$
המזרח התיכון

מעוזו של קדאפי נכבש, דגל המורדים הונף

אל מול המצלמות מפרקים המורדים בלוב את הפסלים בבאב אל-עזיזיה, המתחם המבוצר של מועמר קדאפי בבירה. לאחר שמאות מהם פרצו פנימה, ההתנגדות של נאמניו פסקה והמורדים החלו לירות בשמחה והניפו את דגל לוב החדשה מעל ביתו של העריץ גורם רוסי: "שוחחתי עם קדאפי, הוא בטריפולי, בריא ונכון לקרב"

סוכנויות הידיעות 20:5023.08.11

היסטוריה אל מול מצלמות הטלוויזיה. לאחר שעות של חילופי ירי ופיצוצים, הגיעו המורדים בלוב ללב שלטונו של מועמר קדאפי והסתערו פנימה ללא התנגדות מצד נאמניו.

 

מאות חדרו למתחם העצום, מוקף החומה, הכולל מאהל ומבנים צבאיים ופנו לפירוק סמלי השלטון השנוא, בהם הפסל שלמרגלותיו

נאם קדאפי בעבר, תוך שהם יורים באוויר בשמחה. הטלוויזיה של המורדים דיווחה כי הם הניפו את דגל לוב החדשה מעל ביתו של העריץ. התמונות הדרמטיות מהשטח הראו את המורדים דורכים על ראשו של קדאפי שעקרו מפסלו ובוזזים את ביתו.

 

ההתנגדות שבה נתקלו כוחות המורדים מוקדם יותר פסקה לאחר שפרצו את שער המתחם ולא נראה כרגע כי כוחותיו של קדאפי מגינים על המקום, על אף שמדיווחים שונים עולה כי במקום פועלים עדיין כמה כיסי התנגדות. "ניצחנו בקרב", הכריז המפקד הצבאי של המורדים בטריפולי. לאחר הפריצה הראשונית שעטו הלוחמים פנימה וצלמי רשת אל-ג'זירה בעקבותיהם. הם תיעדו את הלוחמים מתנפלים על הפסלים ומניפים בצהלה את החלקים שהצליחו לפרק.

  

לאחר מכן החלו חלק מהמורדים לבזוז. בין היתר הם הציגו למצלמות רובה מוזהב ועגלת גולף שהיו שייכים לקדאפי או בני משפחתו.

  

תנועת הנוער הלובי צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי תושבי הבירה החלו לחגוג ופצחו בשירה, עם היוודע דבר כיבוש באב אל-עזיזיה. ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי ברחובות בנגזי, בירת המורדים, לא המתין איש להשתלטות המוחלטת על המתחם וההמונים החלו לירות באוויר, לצפצף בצופרי המכוניות ולקרוא "אללה אכבר".

 

איפה קדאפי?

 

לא ידוע אם הרודן הלובי נמצא במקום. ייתכן שהוא הצליח להימלט באמצעות רשת מנהרות תת-קרעיות שפרושה ברחבי המדינה. הפנטגון שב והדגיש זמן קצר לפני ההתפתחות הדרמטית כי ארה"ב סבורה שקדאפי לא עזב את לוב.

 

על פי הערכות שפורסמו אתמול, ייתכן שקדאפי ינסה להגיע לעיר הולדתו סירת, בה צברו נאמניו נשק והם מתכוננים לקרב אחרון. קיים חשש שקדאפי מחזיק גם בנשק כימי או כי נשק זה ייפול לידי גורמים עוינים.

 

ראש התאחדות השחמט העולמית, קירסן אילומז'ינוב, אמר היום כי שוחח בטלפון עם קדאפי שאמר לו כי הוא עדיין בטריפולי ואין לו כוונות לעזוב. אילומז'ינוב ביקר בבירת לוב לפני מספר חודשים, נפגש עם קדאפי ואף שיחק עמו שח בזמן מבצע נאט"ו. הוא סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בנו הבכור של קדאפי, מוחמד, התקשר אליו.

 

"הוא נתן את הטלפון לאביו, שאמר שהוא בטריפולי, הוא חי ובריא ומוכן להילחם עד הסוף", אמר אילומז'ינוב. אתמול דווח כי מוחמד נמלט ממעצר.

 

"משטרו של מועמר קדאפי מתקרב לסיומו", הודיעה היום נאט"ו. הברית הצבאית מסרה כי לא ידוע לה היכן נמצא קדאפי, אך אין זה משנה, שכן העיקר הוא שיעזוב את השלטון. דובר נאט"ו, קולונל רולאן לבואה, אמר לכתבים כי נאמניו של קדאפי מושפלים ביותר, מאבדים את כוחם וסובלים מעריקות רבות של חיילים מכוחותיהם. מוקדם יותר היום אמר שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, כי הוא מקווה שהמבצע הצבאי של נאט"ו בלוב יסתיים "מהר ככל האפשר" ברגע שכוחות המורדים יפילו אחת ולתמיד את משטרו של קדאפי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x