$
בשולי החדשות

בוחרות ירוק: ערים בארה"ב מתפרנסות ממריחואנה רפואית

בניסיון לצמצם גירעונות תקציביים, שלטונות מקומיים מעלים מסים על מריחואנה רפואית ומגדילים את מספר תחנות הממכר

סוכנויות הידיעות 18:3512.02.12

ההאטה הכלכלית בארצות הברית מחייבת את השלטון המקומי במדינות השונות לחשוב על פתרונות יצירתיים להעלאת היקף ההכנסות. בעקבות זאת, מגמה חדשה שצוברת תאוצה היא העלאת המיסוי על מריחואנה רפואית — על כך מדווח "הניו יורק טיימס".

 

אוקלנד, קליפורניה, למשל, העלתה כבר כמה פעמים את המס שהיא מטילה על התחנות לממכר מריחואנה רפואית. ב־2011 גבתה מהן העיר 1.4 מיליון דולר במסים המהווים כמעט 3% מהמסים שאספה מכלל בתי העסק. באוקלנד מתכוונים כעת להכפיל לשמונה את מספר התחנות, כדי לאסוף אף יותר הכנסות. החנות הגדולה ביותר בעיר לממכר מריחואנה רפואית, הרבורסייד הלת' סנטר, משרתת 104 אלף לקוחות ומעסיקה 120 עובדים, הנהנים משכר נאה ומשלל הטבות.

 

תחנה לממכר מריחואנה רפואית בארה"ב תחנה לממכר מריחואנה רפואית בארה"ב צילום: MCT

קולורדו ספרינגס הצליחה לגבות ב־2011 יותר מ־700 אלף דולר במסים מתעשיית המריחואנה הרפואית. לאור הקיצוצים הכואבים שנדרשה להם העיר בשנים האחרונות, ובראשם ביטול שליש מהרמזורים ב־2010 בניסיון לחסוך 1.2 מיליון דולר בשנה, מדובר בסכום משמעותי. ואילו בדנבר, קולורדו, נגבו בשנה שעברה יותר מ־3.4 מיליון דולר במסי מריחואנה ובדמי רישוי. בחישוב כולל, מדינת קולורדו הצליחה לגבות ב־2011 5 מיליון דולר במסי מכירות ממריחואנה רפואית, סכום גבוה פי שניים לעומת 2010.

 

אורגון הצליחה למחוק ב־2011 את הגירעון התקציבי, בין השאר באמצעות העלאת התעריף השנתי שמוטל על מצטרפי תוכנית המריחואנה הרפואית. באוקטובר שעבר הכפילה המדינה את התשלום ל־200 דולר לשנה והצליחה לגייס 6.7 מיליון דולר למימון תוכניות בריאות אחרות.

 

עם זאת, יש לציין כי מדובר בתחום חדש יחסית במערך המיסוי, ולפיכך ערים נוקטות גישות שונות לגבי גובה המס. במיין, לדוגמה, הוחלט כי המס על מריחואנה רפואית יהיה כמו מס המכירות שעומד על 5%. עם זאת, במקרים שבהם משמשת המריחואנה כתוסף לבראוניז, המס יעלה ל־7% המוטלים על מזון מוכן.

 

אך למרות נכונותן של ערים ומדינות לאמץ את התעשייה החדשה, עדיין מרחפת מעליה עננה של חוסר ודאות. בחודשים האחרונים פעל משרד המשפטים לסגירת תחנות ממכר בכמה ערים, ואילו רשות המסים מערימה קשיים בכל הנוגע להקלות מס בשעת הצורך, בטענה שמדובר בארגונים לסחר בסמים. "הממשל הפדרלי סיבך את המצב וכך גם רשויות המדינות השונות, כך שהכל צפוי רק להידרדר מכאן", טוען צ'אק ריד, ראש עיריית סן חוזה, שגבתה 2.5 מיליון דולר במסים ב־2011 מ־100 תחנות המריחואנה הרפואית הפועלות ברחבי העיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x