$
בשולי החדשות

מיליארדרים חסרי השכלה: מי נשר מבית הספר בגיל 16?

מספר לא מבוטל מהעומדים בראש חברות הגדולות בעולם לא סיימו לימודים אקדמאים וחלקם אף נשר מבתי הספר התיכוניים, וראו לאן הגיעו

סוכנויות הידיעות 22:3011.08.11

האם תהיתם אי פעם היכן רכשו כמה מראשי התאגידים הגדולים בעולם את השכלתם? את התשובה לא כדאי שתגלו לילדיכם – מספר לא מבוטל מהעומדים בראש חברות העל מעולם לא סיימו את לימודיהם האקדמאים ואילו חלקם אף לא טרח להירשם ללימודים גבוהים.

 

להלן עשרה מנכ"לים מתחומים שונים מגוונים – החל ממחשבים וכלה באניות נוסעים – שהעפילו לפסגה ללא תואר אקדמאי והפריכו את הדעה הרווחת שעל מנת להצליח – יש להצטייד בתואר אקדמי.

 

אלפרד טאובמן

 

תפקיד: מייסד חברת Taubman Centers

שווי שוק: 3.3 מיליארד דולר

 

אלפרד טאובמן, המייסד והמנכ"ל לשעבר של חברת Taubman Centers, החל את דרכו בעולם הקמעונאי בגיל 11 בחנות כל בו בעיר בהולדתו שם עבד עם שסיים את לימודיו בתיכון. לאחר מכן, נרשם טאובמן ללימודים באוניברסיטת מישיגן באן ארבור, אך בתום פחות משנה לאחר שהחל ללמוד, גויס לצבא ולחם במלחמת העולם השנייה. עם תום שירותו הצבאי, חזר לאוניברסיטה כדי ללמוד אמנות ואדריכלות אך חיש מהר התחתן עם אהובת ליבו ועבר ללמוד בלימודי ערב.

 

במקום לרכוש תואר מאוניברסיטה, זיהה טאובמן הזדמנות בשוק הנדל"ן. בספרו Threshold Resistance, מספר טאובמן על הזדמנות הפז שזיהה עם התרחבותו של מעמד הביניים לאחר המלחמה, ועל החלטתו לנצל את ההזדמנות באמצעות חברת הנדל"ן שהקים Taubman Centers.

 

במהלך חמישה עשורים, המשיך טאובמן להרחיב את החברה ולבסוף, בשנת 1992, הנפיקה בבורסה לני"ע. כיום עומד בנו הבכור רוברט טאובמן, בראש החברה. וכן, הוא בעל תואר אקדמי.

 

אלפרד טאובמן אלפרד טאובמן ציום בלומברג

 

ריצ'ארד שולץ

 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל לשעבר Best Buy

שווי שוק: 10.1 מיליארד דולר

 

ריצ'ארד שולץ, המייסד והמנכ"ל לשעבר של חברת Best Buy החל את דרכו כמחלק עיתונים בגיל 11 ועבד ברשימה ארוכה של עבודות במהלך לימודיו בתיכון. כוונתו הייתה ללמוד באוניברסיטת סנט תומס אך הוא גויס למשמר חיל האוויר ותוכניותיו נגנזו.

 

לאחר שירותו הצבאי, עבד שולץ לצד אביו במכירת רכיבית אלקטרוניים. כמה שנים אח"כ ייסד שולץ את חברתו The Sound of Music שמכרה ציוד שמע, דפי תווים, תקליטים, קלטות וכלי נגינה.

 

בשנת 1980 הבין שולץ שעסק קטן לא יכול לשרוד בתעשייה העוברת תהפוכות דרמטיות ועל כן שינה את שמה של החברה ל-Best Buy והרחיב את קו המוצרים שהציעה החברה. הוא חש שלקוחות ירצו להיכנס לחנות אם המוצרים שהם מבקשים לקנות יוצגו על מדפים במקום שישבו במחסן. גישה זו יצרה חווית קניה חדשה לגמרי עבור קונים.

 

אף כי שולץ ויתר על תפקידו כמנכ"ל החברה הוא משמש כיושב ראש הדירקטוריון של Best Buy. אמנם שולץ מעולם לא סיים את לימודיו באוניברסיטת סנט תומס אך הוא זכה לתואר דוקטור של כבוד למשפטים.

 

ריצ'רד שולץ ריצ'רד שולץ

 

ראלף לורן

 

תפקיד: מנכ"ל פולו ראלף לורן

שווי שוק: 11.9 מיליארד דולר

 

ראלף לורן, מנכ"ל פולו ראלף לורן, יסד את החברה בשנת 1967 כיצרנית של עניבות גברים. את החברה פיתח לורן לאימפריית אופנה עולמית. קולקציות הביגוד של לורן הצליחו הודות לסגנון ייחודי וקלאסי ששבר את מוסכמות האופנה של התקופה.

 

באתר הבית של החברה כותב לורן: "מעולם לא למדתי בבית ספר לאופנה – הייתי בחור צעיר עם חוש אופנתי. מעולם לא חלמתי שפולו יהפוך למותג מצליח כל כך. פשוט הלכתי עם תחושות הבטן שלי."

 

כשבדיו תעודת בגרות בלבד, סמך לורן על תחושות הבטן שלו. החלטתו לעזוב את לימודי הקולג' ולהתמקד בניהול העסק שהקים הובילה לשורה של פריצות דרך בעולם האופנה ובכלל זה חנות הבוטיק הראשונה לבגדי גברים שנפתחה בתוך חנות הכולבו בלומינדיילס ב-1969. לורן המשיך לבסס את אימפריית האופנה שלו והחל לייצר גם אופנת נשים וילדים, בשמים וריהוט ביתי. כיום, חברת פולו ראלף לורן היא אחת מחברות האופנה המצליחות בעולם.

 

ראלף לורן ראלף לורן צילום: אי פי אי

 

ריצ'ארד ברנסון

 

תפקיד: מנכ"ל קבוצת Virgin

שווי שוק של החברה: 18 מיליארד דולר

שווי השוק של Virgin Media נאמד ב-8.1 מיליארד דולר

 

המנכ"ל שלפנינו אפילו לא סיים את לימודיו בתיכון. המנכ"ל הנוכחי של קבוצת Virgin נשר מבית הספר בגיל 16 כדי לייסד את כתב העת Student Magazine. לאחר ארבע שנים בלבד, ייסד ברנסון את קבוצת Virgin כחברת קמעונות בדיוור ישיר. את חנות התקליטים הראשונה שלו פתח ברנסון בלונדון ולאחר שנתיים הקים את אולפן ההקלטות הראשון של החברה. ב-1977 החתים ברנסון את הלהקה המצליחה הראשונה שלו – אקדחי הסקס ולאחריה החתים אף את האבנים המתגלגלות ואת מועדון תרבות.

 

בשנת 1984, ייסד ברנבון את Virgin Atlantic והמותג החל לצבור תאוצה. כיום מספקת קבוצת Virgin שירותים סלולאריים, שירותי אינטרנט מהיר, רדיו, פיננסים, פנאי ונסיעות.

 

ריצ'רד ברנסון ריצ'רד ברנסון צילום: אי פי אי

 

מיקי אריסון

 

תפקיד: מנכ"ל חברת Carnival

שווי שוק: 19.6 מיליארד דולר

 

במקום לבלות ארבע שנים בקולג', מיקי אריסון העדיף לטפס במעלה שרשרת הפיקוד של חברת Carnival לתפקיד המנכ"ל. הוא החל את דרכו במחלקת המכירות של החברה וקודם למנהל הזמנות בשנת 1974. לאחר מכן מונה  לסגן נשיא לענייני תנועת נוסעים ובתוך שלוש שנים בלבד, מונה לנשיא החברה.

 

אריסון שיחק תפקיד ברכישתן של חברות הספנות Holland America Line, Windstar Cruises וחברת Westours והודות לכך הפכה Carnival לאחת מחברות השייט הגדולות בתעשייה.

 

בשנת 1987 מונה אריסון לתפקיד יו"ר הדירקטוריון וב-2003 כבש את התפקיד הבכיר בחברה ומאז משמש כמנכ"ל Carnival. אריסון הוא הוכחה שניתן להתקדם מתפקיד זוטר לתפקיד של מנכ"ל חברה גם ללא תואר אקדמי.

 

מיקי אריסון מיקי אריסון צילום: בלומברג

 

מייקל דל

 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל Dell

שווי שוק:30 מיליארד דולר

 

רוב בני ה-19 היו מעדיפים לבזבז אלף דולר על סוף שבוע פרוע בחופשת הקיץ או להשקיעם ברכישת רכב חדש. אך מייקל דל השתמש באלף דולר שברשותו להקמתה של חברת Dell.

 

המייסד והמנכ"ל של חברת Dell הרחיב את החברה על בסיס הרעיון שטכנולוגיה נועדה לאפשר את ביטויו של הפוטנציאל האנושי. בשנת 1992 הפך דל למנכ"ל הצעיר ביותר שדורג אי פעם ב- 500 Fortune רשימת האנשים העשירים ביותר בעולם של מגדין Forbes. מחברה בת עובד יחיד הפכה Dell לחברה בת 100,00 עובדים בתוך שמונה שנים בלבד.

 

כיום מספקת החברה טכנולוגיית מידע עבור תאגידים גלובליים, ממשלות, שירותי בריאות, עסקים קטנים ובינוניים, מוסדות להשכלה ומשתמשים ביתיים.

 

מייקל דל מייקל דל צילום: בלומברג

 

מארק צוקרברג

 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל Facebook

שווי שוק: 100 מיליארד דולר (על פי הערכות אחרונות)

 

אף על פי ש-Facebook אינה חברה ציבורית, אי אפשר שלא לכלול את המנכ"ל מארק צוקרברג ברשימת ה"נושרים המוצלחים". אין ספק שאתם גולשים באתר שלו מידי יום ביומו.

 

כבר בילדותו הפגין המייסד והמנכ"ל של Facebook עניין במחשבים. כילד, יצר כלי תקשורת ומשחקים פשוטים בתוך חדר השינה שלו. במהלך לימודיו בבית הספר, פיתח תוכנת MP3וקיבל הצעות מחברת ענק כגון AOL ו-Microsoft שאותן דחה.

 

לאחר שהתקבל לאוניברסיטת הרווארד, פיתח צוקרברג תוכנה בשם Facemash שאפשרה לעמיתיו לחלוק תמונות ולערוך הצבעה על האדם יפה התואר ביותר.

 

חיש מהר פשטה השמועה על כישרונו יוצא הדופן של צוקרברג, ולאחר שעזב פרויקט של רשת חברתית שבו היה שותף עם עמיתיו לספסל הלימודים, ייסד את TheFaceBook. הוא הפסיק את לימודיו כדי להתמקד בפיתוח הפרויקט שכיום נודע בשם Facebook ושעשוי להיות שווה 100 מיליארד דולר אם יחליט אי פעם צוקרברג לרשום את החברה בבורסה.

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: אי פי

 

פול אלן

 

תפקיד: מיסד משותף, Microsoft

שווי שוק: 226.2 מיליארד דולר

 

פול אלן, שייסד עם חבר ילדות בשם ביל גייטס את Microsoft, שייך אף הוא לרשימת המנכ"לים שמעולם לא סיימו את לימודיהם האקדמיים.

 

באוטוביוגרפיה שלו כתב אלן שכאשר ראה לראשונה תמונה של מחשב ה Altair 8800-על כריכת כתב העת Popular Electronics חש דחף לפתח קוד עבור המחשב. הוא ידע שביחד עם חברו ביל גייטס, יש לו היכולת לכתוב את הקוד ולאחר ששכנע את חברו לשתף עמו פעולה החלו השניים בפרויקט שסימן את עלייתו של עידן טכנולוגי חדש.

 

כיום מחזיק אלן בתיק השקעות בשווי של מאות מיליארדי דולרים הכולל השקעות בחברות טכנולוגיה ומדיה, וחברת נדל"ן מובילה.

 

פול אלן פול אלן צילום: בלומברג

 

ביל גייטס

 

תפקיד: מייסד משותף/יו"ר Microsoft

שווי שוק: 226.2 מיליארד דולר

 

מייסד ענקית התוכנה Microsoft ביל גייטס, החל את לימודיו באוניברסיטת הרווארד ב-1973. גייטס, שחדרו במעונות היה לא רחוק מחדרו של מי שכיום מכהן כמנכ"ל Mocrosoft סטיב באלמר, פיתח במהלך שנה זו את שפת התכנות BASIC שנועדה למיקרו מחשב הראשון שנוצר.

 

גייטס נשר מלימודיו האקדמיים בשנת הלימודים השנייה כדי לרכז את מאמציו בפיתוח החברה שייסד ביחד עם חבר הילדות שלו, פול אלן שנקראה Micro-soft.

 

ביל גייטס ביל גייטס צילום: בלומברג

 

סטיב ג'ובס

 

תפקיד: מייסד ומנכ"ל Apple

שווי שוק: 362.4 מיליארד דולר

 

סטיב ג'ובס, שלא השלים את התואר האקדמי שלו, הפגין עניין במחשבים כבר כנער צעיר. בגיל 12 התקשר ג'ובס למייסד המשותף של HP, ביל היולט. כאשר ענה היולט לטלפון אמר ג'ובס "שלום, שמי סטיב ג'ובס ואני בן 12 ולומד בבית הספר. אני רוצה לבנות מד תדרים ותהיתי אם יש לכם רכיבים מתאימים שבהם אוכל להשתמש?". היולט נתן לג'ובס את הרכיבים וקיבל אותו באותו הקיץ לעבודה בקו ההרכבה של החברה.

 

עם סיום לימודיו התיכוניים, נרשם ג'ובס ללימודים באוניברסיטת רידס אך נשר מלימודיו לאחר זמן מה.

 

בביוגרפיה שלו ציין ג'ובס כי בהיותו בן 23, שוויו עלה על מליון דולר; בגיל 24 שוויו עלה ל-10 מיליון דולר ואילו עד גיל 25, שוויו כבר הגיע ל-100 מיליון דולר.

 

סטיב ג'ובס סטיב ג'ובס צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x