$
עולם

ארה"ב מצטרפת למתקפה על לוב: שיגרה יותר מ-100 טילי שיוט לכיוון טריפולי

המתקפה על קדאפי נכנסת להילוך גבוה: אחרי שמטוסים צבאיים השמידו טנקים לוביים, ירו ארה"ב ובריטניה מהים עשרות טילים נגד מערכות ההגנה האווירית של צבא לוב. המשטר הלובי דיווח על פגיעה ב"מטרות אזרחיות" ועל אזרחים פצועים. אובמה: קדאפי לא השאיר לנו ברירה

סוכנויות הידיעות 22:5819.03.11

מתקפה מכל הכיוונים: הפעולה הצבאית הבינלאומית נגד משטר מועמר קדאפי ב לוב התרחבה הערב (שבת) כשארצות הברית ובריטניה שיגרו לא פחות מ-112 טילי שיוט לעבר מטרות במדינה, כולל יעדים בבירה טריפולי. לפי האמריקנים, הטילים שנורו מצוללות וספינות בים התיכון פגעו בסך הכל ב-20 מטרות.

לפי שעה משתתפות במתקפה ארה"ב, צרפת, בריטניה, קנדה ואיטליה, אך בהמשך צפויות להצטרף אליהן לפחות כמה מדינות ערביות.

   

הטלוויזיה הממלכתית בלוב מיהרה לדווח כי מטוסים של "האויבים הצלבנים" הפציצו "מטרות אזרחיות" בטריפולי. לפי הדיווח בטלוויזיה הלובית, הכוחות המערביים גם תקפו "מאגרי דלק" במיסרטה והאזורים הסמוכים לה. סוכנות הידיעות הרשמית של לוב דיווחה כי אמבולנסים חשו לאזורי פגיעת הטילים בטריפולי, כדי לטפל ב"אזרחים שנפגעו". עם זאת, יש להתייחס כמובן בהסתייגות רבה לדיווחים בערוץ הממלכתי, שמשרת את האינטרסים של קדאפי ואנשיו.

 

גורם צבאי אמריקני רשמי אישר כי צבא ארה"ב שיגר טילים מכלי שיט בים התיכון לעבר מערכות ההגנה האווירית של צבא לוב, ואמר כי התקיפה נועדה לפגוע במטרות לאורך החוף הלובי. לדבריו, התקיפה תתפשט באופן הדרגתי כך שתפגע בסביבת טריפולי ומדרום לבנגזי. אותו גורם סיפר כי לכוחות הקואליציה יש כעת כ-25 ספינות וצוללות בים התיכון, וכי חלקן קרובות לחופי לוב.

 

בינתיים שב ונשא הערב דברים נשיא ארה"ב, ברק אובמה. הוא אמר כי אישר לצבא האמריקני להשתתף באופן מוגבל בפעולה הצבאית נגד לוב, וכי התקפותיו המתמשכות של קדאפי נגד בני עמו לא הותירו לארה"ב ושותפותיה ברירה. "זו לא התוצאה שארה"ב או מי מבנות בריתה רצתה", אמר אובמה במהלך ביקור בברזיל.

  

נשיא ארה"ב הוסיף: "איננו יכולים לשבת בחיבוק ידיים כשעריץ אומרים לבני עמו שלא יהיו רחמים". הוא הבהיר שוב כי ארה"ב לא תשלח כוחות קרקעיים ללוב, אך הדגיש כי הוא "מודע עמוקות" לסיכונים שבנקיטת פעולת צבאית כלשהי.

 

על תחילת הפעולה הצבאית הבינלאומית הכריז אחר הצהריים נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בתום ועידת חירום של מנהיגים בכירים מרחבי העולם בפריז בנוגע למצב בלוב. שעתיים אחר כך דווח על הירייה הראשונה של הכוחות הזרים בלוב, ומשרד ההגנה של צרפת כי מטוסים צרפתיים השמידו לראשונה טנקים ומשוריינים באזור בנגזי, מעוז המורדים במדינה.

  

דובר צבא צרפת הודיע מוקדם יותר הערב שכ-20 מטוסים צרפתיים פועלים כעת במרחב האווירי של לוב. פריז הודיעה כי הפעולה הבינלאומית מתמקדת כעת ברדיוס של 100 עד 150 קילומטרים סביב העיר בנגזי שבמזרח לוב, מעוזם של המורדים, אך בהמשך התרחבה כאמור המתקפה.

  

שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, אמר כי הפעולה תימשך בימים הבאים, עד שקדאפי ימלא את החלטות מועצת הביטחון. הוא אמר שארה"ב היא שותפה מלאה בפעולה הצבאית, "ואת זאת נראה בשעות הקרובות ובימים הקרובים". לא חלפו דקות, וארה"ב פגעה ביעדים בלוב. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x