• תפריט
בשולי החדשות

החבר לעבודה כל הזמן בטלפון, מה לעשות?

לעבוד עם קולגה עצלן זו בהחלט בעיה. האם להלשין לבוס? האם להידבק בעצלנות גם כן? האם לקחת אחריות על העבודה שלו? הקואצ'ר סטיבר רובינס עונה למתלבטים

סוכנויות הידיעות 21:5004.10.11

תמיד אמרו לנו שמאד חשוב עם מי עובדים. ואכן לעיתים קורה שאנו מוצאים את עצמנו עובדים עם קולגה עצלן וההתמודדות עמו אינה תמיד משימה פשוטה. למשל כזה שיוצא להפסקות צהריים ארוכות, או שהוא מנהל אין-ספור שיחות טלפון אישיות, או גולש באינטרנט במשך כל היום בעוד אנו עובדים במרץ ומנסים לעמוד בעומס המטלות. 

 

לעיתים קורה שאנו מוצאים את עצמנו עובדים עם קולגה עצלן וההתמודדות עמו אינה תמיד משימה פשוטה.

 

קיטורים והלשנות אינם התשובה אבל ישנם מספר צעדים שבאפשרותכם לנקוט כדי להקל את המצב. להלן 10 עצות להתמודדות עם קולגה עצלן שכתב סטיבר רובינס, קואצ'ר בכיר ומפיק מוביל של סרטוני הדרכה באינטרנט.

 

1. אל תתנו לו להסיח את דעתכם. אל תעבירו את היום במחשבות על כך שהקולגה שלכם גולש בפייסבוק, שולח מסרונים או נוחר ליד שולחנו שניצב, כמו להכעיס, ממש ליד שולחנכם. נסו להתעלם ממנו ולהתרכז בעבודתכם. "מהבחינה הזו, אנחנו קצת מוזרים", אומר רובינס. "אנחנו נוטים להשקיע יותר זמן במחשבות על כך שהקולגה שלנו לא מבצע כראוי את עבודתו מאשר הזמן שהיה נדרש לו היינו עושים את העבודה בעצמנו".

 

מה לעשות כשהקולגה מדברת כל הזמן בטלפון שיחות פרטיות? מה לעשות כשהקולגה מדברת כל הזמן בטלפון שיחות פרטיות? צילום: shutterstock

 

2. הימנעו מלהתעסק בחישובי הוגנות. החיים אינם הוגנים. "לעיתים קרובות, אנשים מתלוננים שזה פשוט לא הוגן שהקולגה שלהם לא עושה דבר. אבל בסופו של דבר, זה ממש לא משפיע", אומר רובינס. "אנחנו לא נשנה דבר אם כל הזמן נהיה טרודים במחשבות על כמה זה לא הוגן ובסופו של דבר נרגיש עוד יותר רע". במקום זאת, נסו להתמקד בלבצע את עבודתכם על הצד הטוב ביותר.

 

3. אל תתנו להתנהגותו לשנות את הגישה שלכם. אם תבזבזו זמן ואנרגיה על כעסים על הקולגה העצל שלכם, ייתכן שרמת הביצועים שלכם תיפגע וחברתכם לא תהיה נעימה - קולגה עוין אינו פחות רע מקולגה עצלן.

 

האם להעיר עובד עצלן שנרדם על השולחן? האם להעיר עובד עצלן שנרדם על השולחן? צילום: shutterstock

 

4. אל תלשינו. הלשנה עלולה להוציא לכם שם של "לקקנים". עם זאת, אין פירוש הדבר שעליכם לנצור לשונכם. "עצה זו קצת מורכבת", מודה רובינס. "הכול תלוי במצב ובבוס. ישנם בוסים שיודו לכם ויבדקו את הנושא. אחרים ינזפו בכם על שאתם מתעסקים בעניינים לא לכם ואז אתם יוצאים לא בסדר. אבל אם תשכילו לרמוז על העניין בעקיפין ולומר משהו כגון: 'אני לא יכול לקדם את הפרויקט משום שאני ממתין שיוסי יסיים את חלקו. מה לדעתך אפשר לעשות בנידון?' לא תחשבו למלשנים. "אם אתם מתבקשים לחוות דעה על ביצועי קולגות, רצוי שתהיו כנים", מציע רובינס.

 

5. אל "תידבקו" בעצלנות. הימנעו מלאמץ את המנהגים של הקולגות העצלנים שלכם ואל תתחילו גם אתם לצאת להפסקות צהריים בנות שעתיים או לגשת אין-ספור פעמים לשירותים או למתקן המים. אם מישהו מתחיל לפטפט איתכם, הבהירו לו שאתם עסוקים. "מפתה מאד לאמץ מנהגים של קולגות עצלנים אם הם לא משלמים מחיר על מנהגיהם. אל תתנו לעצמכם ליפול לתוך המלכודת הזו", מזהיר רובינס.

 

6. אל תיקחו אחריות על העבודה שלהם. אם אתם חברי צוות או מבצעים משימות משותפות, הימנעו מלבצע את המטלות שהקולגה שלכם אינו משלים. הזכירו לו שיש לכם משימות לבצע ושעליכם לעמוד בתאריך יעד אך אל תהפכו לבייביסיטר של קולגה עצלן ותבזבזו זמן יקר.

 

על מה חולמת העובדת מימין? על מה חולמת העובדת מימין? צילום: shutterstock

 

7. אל תתנו להם לעמוד בדרככם להצלחה. קולגה עצלן עלול להוות מכשול בדרך שלכם להצלחה. אם הבוס מבחין שהעבודה אינה נעשית כראוי, אל תתנו לאשמה ליפול עליכם. זוהי ההזדמנות שלכם לומר את מה שיושב לכם על הלב, אם לא עשיתם זאת עד כה.

 

8. נצלו את ההזדמנות לקחת את ההגה לידיים. ייתכן שזוהי ההזדמנות שלכם להפגין את יכולתכם להתמודד עם מצבים מורכבים. "כשתלכו לשוחח עם הבוס שלכם, אמרו לו שאתם מבחינים שהקולגה שלכם לא מצליח לבצע את עבודתו כראוי ולכן אתם מבקשים הזדמנות לקחת את ההגה לידיים. לאחר מכן, גשו לקולגה ואמרו לו שברצונכם לעזור לו לעמוד ביעדים ובתאריכי יעד. צעד כזה מציב אתכם בעמדת מנהיגות".

 

רגליים על השולחן והתפוקה בירידה רגליים על השולחן והתפוקה בירידה צילום: shutterstock

 

9. אל תרכלו עם קולגות ואל תתלוננו בפניהם. זוהי התנהגות בלתי מקצועית. "אתם עלולים לגרום לאי-הבנות ולפגוע ברגשות", אומר רובינס.

 

10.
שוחחו בפתיחות עם הקולגה שלכם. ייתכן שהוא או היא אינם עצלנים כלל ועיקר אלא שהם לא הבינו כראוי את המשימה או את מסגרת הזמן המוקצבת לביצועה. "ציינו בבירור מהם היעדים, המשימות ותאריכי היעד", מבהיר רובינס. "לפעמים, לא מדובר בעצלנות אלא בכך שהם לא יודעים כיצד לעבוד באופן מאורגן ומסודר אן שאינם יודעים לנהל את הזמן שלהם כראוי". תמיד קיימת גם אפשרות שהם מתמודדים עם עניין אישי כלשהו. "אנחנו צריכים לזכור שיש חיים מעבר לעבודה", אומר רובינס. "ייתכן שדעתו של הקולגה שלכם מוסחת בשל בעיות בריאות או עניינים משפחתיים".

 

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x