$
חברה וסביבה

שיא אמנותי: "הצעקה" של מונק נמכר ב-120 מיליון דולר

מדובר במחיר הגבוה ביותר ששולם עבור יצירת אמנות בבית מכירות, אך זהות הקונה לא פורסמה; בשיא הקודם החזיק פיקאסו עם ציור שנמכר ב-106.5 מיליון דולר

סוכנויות הידיעות 08:5503.05.12

ציור "הצעקה" של הצייר אדוארד מונק, אחת מיצירות האמנות המוכרות ביותר בעולם, נמכר אתמול (ד') במחיר שיא של 120 מיליון דולר במכירה פומבית בסות'ביס ניו יורק. זהות הקונה לא פורסמה.

 

המומחים העריכו כי היצירה תימכר בסכום הגבוה מ-80 מיליון דולר - ההערכה הגבוהה ביותר

שהציבו אי פעם בבית המכירות. כאמור, הציור עבר את ההערכה בסכום משמעותי ושבר את השיא הקודם למכירה פומבית של יצירת אמנות, בו החזיק "עירום, עלים ירוקים וחזה" של פיקאסו אשר נמכר ב-106.5 מיליון דולר ב-2010.

 

הציור שנמכר הוא אחד מארבע גרסאות שיצר מונק ל"צעקה", והוא היחיד שנותר בידיים פרטיות. בסות'ביס אמרו כי מדובר בגרסא הצבעונית וה"חיה" ביותר של היצירה, והיחידה שמסגרתה נצבעה ביד האמן וכוללת פואמה המפרטת את ההשראה על היצירה.

 

המכירה הפומבית נפתחה במחיר התחלתי של 40 מיליון דולר עם שבעה קונים מעוניינים שנכנסו לתחרות מההתחלה. אחרי כ-12 דקות, כאשר נותרו רק שני מתמודדים טלפוניים במכרז, הוכרזה הצעת השיא המנצחת. המחיר כולל את הפרמיה שישלם הקונה לבית המכירות.

 

מאנדי וורהול ועד הוליווד, דמות הרפאים האנדרוגינית שמניחה את ידיה על פרצופה באימה, שצייר האמן הנורבגי ב-1895, זכתה במרוצת השנים לפרסום לא רק בשל הערך האמנותי שלה, אלא גם בשל החיקויים הפופולאריים והפרודיות שנוצרו בהשראתה. "מדובר ביצירת האמנות המפורסמת והמוכרת ביותר בהיסטוריה של האמנות, ביחד עם המונה ליזה", אמר מייקל פראם משירות הייעוץ האמנותי "פראם בע"מ" בלונדון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x