$
בשולי החדשות

10 הסרטים המכניסים ביותר בכל הזמנים

בכל כמה שנים נשבר שיא בקופות הקולנוע בארה"ב, אך נתוני ההצלחה האמיתיים מפתיעים יותר כאשר מתחשבים בשינויי האינפלציה ומחירי הכרטיסים במהלך השנים; אלה הם הסרטים הפופולריים ביותר בהסטוריה

כתב כלכליסט 22:0728.02.11

כנהוג בכל שנה לאחר חלוקת פרסי האוסקר, עולה מחדש השאלה כיצד ניתן לדעת מהו באמת הסרט הטוב ביותר שיצא בכל שנה נתונה. יש המסתמכים על החלטת האקדמיה בטקס הפרסים, יש המסתמכים על טעמם האישי, בעוד אחרים סבורים כי דווקא הפופולאריות בקרב הקהל הרחב, הנמדדת בנתוני הקופות, היא המדד הנכון ביותר.

 

בכל כמה שנים נשבר שיא חדש בנתוני קופות הקולנוע בארה"ב. בפעם האחרונה היה זה אוואטר, שלפני כשנתיים שבר את כל שיאי ההכנסות והפך לסרט המכניס בכל הזמנים עם מעל 750 מיליון דולר. למרות התואר, אין הדבר אומר שסרטו של ג'יימס קמרון הוא הסרט המצליח בכל הזמנים. כאשר לוקחים בחשבון את השינוי במחירי הכרטיסים ואת האינפלציה, אוואטר נמצא רק במקום ה-14 ברשימת שוברי הקופות ההוליוודיים של כל הזמנים.

 

ראוי לציין שלפני שנות ה-80 נהוג היה להפיץ סרטי קולנוע מצליחים מספר פעמים במהלך השנים, ועל כן סרטים פופולאריים נהיו מצליחים ומכניסים עוד יותר עם כל הפצה חוזרת.

 

בהתחשב בנתונים הללו, אלה הם 10 שוברי הקופות ההוליוודיים הגדולים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, ולצורך השוואה, הסרטים שזכו בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר בשנה בה הם יצאו:

 

10. שלגיה ושבעת הגמדים

סרט האנימציה באורך מלא הראשון של דיסני היה להיט גדול עם יציאתו ב-1937 והכניס 873 מיליון דולר, בהתאמה לאינפלציה, במהלך השנים בהן הופץ לקולנוע שוב ושוב. הסרט שזכה בפרס האוסקר על הסרט הטוב ביותר באותה שנה היה חייו של אמיל זולה.

 

 

9. מגרש השדים

סרט האימה המצליח יצא ב-1973 בהפקת וורנר ברדרס והכניס 885 מיליון דולר בהתאמה לאינפלציה. זוכה האוסקר לסרט הטוב ביותר באותה שנה היה העוקץ, אשר הכניס 714 מיליון דולר במונחים של ימינו.

 

 

8. דוקטור ז'יוואגו

סיפור האהבה האפי על רקע המהפכה הרוסית יצא ב-1965 והכניס 994 מיליון דולר בהתאמה לאינפלציה. באותה שנה זכה צלילי המוזיקה, אשר מופיע בהמשך הרשימה, בפרס הסרט הטוב ביותר.

 

 

7. מלתעות

הסרט והכריש יצא ב-1975 בהוצאת יוניברסל והכניס 1.03 מיליארד דולר בקופות בהתאמה לאינפלציה. הסרט הטוב ביותר לאותה שנה, קן הקוקיה, הכניס 441 מיליון דולר בלבד.

 

 

6. טיטניק

הסרט המכניס ביותר בכל הזמנים (ללא התאמה אינפלציונית) אחז בחוזקה בתוארו ב-1997 ועד בואו של אוואטר ב-2009. בהתאמה לאינפלציה, הכניס טיטניק 1.03 מיליארד דולר בקופות ואף זכה בשנת יציאתו בפרס האוסקר לסרט הטוב ביותר.

 

 

5. עשרת הדברות

צ'רלטון הסטון בתפקיד משה רבינו הצליח להכניס ב-1965 1.05 מיליארד דולר בקופות בהתאמה לאינפלציה. הסרט שהוכרז כטוב ביותר באותה שנה היה מסביב לעולם בשמונים יום, אשר הגיע לכמחצית מהכנסותיו של הסיפור התנ"כי.

 

 

4. אי.טי - חבר מכוכב אחר

סרטו המצליח של שפילברג יצא בהוצאת יוניברסל ב-1982 והכניס 1.14 מיליארד דולר בהתאמה לאינפלציה, כמעט פי 10 יותר מהסרט גנדי, אשר זכה באוסקר באותה שנה.

 

 

3. צלילי המוזיקה

הסרט השני מ-1965 שנכנס לרשימה הכניס 1.14 מיליארד דולר בהתאמה לאינפלציה ואף זכה בחמישה פרסי אוסקר באותה שנה, ביניהם הפרס לסרט הטוב ביותר.

 

 

2. מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה

לפני הרבה שנים ב-1977 זכה אפוס הפנטזיה החללי בהכנסות של 1.43 מיליארד דולר בקופות בהתאמה לאינפלציה, כמו גם בשישה פרסי אוסקר. למרות זאת, פרס הסרט הטוב ביותר באותה שנה ניתן דווקא לאנני הול, סרטו של וודי אלן שהכניס רק 134 מיליון דולר בקופות, בהתאמה אינפלציונית, וזכה בארבעה פרסים.

 

 

1. חלף עם הרוח

האפוס האמריקאי האולטימטיבי מ-1939 הכניס 1.62 מיליארד דולר בקופות בהתאמה לאינפלציה וזכה בשמונה פרסי אוסקר, ביניהם פרס הסרט הטוב ביותר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x