$
בשולי החדשות

סובלים מפרפקציוניזם? כך תשתחררו ממנו

השאיפה להמשיך ולהשתפר היא נפלאה - אבל גם טומנת בחובה סכנה של "ללכת לאיבוד" ולשכוח מה באמת חשוב. אז מה עושים?

סוכנויות הידיעות 22:3812.11.11

אם אתם נמנים על קהילת דורשי השלמות, הפרפקציוניזם יכול להיות אויב וידיד כאחד עבורכם. הפסיכולוג ג'ף סימנסקי מסביר כיצד להפיק את המיטב מתכונת אופי זו שכנראה משגעת את כל מי שסביבכם.

 

סימנסקי איבחן את עצמו כפרפקציוניסט ומנהל תוכנית מיוחדת באוניברסיטת הרווארד לטיפול
במאחרים הסובלים מצידה האפל של התכונה. הוא אף כתב ספר בנושא.

 

הנחת היסוד שלו היא שפרפקציוניזם הינה חרב פיפיות. היא מתבטאת באמות מידה גבוהות במיוחד ומוסר עבודה בלתי ניתן לעוררין שהן הדלק המאפשר לארגונים וליחידים להצליח. אבל אפשר בקלות גם לעבור את הגבול והתוצאה היא התרסקות קטלנית וכואבת.

 

סימפטומים מוכרים של פרפקציוניזם בלתי מרוסן כוללים תחושה שאתם ורק אתם מסוגלים לבצע את העבודה כראוי, ולכן עשויה להיווצר בעיה שאין באפשרותכם לסיים משימה עד שהיא אינה כליל השלמות, מה שעלול להוביל לאי עמידה בתאריכי יעד החשובים לבוס שלכם (ואולי גם לאחרים).

 

יתרה מזאת, אם אתם דומים לרוב הפרפקציוניסטים, אתם מתפקדים כך שנים רבות עד שהדבר נעשה לכם לטבע שני. "פרפקציוניסטים רבים מספרים לי שנהגו להגיש עבודות באיחור באוניברסיטה מאותן הסיבות שאינם מצליחים לעמוד בתאריכי יעד כיום", מספר סימנסקי.

 

"השאיפה להמשיך ולשפר היא נפלאה כשלעצמה, כמובן", הוא מסביר. "אך גם טומנת בחובה סכנה של 'ללכת לאיבוד' בתוך הראש שלכם ולשכוח מה הכי חשוב לאלו שעבורם אתם מבצעים את העבודה".

 

אבל אין צורך להתייאש. "עצם העובדה שאתם זוכים לקידום בעבודה מעידה על כך שכנראה הפרפקציוניזם משרת אתכם במידה מסוימת". מציין סימנסקי. "מה שבעצם צריך לעשות זה לכוון את התכונה מעט".

 

להלן מספר צעדים ראשונים:

 

1. קבלו משוב מאחרים. התחילו עם הבוס שלכם. "ישנם תאריכי יעד גמישים מאחרים. נסו לברר אילו תאריכי יעד 'קשיחים' ובלתי ניתנים לשינוי ואילו גמישים יותר", מסביר סימנסקי. " הראו טיוטות של העבודה לעמיתים ולבוס שלכם ככל שתאריך היעד קרב".

 

צעד זה הוא לרוב מאתגר במיוחד לפרפקציוניסטים, הוא מסביר, "משום שהם רוצים שאחרים יראו רק את השאור שבעיסה של עבודתם. אבל אם הם יוכלו לומר לאנשים: 'זוהי עבודה שאינה גמורה עדין, מה דעתכם?' הם יוכלו להרחיב את הראייה הצרה האופינית להם ולהימנע ביתר קלות מאיחורים בהגשת העבודות. ומי יודע, מעט שיתוף פעולה יכול אפילו לשפר בהרבה את התוצאה הסופית.

 

2. קיבעו סדר עדיפויות. "פרפקציוניסטים נוטים לייחס אותה חשיבות לכל דבר אבל זה לא נכון", מציין סימנסקי. בספרו הוא מסביר כיצד ניתן להחליט מה באמת חשוב ומה ניתן להאציל על אחרים. העיקרון הוא "לבחור חמישה דברים חשובים ביותר ולהתמקד בהם, ולשחרר את האחיזה בכל השאר", מייעץ סימנסקי. יש להבין כי לא מדובר בלהתפשר על ביצועים אלא לקבל את העובדה שיש לכם משאבים מוגבלים.

 

3. העניקו לאחרים את האחריות. סימנסקי הבחין שלעיתים קרובות פרפקציוניסטים מתעקשים לעשות בעצמם את העבודה "משום שהם עלולים להרגיש לא בנוח להתמודד עם הסוגיה האמיתית של עובד הכפוף להם שאינו מבצע כראוי את עבודתו. אם זה המקרה, עליכם לשבת ולשוחח עם אותו עובד ולהבהיר לו היטב מה הציפיות שלכם", שאם לא כן, הוא מסביר, חברי הצוות האחרים שכן עושים עבודתם כראוי ומאסו מנטל העבודה המיותר הנופל עליהם ואתם תמצאו את עצמכם עושים את כל העבודה לבד – דרך בטוחה לשחיקה מהירה.

 

4. השתדלו ליהנות יותר. אכן, ליהנות. לרוב פרפקציוניזם נובע מחרדת ביצועים אך מאות מחקרים מוכיחים שאנשים מתפקדים טוב יותר בהיעדר מתח הנובע מפחד מטעויות. "נסו כל הזמן למצוא מה מהנה וחדש בעבודתכם. נסו ליהנות ממה שאתם עושים בעוד אתם מתמקדים במטרה וכך לא תהיו ממוקדים אך ורק בבעיות הפוטנציאליות", מסביר סימנסקי. עם הזמן, החרדות והמתח יפחתו והפרפקציוניסט שבתוככם יוכל לנסוק לשחקים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x