שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

דליפת נפט בניו זילנד: 'הזיהום הגדול בתולדותינו'

מאות טונות של נפט נשפכו לאוקיינוס לאחר שמיכלית עלתה על שרטון מול חופי מדינת האיים. מזג האוויר הסוער מקשה על הטיפול בדליפה ושאיבת הנפט מהמיכלית, ובממשלה המקומית לא מגלים אופטימיות יתרה: "המצב הולך להחמיר משמעותית"

סוכנויות הידיעות 10:4611.10.11

האם מדינת האיים באוקיינוס השקט עומדת בפני אסון אקולוגי? על פי המצב בשטח, התשובה לכך חיובית: בין 130 ל-350 טונות של נפט דלפו עד כה ממיכלית הנפט הליברית "רינה", שעלתה בשבוע שעבר על שרטון במפרץ בסמוך לעיר טאורנגה בניו זילנד. כך דיווחה הלילה (יום ג') רשות השידור הציבורי הבריטית BBC. במקביל, הממשלה הודיעה כי דליפת הנפט גרמה לזיהום הימי הגדול בתולדות המדינה.

 

"המצב בימים הקרובים, מנקודת מבט סביבתית, הולך להחמיר באופן משמעותי", אמר השר להגנת הסביבה של ניו זילנד ניק סמית. "הממשלה נחושה לעשות הכול כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה במה שכבר נראה כאסון הסביבתי הגדול בעשורים האחרונים".

 

בבדיקה ראשונית שנעשתה ביום הפגיעה העריכו הרשויות בניו-זילנד כי כ-30 טונות של נפט דלפו מהמיכלית. אולם מזג האוויר הקשה והים הסוער הקשו על הכוחות בשטח לטפל בדליפה ולשאוב את הנפט מהמיכלית, בה היו 1,700 טונות של נפט.

 

הדליפה בניו זילנד הדליפה בניו זילנד צילום: איי אף פי

 

חופים מזוהמים

 

מרשות הפיקוח הימי של ניו זילנד נמסר כי הספינה ספגה "נזק ויש כמות משמעותית של נפט שזורם מהמיכלית". הנפט, שבתחילה נאסף סביב המיכלית, החל להתפשט לכיוון חופי ניו זילנד.

דובר רשות הפיקוח הימי של ניו זילנד אמר כי הנפט דולף מהמיכל הראשי ב"רינה" וזורם דרום-מערבה לכיוון הר מאונגאנוי, סמוך לעיר טאורנגה באי הצפוני. עוד נמסר מהרשות כי הספינה עצמה היתה שלמה גם לאחר ההיתקלות בשרטון,

 

ניו זילנד ניו זילנד צילום: איי אף פי

 

הספינה תיבקע לשניים?

 

אולם בשל מזג האוויר הקשה והים הסוער עלה החשש כי ייגרם לספינה נזק קשה יותר והיא אף עלולה להיבקע לשניים ושכל הנפט ישפך לאוקיינוס. "ייתכן כי

נגרם נזק משמעותי", אמרו ברשות.

 

הצוות שהיה על הספינה חולץ ממנה, וככל הנראה, ברגע שמזג האוויר יאפשר זאת, יחלו הכוחות באזור בהעברת הנפט שנשאר במיכלית למיכלית אחרת עד שיהיה ניתן לפנות אותה משם. על פי הדיווחים בשטח, גובה הגלים מגיע לארבעה מטרים ולכן קשה להתקרב לספינה.

 

הרשויות סגרו את החופים שאליהם הגיע או עלול להגיע הנפט, ולתושבים הגרים סמוך לחופים הפגיעים נאמר לא להיכנס למים. כ-200 אנשי צוות מטפלים בדליפה ופועלים להעברת הספינה לנמל, בעוד שכ-300 חיילים נמצאים בכוננות לנקות את החופים. ככל הנראה, לאחר הטיפול במיכלית עצמה, ייקח מספר שבועות לנקות את קו החוף.

 

באזור בו דולף הנפט יש מושבות של פינגווינים, דולפינים ולעתים אף לווייתנים שנפגעו מהדליפה. הבעלים של הספינה לא נתנו הסברים לאירוע, אך מסרו כי הם פועלים בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות בניו זילנד על מנת להפחית מהנזק.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x