$
בחירות בארה"ב

אובמה חזר למסלול: גבר על רומני בעימות השני

בניגוד לעימות הנשיאותי הראשון, אובמה הגיע הפעם מוכן, לא נשאר חייב למועמד הרפובליקני ולפי סקרי רשתות הטלוויזיה גם ניצח בדו-קרב. הנשיא לקח אחריות לפיגוע בשגרירות בלוב. רומני: "הוא הפריד בינינו לבין ישראל. איראן קרובה יותר לפצצה"

יצחק בן חורין, ynet 06:5817.10.12
הסיבוב השני החל הלילה (ד') בלחיצות ידיים מנומסות, אבל הכפפות הוסרו מיד ואז החלו המהלומות המילוליות - וזה השתלם לאובמה. הנשיא הדמוקרטי ניצח את מיט רומני בעימות השני שנערך בלונג איילנד, על פי הסקרים המיידיים של שתי רשתות שידור. לפי רשת CNN, מבין הצופים בעימות, 46% סבורים
שאובמה ניצח, לעומת 39% שסברו שרומני ניצח. בסקר של רשת CBS העניקו 37% את הניצחון לאובמה, ו-30% חשבו שרומני הוא המנצח. גם אם מדובר בניצחון קל על פי הסקר, הנשיא אובמה הצליח לבלום את המומנטום שהשיג רומני בניצחון המוחץ שלו בעימות הראשון.

 

זה היה עימות מרתק בין שני מועמדים חדים, שהגיבו מיידית לכל עמדה והאשמה. כל אחד מהם פעל כמעט פיזית להשתלט על מרכז הבמה, על הזמן, להפגין שליטה וכוח, לנסות לכפות על השני להשיב לשאלות שלו ולגרור אותו לפינה באוניברסיטת הופסטרה שבניו יורק, 40 קילומטרים ממזרח למנהטן. ynet העביר את העימות בשידור חי.

 

הנשיא אובמה של הלילה היה שונה לחלוטין מאובמה האנמי של העימות הראשון בדנבר. הנשיא היה עירני וקופצני, והרבה להאשים את רומני באי אמירת אמת ובניצול פוליטי של המצב הביטחוני האמריקני. 73% אמרו שהנשיא אובמה היה טוב יותר ממה שציפו ממנו. מבדיקת עומק של הסקר שערכה רשת CNN עולה כי לדעת הרוב אובמה יטפל יותר טוב בנושאי חוץ (37%-39%), אך מיט רומני הצליח לנצח בכל ההיבטים הקשורים לטיפול בכלכלה.

 

 

גם אם אובמה ניצח באופן כללי, לא בטוח שהוא הצליח לשנות את עמדת הציבור שהעביר את תמיכתו לרומני. האם אובמה הציע תוכנית ברורה לפתור את הבעיות של המדינה? 61% השיבו בשלילה ורק 38% השיבו בחיוב. האם רומני הציע תוכנית לפתור את הבעיות? 50% השיבו בשלילה ו-49% השיבו בחיוב.

 

 

אובמה קיבל בדיון את האחריות המיניסטריאלית לפיגוע הקטלני בשגרירות בבנגזי שבלוב ואמר: "אלו לא רק נציגים של ארצות הברית. הם הנציגים שלי, אני שלחתי אותם לשם. ברגע שגילינו שבנגזי הותקפה העברתי הנחיות להגביר את האבטחה, לא רק בלוב, אלא בכל השגרירות, לחקור מה קרה ולגלות מי עשה את זה. לרומני הייתה תגובה אחרת לגמרי, כשעדיין התמודדנו עם האיום רומני יצא לתקשורת וניסה להרוויח נקודות פוליטיות. זה לא איך שהמפקד העליון צריך לעבוד".

 

בתגובה, רומני האשים את אובמה בכישלון במדיניות שלו כלפי ישראל, איראן ובמזרח התיכון. "מה שקורה בסוריה ומצרים, ועכשיו בלוב, מטיל ספק במדיניות של הנשיא במזרח התיכון. הוא יוצר מרחק בינינו לבין ישראל. הנשיא אמר שהוא הולך להפריד בינינו לבין ישראל. איראן קרובה בארבע שנים יותר לפצצת אטום. סוריה היא לא רק טרגדיה של 30 אלף האזרחים שנהרגו על ידי הצבא, אלא גם טרגדיה לתפקיד האסטרטגי של אמריקה. המדיניות של הנשיא במזרח התיכון החלה במסע התנצלות ובאסטרטגיה של הובלה מאחור. האסטרטגיה הזו נפרמת לנגד עינינו".

 

אובמה האשים את רומני שהגיע להישגיו כמומחה ליצירת מקומות עבודה באמצעות ייצוא חברות ומקומות עבודה לסין. "זה לא האיש שיילחם בסינים", העיר אובמה. רומני שאל בציניות את אובמה "אתה מכיר את הפנסיה שלך?" והנשיא הגיב בעקיצה חדה: "שלי לא גדולה כמו שלך". רומני התכוון לטעון שגם הפנסיה של הנשיא מושקעת בסין, אך זכה למכה כואבת בתגובה.

 

רומני האשים את אובמה בכישלון ביצירת מקומות עבודה ובהכפלת הגרעון. "האבטלה הריאלית היא 10.7 אחוז ולא 5.4 אחוז כפי שאובמה הבטיח עם תחילת כהונתו". אובמה לא היסס ואמר: "מה שהמושל אומר אינו נכון. הוא רצה שתעשיית הרכב תפשוט רגל בלי סיכוי לחלץ אותם. לרומני יש תוכנית אחת: לעזור לעשירים, להוציא מקומות עבודה מחוץ למדינה ולהרוויח מפשיטות רגל של חברות".

 

רומני הבטיח לימודים גבוהים בתשלום נמוך ותעסוקה לאחר מכן. "אני רוצה שתהיה לך עבודה. אני יודע איך עושים את זה ואיך מייצרים מקומות עבודה. אם אהיה נשיא אתה תקבל מקום עבודה עד שנת 2014", הבטיח רומני לסטודנט. אובמה האשים את רומני בכך שהוא מסרב להעלות מיסים למיליונרים. "רומני משלם 14% מס ואתם צריכים לשלם יותר. אתם לא צריכים לקבל עסקה כזאת", אמר הנשיא.

 

רומני ענה על השאלה הראשונה בעקבות הטלת מטבע. המנחה, הכתבת הפוליטית קנדי קרולי מ-CNN, לא שקטה בעימות והעמידה את שני המועמדים כמה פעמים במקומם וקטעה אותם בסוף זמנם, ואף תיקנה את רומני כשהעיר הערה לא מדוייקת לגבי דבריו של אובמה על הפיגוע הרצחני בשגרירות בבנגזי.

 

קרולי היא שקבעה מי ישאלו את השאלות מקרב 80 מצביעים מתלבטים. אלה נבחרו על ידי מכון הסקרים גאלופ להיות נוכחים בעימות שיתנהל במתכונת "אסיפת העם" (town hall). קרולי הבהירה לפני העימות שהיא לא מתכוונת להיות זבוב על הקיר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x