$
בשולי החדשות

זכית בלוטו? מזל טוב, הסיכויים שלך לפשוט את הרגל גבוהים פי שניים

נתוני המחקר הראו כי יותר מ־1,900 זוכים שהשתתפו בלוטו הפכו לפושטי רגל חמש שנים בלבד לאחר שזכו בפרס הגדול, כאשר 1% מכלל המשתתפים הגיע לפשיטת רגל כל שנה

מארק שון 22:2918.08.11

מחקר שבדק זוכי לוטו בפלורידה הצליח להוכיח את ההנחה הרווחת: זכייה בסכומי כסף גדולים אינה מונעת מאותם אנשים להגיע למצב של פשיטת רגל.

 

המחקר שהתפרסם בשנת 2010 בוצע בשיתוף פעולה של שלוש אוניברסיטאות: פיטסבורג, קנטאקי וונדרבליט מטנסי. במסגרת המחקר נבדקו 35 אלף זוכים שזכו בסכומים שבין 600 דולר ל־150 אלף דולר בשנים 1993–2002. נתוני הזכייה הוצלבו עם נתוני פשיטות הרגל בפלורידה.

 

 

על פי הממצאים שפורסמו בכתב העת "The Review of Economics and Statistics", אנשים שהיו בעלי חובות משמעותיים לא הצליחו להימנע מפשיטת רגל גם לאחר זכייה משמעותית בלוטו. זכייה כזאת הוגדרה במסגרת המחקר כזכייה בסכום כסף משמעותי שנע בין 50 אלף דולר ל־150 אלף דולר.

 

נתוני המחקר הראו כי יותר מ־1,900 זוכים שהשתתפו בלוטו הפכו לפושטי רגל חמש שנים בלבד לאחר שזכו בפרס הגדול, כאשר 1% מכלל המשתתפים (המרוויחים והמפסידים) הגיע לפשיטת רגל כל שנה - שיעור כפול משיעור פושטי הרגל שנרשם בקרב יתר האוכלוסייה שלא השתתפה במשחק הלוטו באותן שנים.

 

בין השאר עלה מהמחקר כי סכום הזכייה הממוצע לזוכים שנבדקו עמד על 65 אלף דולר, כאשר חובותיהם עמדו על 49 אלף דולר (כלומר, סכום הזכייה אמור היה לכסות את החובות ללא חשש).

 

בין הסיבות שהעלו החוקרים לשיעור פשיטות הרגל הגבוה בקרב הזוכים היתה רמת החינוך שלהם שהיתה נמוכה מהממוצע, בעיקר מבחינת קרוא וכתוב. מנתון זה הסיקו החוקרים על אי־יכולתם של הזוכים להתנהל מבחינה כלכלית באופן נבון. סיבה נוספת נגעה ל"נובורישיות" של הזוכים: מיד לאחר זכייתם, הם החלו לצרוך מוצרי יוקרה ובזבזו את כספם בשל השינוי הכלכלי שנגרם.

 

ניתן להסיק מהמחקר כמה מסקנות אופרטיביות גם בישראל: כך למשל בדבר הצורך בשיפור רמת החינוך בכלל, ורמת החינוך הפיננסית בפרט, הניתנת לאוכלוסיות חלשות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x