$
בשולי החדשות

איך מחליפים קריירה אחרי גיל 50?

מקאוצ'רים ועד לחוקרים פרטיים: אילו עבודות מתאימות במיוחד לאנשים בגיל מבוגר המחפשים אתגרים חדשים?

סוכנויות הידיעות 22:5601.01.12

מחפשי עבודה שעברו את גיל 50 נוטים להיות מודאגים לגבי המצב בשוק. האם יפסלו אותם בגלל הגיל? האם ייאלצו לספוג ירידה משמעותית בשכר? האם יש להם סיכוי למצוא משרה מאתגרת?

 

ברוס באקוול, יועץ בקרייר סטרטג'יס גרופ בניו יורק, סבור שאין להם סיבה לחשוש. "ישנן כמה קריירות מלהיבות ומאתגרות עבור אנשים מבוגרים", הוא אומר. "לבני 50 פלוס יש כישורים טובים בקריאת אנשים, והם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. כתוצאה מכך, יש להם יכולת להקשיב ולהגיב בהתאם, שני גורמים מהותיים להצלחה במכירות ובשירות לקוחות".

 

עובדים מעל גיל 50, אינם מוגבלים כמובן רק לעבודות בתחומים הללו. הם מביאים עימם איכויות שיכולות להתאים למגוון עבודות. אתר CNBC ערך רשימה של הקריירות החדשות המחכות לעובדים מעל גיל 50:

 

קואצ'ר

 

אמי לוגאן, מנהלת קשרי הציבור במכון לאימון קואצ'רים, סבורה שאנשים מעל גיל 50 הם מועמדים אידיאלים לתפקיד מאמני קריירות. "חלק מהמאמנים המצליחים ביותר עברו כבר את גיל 50 וחוו קריירות אחרות שמהן שאבו ניסיון תעסוקתי", היא מסבירה. "הגיל שלהם פועל לטובתם מכיוון שעולה הסבירות שיתפסו כנבונים ואמינים, שתי תכונות מהותיות למאמן".

 

השגת כל התעודות כדי להפוך למאמן עסקי עשויה לקחת קצת זמן, אך לוגאן סבורה שהאנשים שעברו את גיל 50 בהחלט מתאימים לאתגר הזה. "לא נראה שהם מצפים שזה יקרה בין לילה, והם מפגינים יותר נכונות להשקיע בתוכניות ההכשרה הטובות ביותר".

 

מתאים לבני 50 פלוס מתאים לבני 50 פלוס צילום: shutterstock

 

סייע רפואי

 

תעשיית הבריאות זכתה בשנים האחרונות לשגשוג בארצות הברית. ב-2008 היו למעלה מ-14 מיליון משרות בתחום, ועל פי לשכת הסטטיסטיקה, הסקטור צפוי להוסיף 3 מיליון משרות עד 2018. אחד התפקידים בתחום שנהנה מהצמיחה האיתנה ביותר הוא סייע רפואי. הסייעים עוזרים לרופאים ושאר המטפלים על ידי ביצוע משימות כמו בדיקות דם, חלוקת תרופות ומדידת סימני חיים. על פי הערכות משרד העבודה האמריקאי, כלל התעסוקה של סייעים רפואיים צפויה לעלות ב-34% עד 2018.

 

עיצוב בגדים מותאמים אישית

 

אזכור הביטוי "תעשיית האופנה" גורר לרוב אסוציאציות של דוגמניות בנות 19 המהלכות בתצוגות במילנו. ואולם תעשיית האופנה אינה מיועדת רק לצעירות, והאנשים שעובדים מאחורי הקלעים מהווים דוגמה לכך.

 

מריה קלאוטי היא מרצה בבית הספר האיטלקי לאופנה לה גרנד שיק באונטריו, קנדה. היא ממליצה לאנשים המחפשים שינוי בקריירה לעבוד בתעשיית האופנה, בלי קשר לגיל שלהם, ובייחוד ממליצה על תחום העיצוב המותאם אישית. "בגדים בחנויות לא מתאימים היטב לאיש", היא מסבירה את הפריחה בתחום.

 

יועץ פיננסי

 

לאנשים מעל גיל 50 יש ניסיון ומהימנות שלעמיתיהם הצעירים חסרים. מדובר בשני מאפיינים שאנשים רוצים ביועץ הפיננסי שלהם, כך שתפקיד היועץ הפיננסי אידיאלי למבוגרים. "נעורים הם עוול עבור אנשי המכירות הפיננסיים, כפי שהם במרבית הסקטורים העסקיים, מכיוון שללקוחות יש פחות אמון בצעירים", אומר סת' רבינוביץ, יועץ בכיר בחברת הייעוץ סיליקון אסוסייטס. "אנשים מבוגרים יותר לרוב פחות נוטים לקחת סיכונים ולהמליץ על נקיטת סיכונים".

 

מדריך טיולים

 

ג'קי וויט היא המייסדת והמנהלת של Adios Adventure Travel בארצות הברית, סוכנות נסיעות שמציעה טיולים מאורגנים בדרום אמריקה. היא מתגוררת בוירג'יניה והחלה את דרכה ב-2007 כמדריכת טיולים מאורגנים בפרו. היא חזרה להדריך קבוצת מטיילים בשביל האינקה. לאחר ששבה שוב, היא חברה לסוכנות הנסיעות הפרואנית עימה עבדה והקימה את החברה. וויט מארגנת את הטיולים מביתה בוירג'יניה, וסבורה שעבודה כמדריכת טיולים היא דרך מהנה וייחודית לשלם את החשבונות לאחר גיל 50. "תעשיית הנסיעות מציעה הזדמנויות רבות לאלה מאיתנו שחוו נסיעות רבות ויכולים להתמודד עם הלחץ והציפיות של המטיילים של היום", היא מספרת.

 

מדריך טיולים. עבודה מהנה לשלם את החשבונות אחרי גיל 50 מדריך טיולים. עבודה מהנה לשלם את החשבונות אחרי גיל 50 צילום: shutterstock

 

חוקר פרטי

 

מאז שהאמפרי בוגארט כיכב ב"נץ ממלטה" ב-1941, החוקר הפרטי הפך לאבטיפוס פופולרי עבור גברים בכל הגילאים. ההבדל בין המקצוע הזה לפנטזיות אחרות הוא שאפשר ממש למצוא עבודה בתחום, מה שלא ניתן לומר על תפקידים של מכשף או גנרל קלינגון.

 

ג'ים טילביין מאיווה הוא בן 54, ובשש השנים האחרונות הוא עובד כחוקר פרטי. להערכתו, התפקיד מושלם לאנשים מעל גיל 50. "הניסיון שצברתי בחיים בהחלט עזר", הוא מסביר. לדבריו, התפקיד מאפשר לו "למנף את החוויות, להפעיל תאים במוח וכישורי כתיבה עבור שכר הגבוה מהממוצע".

 

רוצה להיות חוקר פרטי? רוצה להיות חוקר פרטי? צילום: shutterstock

 

כתב צללים

 

אם אתם אנשים יצירתיים ומעוניינים לקבל שכר על כך, בהחלט קיימות אפשרויות, בייחוד אם לא אכפת לכם להישאר אנונימים. אחד התפקידים היצירתיים אך חסרי הפנים הוא של כתב צללים. בחינה מהירה של ספרי האוטוביוגרפיה בחנויות הספרים תגלה שעשרות מהם נכתבו על ידי אנשים שלא מקבלים קרדיט בכריכה, ובמקרים רבים מדובר בעבודה משתלמת ביותר.

 

הסופרת הניו יורקית ג'ודי כץ שימשה סופרת צללים ל-27 ספרים העוסקים במגוון רחב של נושאים, כולל כלכלה, תקשורת ודיאטות. לדבריה אחת ההטבות המרכזיות בתפקיד הוא לוח הזמנים הגמיש. "לפני שבע שנים, מלווה בכמה חששות ויתרתי על משרד ו-12 עובדים ששימשתי להם כאמא, כדי לכתוב ספרים מדירתי בגורד שחקים. ועכשיו אני יכולה להוציא את שתי כלבות הצ'יוואווה שלי לטיול שלוש פעמים ביום וממש להרגיש שיש לי חיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x