שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

מצרים: ההחלטה על ביטול הסכם הגז "סופית ובלתי ניתנת לשינוי"

יו"ר חברת האחזקות המצרית שאחראית על מכירת הגז אמר כי ההחלטה על הפסקת הזרמתו התקבלה בשבוע שעבר לאחר שלטענתו חברת EMG לא העבירה את התשלומים החודשיים

דורון פסקין 11:4723.04.12
בעוד בישראל נשמעו הערכות כי ההחלטה על ביטול הסכם הגז עם מצרים הוא צעד טקטי במסגרת המו"מ המסחרי בין הצדדים, מבהירים גורמים במצרים כי מדובר בהחלטה סופית. מוחמד שעייב, יו"ר חברת האחזקות המצרית לגז, אמר היום (ב') לרשת הטלוויזיה "אל ערבייה" כי ההחלטה על ביטול הסכם הגז התקבלה
כבר ביום חמישי בעקבות העובדה שחברת EMG לא העבירה את התשלומים החודשיים שלה כמתבקש בחוזה. "ההחלטה היא סופית ולא ניתן לשנותה", אמר. 

 

יצוין כי חברת האחזקות המצרית היא הגוף האחראי על מכירת הגז בצד המצרי לחברת EMG. שעייב הבהיר כי זכותו של הצד הנפגע לפנות לבוררות בינלאומית, אך הדגיש כי על פי ההסכם, כל צד יכול לבטל את ההסכם באורח חד צדדי אם הצד השני מפר אותו בצורה בוטה.

 

חשוב להדגיש כי שועייב הוא בינתיים הדובר היחיד הבכיר בנושא הפסקת יצוא הגז לישראל. חברי ממשלה או נציגים בכירים של הכת הצבאית השלטת לא התייחסו לעניין בתקשורת המצרית.

 

גורמים בחברת האחזקות הצהירו כי אספקת הגז לירדן דרך הצינור מסיני תימשך כרגיל לאחר שהוא יתוקן בעקבות הפיגוע האחרון. במצרים מעריכים כי בעקבות הלחצים של הפרלמנט האיסלאמיסטי תחל בקרוב גם פעילות לאספקת גז טבעי לרצועת עזה.

 

"תושבי סיני מרוצים"

 

ובתוך כך, העיתון המצרי "היום השביעי", שליקט תגובות מתושבי מחוז צפון סיני, טוען כי התושבים הביעו שביעות רצון. לפי העיתון, המקומיים אמרו כי הפסקת היצוא תוביל לשיפור במצב הביטחוני באזור. אשרף חפני, נציג "המהפכנים הסוציאליסטים" בצפון סיני, אמר לעיתון כי ההחלטה על הפסקת הגז התקבלה באיחור של כמה שנים. "אנו מקווים כי ההחלטה לא תשתנה", הוא מסר.

 

אמין קסאס, יו"ר איגוד עורכי הדין במחוז צפון סיני, בירך אף הוא על ההחלטה וטען כי היא תביא לשיפור המצב הביטחוני. העיתון ציטט גורמים נוספים בסיני שהביעו סיפוק מההחלטה, אם כי הביעו גם חשש כי ההחלטה תשתנה בשל לחצים בינלאומיים.

 

מחברת אמפל, המחזיקה ב-EMG, טרם נמסרה תגובה.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x