור המיידי, תוצאות הבחירות עשויות לצייר תמונה ברורה יותר למשקיעים ולעודד אותם להתמקד בעיקר, במקום בתילי תילים של ספקולציות לגבי פניה העתידיים של מערכת המיסוי האמריקאית. בטווח הארוך, המועמד הזוכה ייאלץ להתמודד עם רשימה ארוכה של משימות בכל הנוגע להוצאות ממשלתיות, מיסוי ורגולציה; אך בטווח הקצר, משקיעים יבחנו את תוצאות הבחירות מתוך דאגה גוברת ליום שאחרי פקיעת תוקף חבילת הקיצוצים וההטבות של אובמה בהיקף של 670 מיליארד דולר. "הצוק הפיסקאלי ניצב כאן במרכז", אמר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" מייקל ג'ונס, סמנכ"ל השקעות בחברת ריבר־פרונט, בריצ'מונד, וירג'יניה.

 

 

יש הגורסים כי ניצחון לאובמה יביא לנהירה לאג"ח אמריקאיות ולדולרים וירחיק משקיעים מאפיקים הנחשבים פחות בטוחים, בעיקר מניות. זאת משום שאובמה חזר ואמר כי יטיל וטו על הארכת תוקף קיצוצי המס לעשירים.

 

אם לפרוט לפרוטות, ניצחון של המועמד רומני ישפיע מיד לטובה על מניות מגזר הביטחון, זאת בעיקר משום שתקציב ההגנה אינו צפוי לספוג קיצוצים תחתיו. להערכת אנליסטים, ניצחון של רומני ייתן גם זריקת מרץ למניות הבנקים, בעיקר משום שניצחונו ייתרגם להפחתת הרגולציה על המגזר. מאידך, אם ייבחר מחדש אובמה, צפויה פגיעה באטרקטיביות של מניות קמעונאיות היוקרה, בשל הצפי לגדיעת הטבות המס לעשירים ובכך לצמצום הוצאותיהם בנישה זו.

 

בשוליים הסטטיסטיים של בחירות 2012, וזאת רק בשל שיעורם הזעום באוכלוסייה, נמצאים נפגעי אסון הטבע סנדי, אשר כ־2 מיליון מהם עדיין יושבים בעלטה. חזית קרה המתרגשת על צפון־מזרח ארה"ב תחמיר את המצב עוד יותר ותוציא לרחובות עוד כ־40 אלף תושבים, נוסף על מי שנמצאים בסטטוס של מחוסרי בית כל השנה, בגלל אסונות כלכליים.

 

גם כאן ישנם שווים ושווים פחות. ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג שיבח בסוף השבוע את החזרה המהירה של אספקת החשמל לתושבי מנהטן, אך הדגיש כי אין לשכוח את כל אותם אומללים ברובע קווינס ובניו ג'רזי השכנה. בלומברג תהה בהזדמנות זו "מי לעזאזל מנהל את העסק הזה", בהתכוונו לתאגיד החשמל אדיסון האמור להחזיר את האור והחום אל בתי התושבים. באנלוגיה לדבריו, התקווה היא כי האמריקאים שילכו היום לקלפיות ייתנו דעתם אל אחיהם שאיבדו את רכושם, ויפנימו כי הפערים הגדלים בין עשירים ועניים עלולים להכניס רבים מהם לסטטיסטיקה העגומה הזו, ולא מפגיעתו של כוח עליון. המחשבה הזו תוכל, אולי, לסייע להם לבחור את המועמד המתאים יותר לניהולה של הכלכלה הגדולה בתבל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x