$
תעשייה ופיננסים

חילוץ רביעי באירופה בדרך: "ספרד תקבל סיוע של 100 מיליארד יורו"

שר האוצר הספרדי לואיס דה גינדוס הודה הערב בנאום מיוחד: "בכוונתנו לבקש עזרה מהאיחוד האירופי"; ההתקדמות באה בעקבות שיחת הוועידה של שרי האוצר בגוש היורו; מוקדם יותר העריכה קרן המטבע כי מערכת הבנקאות הספרדית תזדקק ל-37 מיליארד יורו. מדובר במדינה הרביעית מבין 17 מדינות גוש היורו המקבלות סיוע, לאחר יוון, אירלנד ופורטוגל

סוכנויות הידיעות 20:4309.06.12

"ספרד תקבל סיוע של 100 מיליארד יורו" - כך מדווח הערב ה"פייננשל טיימס". ספרד אישרה הערב כי נאותה לקבל סכום זה עבור המערכת הבנקאית שלה שנקלעה לקשים בעקבות שיחת הוועידה שקיימו הערב שרי האוצר של גוש היורו. בתמורה הובטח לה כי היא לא תתבקש למלא אחר תנאים נוספים מעבר לאלה שכבר הוצבו בפניה עד כה. מדובר במדינה הרביעית מבין 17 מדינות גוש היורו המקבלות סיוע, לאחר יוון, אירלנד ופורטוגל.

 

שר האוצר הספרדי לואיס דה גינדוס הודה בנאום הערב כי "בכוונתנו לבקש עזרה מהאיחוד האירופי" - אך לא ציין את הסכום המדוייק. השר הבהיר כי העזרה תופנה למגזר הבנקאי בלבד. ההחלטה באה על רקע דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית שפורסם אמש קבע כי מערכת הבנקאות בספרד תזדקק לתוספת הון של 37 מיליארד יורו (46 מיליארד דולר) כדי להתמודד עם החמרת התנאים הכלכליים.

  

מנהיגי גוש הירו לא ציינו אם המימון יגיע מקרן החילוץ היציבות האירופית (ESFS) בסך 440 מיליארד יורו או מקרן ESM בסך 500 מיליארד יורו. כלל הנראה, הסיוע יינתן משתי הקרנות יחדיו.

 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, הצהירה כי הקרן ערוכה לפקח על סיוע גוש האירו לבנקים בספרד, וציינה כי היקף החילוץ צפוי להיות נרחב. "קרן המטבע מוכנה לתמוך ביישום הסיוע הפיננסי הזה", אמרה.

 

לגארד ציינה עוד כי כוונת הגוש להעביר עד 100 מיליארד אירו למדינה שבקשיים, תואמת להערכות הקרן לגבי הסכום הנחוץ לחילוץ המערכת הבנקאית הספרדית.

 

שר האוצר האמריקני, טים גייטנר, הביע שביעות רצון ממאמציה של ספרד לחלץ את המערכת הבנקאית שלה ושיבח גם את גוש האירו על נכונותו להלוות לה עד 100 מיליארד אירו. "צעדים אלו חשובים לבריאותה של כלכלת ספרד וכנקודות ציון בדרך לאחדות פיננסית, שהינה חיונית לאיתנות גוש האירו", ציין.

 

מכבש לחצים

   

לפי דיווח של "הוול סטריט ג'ורנל", מנהיגי אירופה הפעילו בימים האחרונים מכבש לחצים על מדריד להיענות לקבלת סיוע מיידי למערכת הבנקאות שלה, עוד לפני סיבוב הבחירות הנוסף שייערך ביוון ב־17 ביוני. הבחירות הללו נתפסות כגורליות במיוחד עבור גוש היורו כולו, משום שאם הן יסתיימו בחוסר תוצאות — כמו בסיבוב הקודם — הן עלולות להביא ליציאתה של יוון מגוש היורו ולהתפשטות המשבר.

  

מטה בנקיה במדריד מטה בנקיה במדריד צילום: בלומברג

  

מקור ממשלתי בספרד אמר כי "ההערכה שלנו לגבי הדו"ח של הקרן היא חיובית, מאחר שנכתב בו כי הבעיות נוגעות ל-30% מהמגזר הפיננסי במדינה; מדובר באותם גופים שכבר קיבלו סיוע או הולאמו". יצוין כי ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, אמר רק לפני כעשרה ימים כי "לא יהיה שום חילוץ חיצוני של הבנקים במדינה".

 

לפי דו"ח קרן המטבע, "מבחני הלחץ מראים כי ליבת המערכת עמידה, אך עדיין ישנה פגיעות. אמנם נראה שלבנקים הגדולים ביותר יש מספיק הון, אך ישנה קבוצת בנקים שהפגיעות שלהם היא הגבוהה ביותר, ונראה כי התמיכה הציבורית בהם היא חיונית ביותר.

 

קרן המטבע הבינלאומית מסרה כי ההון הדרוש לבנקים הספרדיים עשוי לעלות על 37 מיליארד יורו, כדי לכלול הוצאות נוספות שיזוהו בהמשך. "ייתכן שלא נדע מראש על חלק מההוצאות, פרט לכיסוי ההפסדים הפוטנציאלים, ועל כן לא ניתן לכלול אותן במבחני הלחץ", לפי הדו"ח.

 

 

לפני כשבועיים הודיע הבנק המרכזי של ספרד כי הרשויות במדינה מוכנות להזרים 19 מיליארד דולר לחילוץ בנקיה, הבנק הרביעי בגודלו במדינה שנקלע לקשיים פיננסיים והולאם חלקית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x