$
בשולי החדשות

בטעם של פעם: עשרת אתרי העתיקות המעניינים בעולם

מאצ'ו פיצ'ו, אקרופוליס, הפירמידות או חומת סין - אלה רק חלק מהאתרים שכל חובב היסטוריה, ארכיטקטורה או ארכיאולוגיה מוכרח לראות

סוכנויות הידיעות 21:5117.05.11

יש באתרים ארכיאולוגיים משהו מרתק. ההריסות חוצות התקופות גורמות לדמיון להיסחף ולתוכניות לטיולים להתגבש. המקומות היפים באמת גורמים למטייל להרגיש צעיר, קטן ונפעם אל מול שרידי הארכיטקטורה של תרבויות העבר. בין כל אתרי ההריסות שעדיין קיימים בינינו, ישנם מספר אתרים בולטים שמהווים חוויה על-זמנית אמיתית.

 

לא משנה באיזה מהאתרים תבקרו, ישנם מספר כללים שאינם משתנים: תזמנו את הטיול לשעות הפחות עמוסות במטיילים במהלך היום, בין אם מדובר בשעה מוקדמת או מאוחרת. הקצו לעצמכם הרבה זמן, שכן בחלק מהאתרים אפשר לטייל ולחקור במשך ימים שלמים. השתמשו במדריך בעל ידע, שכן ההסטוריה עשירה בפרטים ושלטי ההסבר תמיד קצרים. הכי חשוב - טיילו מעבר לחלק הפופולרי ביותר של האתר. תראו שתשמחו למעט שקט על מנת להעריך את התפארת העתיקה שמול עיניכם.

 

מאצ'ו פיצ'ו, פרו

 

המסע למאצ'ו פיצ'ו מפרך, גם אם משתמשים באמצעי תחבורה חדשים יחסית כמו רכבות. למרות זאת, מדי שנה כ-25 אלף איש נוטשים את הדרכים הישירות והולכים במשך ימים בטרק האינקה, האורך 44 ק"מ, כדי להגיע לאתר. מאז שהתגלה לפני 100 שנה, אוצר האינקה הטמון ביער העננים של האנדים הפרואנים הצית את דמיונם של אנשים בכל העולם. גושי הסלע העצומים מספרים את סיפורו של אזור חקלאי עם טראסות ומחסני מזון ושל אזור עירוני מלא מקדשים, כיכרות, קברים ואזורי מגורים.

 

מאצ'ו פיצ'ו מאצ'ו פיצ'ו צילום: cc by ShashiBellamkonda

 

אקרופוליס, יוון

 

כשתקועים בפקקים באתונה קשה לזכור שההיסטוריה תמיד צופה בעיר ממעל. אם תביטו מעלה תראו את הנוף שאתונאים ותיירים נהנים ממנו מזה 2,500 שנה. הזמן הותיר את אותותיו במקדשים ובשערים המעטרים את גבעת האקרופוליס, אך נותרו עיי אבנים השומרים על הדר גם לאחר אלפי שנות שחיקה. הפרופורציות האלגנטיות של הפרתנון ושל מקדש אתנה מזכירים לנו עד כמה תפיסות היופי שלנו עדיין מושתתות על יוון העתיקה.

 

אקרופוליס אקרופוליס צילום: cc by danoots

 

מסה ורדה, ארה"ב

 

כביתם של הפואבלונים, שצאצאיהם הפכו ל-20 שבטים שונים בדרום-מערב ארה"ב, מסה ורדה כוללת 700 שנות היסטוריה ב-4,000 אתרים ארכיאולוגיים. בקרו בפואבלוס שבראש המסה ובמגורים שנבנו מתחת לצוקים אדירים. רדו בשבילים התלולים ובסולמות, או זחלו במנהרות כדי לחזות בארכיטקטורה עתיקה.

 

מסה ורדה מסה ורדה צילום: cc by ubikiberry

 

אנגקור, קמבודיה

 

מלחמות ואסונות טבע אמנם החלישו את בירת אימפריית חמר העתיקה, אך בסופו של דבר היה זה הג'ונגל שכבש את המרכז העירוני שפעל בין המאה ה-9 למאה ה-15. הפארק הארכיאולוגי של אנגקור מגן כיום על חלק ממצבור ערי בירה עתיקות שרובן עדיין קבורות. המקדש המפורסם בפארק, אנגקור ואט, הוא המבנה הדתי הגדול בעולם.

 

אנגקור אנגקור צילום: cc by thaths

 

הפירמידות הגדולות וממפיס, מצרים

 

הפירמידה הגדולה של גיזה, פלא העולם העתיק היחיד שעדיין עומד על תלו, ניצבת כחלון בודד לעבר הרחוק. לאחר יותר מ-4,000 שנות מחשבה, המומחים עדיין לא מסכימים על תשובה לשאלה כיצד הצליחו הבנאים להציב יותר מ-2 מיליון לבנים באופן כה מושלם. שאר מתחם גיזה כולל פלאים נוספים: שתי פירמידות ענק נוספות, שנבנו במשך 80 שנה על ידי 20 עד 30 אלף עובדים, הספינקס, בתי קברות והריסות כפר. הפירמידות הן חלק מאתר מורשת עולמי של אונסק"ו הכולל גם את ממפיס, בירת ממלכת מצרים העתיקה.

 

הספינקס ופירמידה הספינקס ופירמידה צילום: cc by Sam and Ian

 

טיקאל, גואטמלה

 

כעיר עתיקה ששימשה את תרבות המאיה בצפון גואטמלה, בטיקאל גרו 90 אלף איש לפני שננטשה במאה ה-10. טפסו השכם בבוקר לראש מקדש מס' 4, המקדש של הנחש הדו-ראשי, כדי לחזות בזריחה החושפת מקדשים ופירמידות המבצבצים משמיכת היער המוריקה. לאחר מכן ישארו לכם שעות לשוטט במתחם הפירמידות והמקדשים, אך אל תשכחו לשים לב בדרך גם למאות זני בעלי החיים המתגוררים במתחם.

 

טיקאל טיקאל צילום :cc by dongato

 

פטרה, ירדן

 

העיר העתיקה, שנקראה "העיר האדומה כשושנה שגילה כמחצית מגיל הזמן עצמו" בשיר מהמאה ה-19, נבנתה בתוך צוקי אבן אדומים. הערבים הנבטים הקימו את העיר במאה ה-6 לפנה"ס ובמשך מאות שנים היא שימשה מרכז סחר משגשג לקטורת ותבלינים.

 

פטרה פטרה צילום: cc by sharnik

 

קולוסאום, איטליה

 

בסרטים הוליוודיים כמו גלדיאטור, האפקטים הדיגיטליים מורידים אלפי שנים מהקולוסאום של רומא. אבל מקרוב, המבנה בן 2000 השנה כה מרגש שהאפקטים המיוחדים נראים מיותרים. עם היסטוריה שטופת דם של קרבות עד מוות בין גלדיאטורים, עבדים, אסירים וחיות פרא, הקולוסאום הכיל יותר מ-50 אלף צופים בימי הזוהר שלו. הרומאים השתמשו בזירה הנטושה כמחצבה, לכן אבנים מהקולוסאום מוצבות כיום כחלק מקתדרלת פטרוס הקדוש.

 

הקולוסאום הקולוסאום צילום: cc by Kristoffer Winther Balling

 

החומה הסינית, סין

 

כמו דרקון, החומה הסינית מתפתלת לאורך כ-7,200 ק"מ של נוף, וכמו דרקון, החומה מגנה על משהו יקר - החומה נבנתה כדי להגן על תושבי סין ותרבותם מהעולם החיצוני. שושלות קיסריות רבות השתתפו בבניית החומה, שנמשכה 2,000 שנה. אף שחלקים מהחומה נהרסו או נעלמו כליל, חלקים אחרים שוחזרו ושומרו.

 

החומה הסינית החומה הסינית צילום: cc by DragonWoman

 

פלמירה, סוריה

 

פעמיים ביום, בזריחה ובשקיעה, כלת המדבר מסמיקה - גם 18 מאות לאחר לידתה. פלמירה, הנקראת גם תדמור, ממוקמת במדבר צפונית-מזרחית לדמשק. בעבר הייתה נווה מדבר עשיר על דרך המשי שקישר את פרס, הודו וסין לאימפריה הרומית. שרידי הרחובות הגדולים עם העמודים, המגדלים והאקוודוקטים בצומת בין תרבותי ממחישים את עירוב ההשפעות שהפכו את העיר לקוסמופוליטית במאה ה-2.

 

פלמירה פלמירה צילום: cc by sharnik
בטל שלח
    לכל התגובות
    x