$
תעשייה ופיננסים

מנכ"ל RBS מודה: "אנחנו עומדים לקבל קנס ענק על חלקנו בהונאת הליבור"

סטיבן הסטר הודה כי רויאל בנק אוף סקוטלנד צפוי להיות הבנק הבא בתור להיענש על חלקו בהטיית הריבית הבין־בנקאית, לאחר שברקליס נקנס ב־290 מיליון יורו. לדברי הסטר, גורמים מסוימים בבנקים "התנתקו לחלוטין מהחברה שבה הם חיים"

סוכנויות הידיעות 22:3530.07.12

מנכ"ל רויאל בנק אוף סקוטנלד (RBS) הודה כי הבנק נערך ל"קנס עצום" שיוטל עליו, על חלקו בהונאת ריבית הליבור שמזעזעת את תעשיית הבנקאות העולמית כבר שבועות.

 

בראיון שהעניק שלשום ל"גרדיאן" הבריטי אמר סטיבן הסטר כי "RBS הוא אחד הבנקים המעורבים בשערוריית הליבור. גם יומנו יגיע לעמוד באור הזרקורים של הפרשה הזו".

 

RBS הפך לאחד הסמלים המרכזיים לכשלי מערכת הבנקאות הבריטית, לאחר שחולץ על ידי הממשלה במשבר הפיננסי של 2008. הודאת המנכ"ל התקבלה בהמשך לקריסת מערך המחשבים של הבנק בחודש שעבר, שפגעה במיליוני לקוחות של RBS ולקראת פרסום הדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2012 ביום שישי הקרוב, שבהם צפוי הבנק להציג הפסד נוסף.

 

סניף RBS. מעורב בשערורייה סניף RBS. מעורב בשערורייה צילום: בלומברג

 

הסטר לא פירט לגבי גובה הקנס, אולם אמר כי החקירה שמבצע הרגולטור הבריטי (FSA) "נמצאת בעיצומה". לדבריו, פרשת תיאום הריבית הבין־בנקאית בבריטניה (ליבור) גרמה נזק לכל הבנקים. "גם כשיוטלו כל הקנסות הקשורים לליבור, מדובר בעוולות שנעשו בידי קומץ קטן של בנקאים. העוולות שביצעו מעטים מכתימים את התעשייה כולה, וזה הפך לבעיה גדולה.

 

הסטר הודה כי "גורמים מסוימים בבנקים התנתקו לחלוטין מהחברה שבתוכה הם חיים. הסוחרים הרוויחו כסף בשביל עצמם או בשביל הבנקים, והלקוחות היו האמצעי להרוויח את את הכסף הזה. חייבים לדאוג לכך שהבנקים יפעלו בדיוק ההפך מכך".

 

בחודש שעבר נקנס בנק ברקליס הבריטי ב־290 מיליון יורו על חלקו בהונאת הליבור. המנכ"ל בוב דיאמונד נאלץ להתפטר, כך גם שורה של בכירים נוספים בבנק, ולהעיד בפני ועדת חקירה של הפרלמנט הבריטי.

 

פרטים חדשים שעולים ממסמכי בית המשפט מצביעים על כך שקבוצת סוחרים שעבדו בשלושה בנקים אירופיים גדולים, ובהם RBS, היו מעורבים בהטיית הריבית לטובתם. לפי המקורות, כמה מסוחרים אלה עדיין מחזיקים בעמדות בכירות בחטיבות מסחר בוול סטריט. מנכ"ל RBS כבר ויתר על הבונוס שלו ל־2012 בעקבות קריסת מערך המחשוב, זאת לאחר שהשיב בונוס של מיליון ליש"ט שקיבל ב־2011 בעקבות זעם המשקיעים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x