$
בשולי החדשות

5 סמלים מוכרים - המשמעות שונה לחלוטין ממה שחשבתם

לעתים המשמעות המקורית של סמלים מיטשטשת עם השנים ולבסוף לא נותר לה זכר. מקור סמל הדג למשל רחוק ביותר ממקורות מים ומגיע עד איבר המין הנשי

סוכנויות הידיעות 21:5103.07.12

סמל מעביר משמעות וחוסך מקום. אנו מבינים סמלים וזוכרים אותם, ולא זקוקים להסברים חוזרים ונשנים. לעתים המשמעות של סמל הולכת לאיבוד במשעולי ההיסטוריה, אך עדיין ממשיכים להשתמש בו.

 

האתר cracked.com אסף 6 סמלים שהפירוש שלהם שונה ממה שאנחנו חושבים:

 

1. "דג ישו" - איבר המין הנשי

 

סמל זה מזוהה ביותר עם הנצרות וגם זכה לשם "דג ישו". לפני ראשית הנצרות שימש הדג כסמל של כל אלת פוריות קיימת, החל מאלת הפוריות הסורית Atargatis, אלות האהבה והמין אפרודיטה ו-ונוס, ועד לאלה האם הפגאנית, שהדג ייצג את איבר המין שלה. על פי חלק מהחוקרים, הנוצרים אימצו את סמל הדג בשל השכיחות הגבוהה שלו, ומאוחר יותר חיפשו צידוקים לא מיניים לשימוש בו.

 

הגד סימל אלת פוריות הגד סימל אלת פוריות צילום: cc by Jaako

 

2. לב - אמצעי מניעה מעידן האימפריה הרומית

 

מדובר באחד הסמלים המוכרים ביותר בעולם, שמופיע בכל מקום מכרטיסי ברכה וסוכריות ועד לתכשיטים וקעקועים. צורת הלב הפכה להיות חלק מהותי כל כך בחיי היום יום, שקל להתעלם מכך שהיא בכלל לא מזכירה את המראה של הלב האמיתי שפועם בחזה של כל אחד מאיתנו. ככל הנראה הסיבה לכך היא שהתגלו לא מעט הוכחות לכך שהצורה הזו מעולם לא היתה אמורה להיות לב.

 

סמל הלב הופיע על המטבעות הרומאיים. הוא לא היה אמור לסמל את האיבר לב, אלא את הגרעין של צמח הסילפיום, שנחשב כבעל סגולות למנוע היריון.

 

הצמח נכחד מאז, אך בימי פריחתו ציורים של הזרעים שלו הופיעו כל רחבי האימפריה, אפילו על מטבעות הכסף. עם זאת, ההיסטוריונים אינם בטוחים לגמרי כי זה המקור לסמל המוכר היום, ולא סתם צירוף מקרים.

 

לב. ממטבעות רומיים ועד כרטיסי ברכה ורודים לב. ממטבעות רומיים ועד כרטיסי ברכה ורודים

 

3. סמל השלום - איש מדוכא

 

סמל השלום נחשב לאחד הסמלים החזקים ומעוררי ההשפעה בעולם. ייתכן שצורות גיאומטריות פשוטות מדברות לחלק קדמוני במוח שלנו, וגורמות לנו להרגיש תקווה ונחישות כשאנו מביטים בסמל. לרוע המזל, במקור הצורה סימלה את ההיפך המוחלט.

 

ג'רלד הולטום, מעצב גרפי בריטי, הגה את סמל השלום ב-1958 במטרה להשתמש בו בהפגנות נגד ייצור נשק גרעיני. יש לו משמעות כפולה: המשמעות שהאנשים אימצו, חיבור בין האותיות N ו-D שמייצגות את המילים nuclear disarmament, כלומר פירוק נשק גרעיני. אולם המשמעות השנייה היא גם הדימוי המקורי שהולטום ניסה לייצר. הוא מודה שהלוגו נועד להציג "אדם מיואש".

 

סמל השלום הוא למעשה ייצוג של אדם שאיבד כל תקווה בעולם שהולך לאבדון, ולכן הוא מותח את הזרועות שלו אחורה בתבוסה וייאוש.

 

   צילום: cc by mtsofan

 

4. רגל הארנבת - מכשפה שבותרה

 

רגל ארנבת מסמל מזל טוב, אך ברגע שבודקים את מקורו מתחילים להטיל ספק בעוד שלל אמונות הקשורות למראות שבורות והליכה מתחת לסולמות. מתברר שהסיפור מאחורי רגל הארנבת הוא מעורר חלחלה יותר מהרעיון של ביתור חיות למזל.

 

בארצות הברית נבע הסמל מ"קסם שחור" שנועד להגן על אנשים. בעבר האמינו כי ארנבות היו מכשפות במסווה, וכריתת רגל של ארנבת אפשרה לענוד סביב הצוואר חלק של המכשפה. ההתייחסות הראשונה לאגדת רגל הארנבת מפרטת מגוון דרכים למקסם את כוחות הרשע של הרגל לפני שכורתים אותה. כיצד הפכה רגל הארנבת מייצוג של קסם שחור אכזרי לפריט שמוכרים לתיירים? ככל הנראה לאורך הזמן שכחו אנשים את הסיפור על המכשפות, וזכרו במעומעם את הקשר לקסם.

 

 צילום: cc Sobebunny

 

5. דבקון (Mistletoe) - מוות פתאומי וסירוס

 

בחג המולד נוהגים אנשים לקשט את הבית שלהם בפרח הדבקון (Mistletoe) ולהתנשק מתחתיו כמיטב המסורת. אך מקור הסמל אינו כה חיובי.

 

לדבקון יש שני אבות: אחד מהם הוא אל הויקינגים בלדור, שעל פי המיתולוגיה הנורדית נהרג על ידי חץ של ענף הדבקון. למרבה המזל, בלדור הושב לחיים והחליט לתקן את הדבקון, והפך אותו לצמח של החיים ולא של המוות כל עוד לעולם לא ייגע באדמה. מסיבה זו המסורת כיום היא להתנשק מתחתיו. אך כאמור לדבקון יש גם צד נוסף. המיץ הדביק של פירות הדבקון ככל הנראה הזכיר זרע, ולעתים כונה "זרע האלון". בעקבות כך סגדו הקלטים הקדומים  לדבקון. יתרה מכך, הם האמינו שגיזום הדבקון זהה לסירוס של אל האלון, והיו תולים את הענף בתוך הבתים כדי לקרוא לכוחות שמביאים מזל טוב ולא לקול גבוה מדי.

 

  צילום: cc by etmeyer

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x