$
חברה וסביבה

"מספר המתים בפורטוגל זינק בפברואר ב־20% בגלל הצנע"

הקיצוצים המסיביים פגעו קשות בשירותי הבריאות שניתנו בעבר בחינם, והוציאו אותם מהישג ידם של אזרחים רבים שמשלמים על כך בחייהם

סוכנויות הידיעות 12:2421.03.12

מספר מקרי המוות בפורטוגל עלה בפברואר ב־20% לעומת התקופה המקבילה ב־2011. כך על פי נתוני משרד הבריאות, שמראים גם כי מרבית מקרי המוות היו של בני 75 ומעלה. "הגרדיאן" הבריטי מדווח כי האופוזיציה טוענת שהעלייה החדה בתמותה היא כתוצאה מהקיצוצים המסיביים בתקציב הבריאות, שמיושמים

החל מינואר כחלק מהתנאים שנקבעו כדי לעמוד בתנאים לקבלת חבילת החילוץ שתמנע מפורטוגל להגיע לחדלות פירעון.

 

הגישה לשירותי הבריאות, שבעבר ניתנה בפורטוגל ללא תשלום, היתה אחת ההצלחות הגדולות ביותר של המהפכה הדמוקרטית שהתרחשה במדינה ב־1974. אולם כיום, ה"טרויקה" שהסכימה להעניק לפורטוגל את חבילת החילוץ - האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק המרכזי האירופי - טוענת כי שירותי הבריאות לא יכולים להמשיך להיות "נדבה" שהממשלה נותנת לאזרחים, ולכן מרבית השירותים הפכו להיות בתשלום, שרק הולך ועולה. זאת, אף שהמערכת למעשה ממומנת מכספיהם של משלמי המסים.

 

כך לדוגמה, מציין "הגרדיאן", ביקור בחדר מיון עולה היום 20 יורו במקום 9 יורו, והתייעצות עם מומחה עולה 44 יורו בעוד שבעבר היא ניתנה בחינם. הממשלה טוענת כי הסיבה לעלייה בשיעור התמותה היא הטמפרטורות הנמוכות במיוחד שהיו בחורף האחרון ושכיחות נגיפי השפעת.

 

לעומתם, רופאים רבים טוענים כי החורף הקפוא יצר בעיות נשימה קשות במיוחד בקרב האוכלוסייה המבוגרת, שגם לא היו לה המשאבים לשלם על חימום נאות לבית.

 

לדבריהם, הידלדלות המשאבים הכלכליים במדינה גם גורמת לכך שיותר ויותר אזרחים בגילאים שונים מתקשים לספק לעצמם תזונה בריאה ותנאים סניטריים ראויים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x