$
תעשייה ופיננסים

מודי'ס הורידה דירוג ל-16 בנקים ספרדיים

לטענת סוכנות הדירוג, "הכלכלה הספרדית נפלה ברבעון הראשון של 2012 בחזרה למיתון, ואיננו מצפים שהתנאים ישתפרו"

סוכנויות הידיעות 09:4818.05.12

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה בשלוש רמות את הדירוג של שני הבנקים הגדולים בספרד, בנקו סנטנדר ובנקו בילבאו ויסקייה ארגנטריה ל-A3 מ- Aa3, על רקע המיתון והצטברות הפסדים מהלוואות גרועות. בסך הכל, הסוכנות הורידה את הדירוג של 16 בנקים במדינה. 9 מתוכם ספגו הורדה של שלוש רמות

ואילו לשבעה אופק שלילי ויתכנו הורדות נוספות בעתיד. החברה הבת הבריטית של סנטנדר ספגה אף היא הורדה.

 

המהלך הגיע בעקבות החלטתה של הסוכנות מיום שני להוריד את הדירוג של 26 בנקים איטלקיים. לטענת מודי'ס, הגורמים העיקריים מאחורי ההורדה הם זינוק בהלוואות גרועות, מיתון, גישה מוגבלת לכספים והיכולת המופחתת של הממשלה לתמוך במלווים, מכיוון שהדירוג שלה הורד כבר בפברואר.

 

"הבנקים ימשיכו לעמוד בפני תנאי פעילות ומימון שוק קשים ביותר, שמהווים איום לדירוג האשראי שלהם", נכתב בהצהרה שפרסמה סוכנות הדירוג. "הכלכלה הספרדית נפלה ברבעון הראשון של 2012 בחזרה למיתון, ואיננו מצפים שהתנאים ישתפרו".

 

הספקות לגבי בריאותה של מערכת הבנקאות הספרדית הובילו לזינוק בעלויות הלוואה של המדינה. התשואה על אג"ח ספרדיות לעשר שנים טיפסה אתמול ב-2 נקודות בסיס ל-6.31%. שפל של ארבע שנים בסקטור הנדל"ן העלה את מספר חדלויות הפירעון על הלוואות והגביר את החשש של המשקיעים שהמאזנים של החברות לא משקפים בצורה מלאה את היקף ההפסדים הפוטנציאליים. הבנקים במדינה מחזיקים בנכסים בשווי 184 מיליארד יורו (234 מיליארד דולר) המוגדרים כ"בעייתיים" על ידי הבנק המרכזי. היחס של ההלוואות הגרועות מכלל הלוואות עלה בפברואר ל-8.16% בהשוואה לפחות מאחוז אחד ב-2007.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x