$
המזרח התיכון

תיעוד: קדאפי נתפס חי, "הוכה ונורה למוות"; יתכן שייקבר במקום סודי

אל ג'זירה פרסמה וידאו שבו נראה שליט לוב המודח בידי המורדים לשעבר, כשהוא חי והולך. לוחם שהשתתף בקרב האחרון: "ראינו אותם מכים אותו ומישהו ירה בו באקדח 9 מילימטר"

סוכנויות הידיעות 21:5220.10.11

לאחר 42 שנות שלטון, נותר מועמר קדאפי נאמן להבטחתו ונהרג על אדמת לוב. עם זאת, מסרטון שפרסמה הערב (יה') רשת אל ג'זירה עולה כי הוא נתפס חי ולא נפל בקרב שהתחולל בעיר הולדתו, סירת. בסרטון הקצר נראה הרודן המדמם חי וצועד על רגליו, כשהוא מוחזק בידי המורדים לשעבר, שחלקם מנופפים באקדחים. אחרים צועקים "לא, אל תהרגו אותו".

 

בסרטון, שככל הנראה צולם באמצעות טלפון סלולרי, נשמעות קריאות שמחה של לוכדיו של קדאפי. כמה מהם צועקים "אללה אכבר". לאחר מספר שניות נשמע מישהו אומר "אל תהרגו אותו". הוא מובל לרכב סמוך, ומושכב על מכסה המנוע. עד ראייה סיפר כי הוא הוכה ונורה למוות.

 

רשת אל ערביה דיווחה הערב כי מועצת המעבר הלאומית של לוב מתכננת לקבור את גופת הרודן לשעבר במקום סודי. ככל הידוע, הגופה מוחזקת כעת במסגד בעיר מיסרטה, לשם נלקחה באמבולנס מעיר הולדתו סירת.

 

דובר המועצה בבנגזי, ג'לאל אל-גלאל, אמר כי רופא שבדק את הגופה במיסרטה אמר כי קדאפי נורה בראשו ובבטנו.  חבר המועצה אמר לרויטרס כי הגופה עוברת בדיקת דנ"א כדי לאשר שאכן מדובר באיש שרדה בלוב במשך 42 שנה.

 

גורמים שלטוניים אמרו כי בנו מועתצם, שנראה גם כן בסרטון כשהוא מדמם אך חי, מת. גורלו של בן נוסף, סיף אל-אסלאם, שסומן כיורש, לא ברור. גורמים שונים דיווחו כי הוא נתפס ומוחזק פצוע בבית חולים, בעוד אחרים דיווחו על מותו.

 

קבורת קדאפי במקום לא ידוע נועדה למנוע מקברו להפוך לאתר עלייה לרגל לנאמניו, העלולים להתאגד ולפעול נגד השלטון החדש.

 

סופו של הרודן

 

מדיווחים ראשוניים זמן קצר לאחר ההכרזה הרשמית על מותו של קדאפי מצטיירת התמונה הבאה: קדאפי התבצר עם נאמניו החמושים היטב במספר בניינים בעיר החוף, ובמשך מספר ימים הם השיבו מלחמה שערה נגד הכוחות המתקדמים של לוחמי לוב החדשה.

 

 

 

לפני יומיים השתלטו כוחות המורדים לשעבר על העיר באני וליד, אך הלחימה בסירת הנצורה נמשכה. ביום שלישי הודיעו הכוחות כי נאמניו של קדאפי מרוכזים באזור מגורים בגודל של כ-700 מטרים רבועים. עם זאת, הכוחות הלובים עדיין היו נתונים לאש כבדה מהבניינים הסמוכים. הלחימה הייתה כה קשה, עד כי נדרשו למתנגדי קדאפי יומיים להשתלט על בניין מגורים בודד.

 

מוקדם יותר ניסתה שיירת כלי רכב להימלט מהמקום והופצצה על ידי נאט"ו. בתחילה היו הערכות כי קדאפי היה באחד מכלי הרכב, אולם לנוכח הסרטון, לא נראה כי יש אמת בהשערה זו.

 

90 דקות עד ללכידה

 

התקיפה האחרונה החלה בשמונה בבוקר בערך, והסתיימה כשעה וחצי לאחר מכן, אף כי ההודעה על לכידתו של קדאפי התפרסמה רק שעות אחר כך.

 

עדל בוזמיר, לוחם שטוען כי השתתף בקרב אמר ל-AP כי הוא התרחש במבנה מפואר ששימש את ממשל קדאפי לאירוח אח"מים. שיירה ניסתה להימלט ממנו, אך שבה על עקבותיה לאחר שהמורדים פתחו לעברה באש. אז הסתערו מאות הלוחמים על המקום.

 

"מצאנו אותו שם", אמר בוזמיר בהתייחסו לקדאפי, "ראינו אותם מכים אותו ומישהו ירה בו באקדח 9 מילימטר. אז הם לקחו אותו". דובר מטעם הצבא אמר לרשת אל-ג'זירה כי קדאפי ניסה להתנגד ולכן חוסל.

 

לאחר הקרב עברו הלוחמים מבית לבית בעיר בחיפוש אחר נאמני קדאפי. הם עצרו 16 בני אדם, ומספר ארגזי תחמושת. כתבים ראו חיילים מכים כמה מהעצורים וקצינים שעצרו בעדם.

 

בעוד העולם נחשף לתצלומי גופתו המדממת של קדאפי, נלקחה הגופה לעיר מיסרטה, בה ניטשו אחד הקרבות הקשים והקטלניים של מלחמת האזרחים. אל-ערביה שידרה סרטון שבו נראית הגופה על רכב מוקף בקהל ששר: "דם השהידים לא נשפך לשווא".

 

"אחד הדיקטטורים הוותיקים בעולם איננו עוד"

 

"במשך ארבעה עשורים הפוטנציאל של לוב לא מומש והטרור שימש כנשק פוליטי. היום אנחנו יכולים לומר שעידן קדאפי הסתיים. אחד הדיקטטורים הוותיקים בעולם איננו עוד". במילים אלה הכריז הערב נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על ניצחון כוחות נאט"ו והמורדים במערכה בלוב, ואישר את מותו של קדאפי.

  

בנאום מיוחד בגן הוורדים שבבית הלבן כינה אובמה את היום "יום מונומנטלי בהיסטוריה של לוב" והבטיח לעם הלובי לעמוד לצדו בהבטחת עתיד דמוקרטי וחופשי, לאחר דיקטטורה ששלטה במשך 42 שנה. "ניצחתם במהפכה", הפנה אובמה את דבריו לעם הלובי, "נהיה שותפכם לעתיד שמבטיח חירות. עם ההבטחה הזו מגיעה אחריות גדולה - לבנות דמוקרטיה בלוב שתכיל את של תושביה, ניגוד לדיקטטורה".

 

נפילתו של קדאפי מהווה ניצחון גדול לאובמה, שעמד מול ביקורת קשה מבית בנושא לוב, כולל האשמות של רפובליקנים כי הוא פעל בלא סמכות ובלא רשות של הקונגרס לצאת למלחמה. ארה"ב הובילה את המערכה הצבאית בימים הראשונים לשליטה אווירית של נאט"ו בשמי לוב ואחר כך הועבר ניהול המערכה הצבאית לצרפת ובריטניה, כשארה"ב המשיכה "להוביל מאחור", עם טכנולוגיות צבאיות בלעדיות להשגת שליטה אווירית ופגיעה בכוחות קדאפי.

 

 

מזכירת המדינה הילרי קלינטון קיבלה את הידיעה הראשונה על מותו של קדאפי בעת ביקורה באפגניסטן. היא הציצה במסרון שהגיע לבלקברי של אחד מעוזריה, ותגובתה הראשונה הייתה "וואו". הדיפלומטית המנוסה התעשתה מיד, נקטה זהירות ואמרה "היו לנו כאלה בעבר", בהתייחסה לדיווחים כוזבים על חיסול ולכידת בני משפחה של קדאפי.

 

מאוחר יותר התייחסה קלינטון בקצרה למותו של קדאפי בראיון ל-NBC: "זוהי תחושת הקלה, אבל המשימה שנותרה היא מפרכת. נותרו כיסים של נאמני קדאפי, אבל הזזתו כאיש מארגן של תנועת ההתנגדות היא צעד חיובי".

 

קלינטון עצמה ערכה השבוע ביקור פתע בטריפולי. היה זה ביקור ראשון של בכיר אמריקני מהדרג העליון בבירת לוב. היא דחקה במנהיגות המורדים, מועצת המעבר הלאומית, לעבור לשלב הבא - כינון מוסדות דמוקרטים.

 

 

גורמים בקונגרס האמריקני לא גילו את אותה זהירות שבה נקט הממשל ומיהרו להגיב למותו של קדאפי, עם ההודעות הראשונות של ההנהגה הלובית.המועמד הרפובליקני הבולט לנשיאות, מיט רומני, אמר כי "קדאפי היה רודן שהשליט טרור בלוב ושפך דמם של אמריקנים והעולם יהיה מקום טוב יותר בלעדיו". הסנאטור ג'ון מקיין אמר כי "מותו של קדאפי מציין את הסיום של השלב הראשון במהפכה הלובית".

 

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, ג'ון קרי, אמר כי "מותו של קדאפי הוא צידוק מוחלט לאסטרטגיה הצבאית של ממשל אובמה. ארה"ב הפגינה מנהיגות ברורה. הקמפיין של נאט"ו מנע טבח המוני של אזרחים ותרם למפלת קדאפי מבלי צורך לשלוח חיילים לאדמת לוב ומבלי הרוג אמריקני אחד".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x