$
המזרח התיכון

אובמה: "על קדאפי לעזוב עכשיו את תפקידו"

סייף אל-איסלאם קדאפי: "לאזרחי לוב לא יהיה עתיד, אם לא יושג הסכם בקרוב"; דיווח: שליט לוב העביר 4.8 מיליארד דולר ללונדון

סוכנויות הידיעות 23:5826.02.11

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, קרא לשליט לוב, מועמר קדאפי, "לעזוב עכשיו" את תפקידו, מאחר שאיבד את ההצדקה להישארותו בשלטון. כך נמסר בהודעה שפרסם הבית הלבן.

 

סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב, אמר הערב בראיון לרשת אל-ערביה כי "יש סימנים למלחמת אזרחים בלוב

והתערבות זרה". לדבריו, המהומות במדינה פותחות בפני השלטון את כל האפשרויות, כולל מלחמת אזרחים.

 

קדאפי הבן הוסיף כי "לאזרחי לוב לא יהיה עתיד, אם לא יושג הסכם בקרוב", וכי אין אפשרות שחלקה המזרחי של המדינה יפעל בנפרד משאר לוב.

 

"טיימס" הלונדוני דיווח היום כי מועמר קדאפי העביר 3 מיליארד ליש"ט (כ־4.8 מיליארד דולר) מהונו הפרטי לבית השקעות פרטי בלונדון באמצעות מתווך משוויץ.

 

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הערב לדיון נוסף בעניין הטלת סנקציות על לוב. ברזיל, הודו ופורטוגל מתנגדות לכמה מהסעיפים. היום נודע כי טיוטת הסנקציות על לוב המקודמת באו"ם כוללת אמברגו נשק, הקפאת תנועה של 23 בכירי שלטונו של מועמר קדאפי וכן הקפאת נכסיהם האישיים.

 

למעט שליט לוב, כלולים ברשימת הסנקציות שמונת ילדיו: חמיס, חניבעל, מוחמד, סייף אל-ערב, סייף אל-איסלאם, מועטסם, סעדי ועיישה. בנוסף, מופיעים ברשימה מפקד צבא לוב מסעוד עבד אל-חאפז, שר ההגנה אבו-באקר יונס ג'אבר, ראש המודיעין עבדאללה אל-סאנוסי, בכירי שירותי הביון וועדת המהפכה וכן בני דודיו של קדאפי - סייד ואחמד קדאף אל-דאם החשודים במעורבות ברכישות נשק ובטרור כלפי גולים לובים ברחבי העולם. שלשום הודיע אל-דאם על עריקתו למצרים במחאה על "ההפרות הבוטות של החוק הבינלאומי וזכויות האדם מצד שלטונות לוב".

  

בתוך כך, נציג לוב בליגה הערבית, עבדל מונעם אל-הוני, שהתפטר מתפקידו במחאה על האירועים בלוב, אמר היום כי "שלטונו של קדאפי נמצא בשעותיו האחרונות". גם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, אמר כי "נראה שקדאפי איבד את השליטה על לוב".

  

אל-הוני אמר לעיתון "א-שארק אל אווסט" כי תומכי קדאפי שולטים רק בכמה מעוזים בטריפולי, בהם כמה בסיסים צבאיים. לדבריו, מהמידע שבידיו עולה שקדאפי ביקש סיוע מהשבט הנאמן לו בעיר הולדתו סִרְת ועל פי הדיווחים, עשרות ג'יפים חמושים בנשק כבד יצאו משם לסייע לו, אך נהדפו בידי מתנגדי קדאפי.

  

גם יורש העצר של לוב, הנסיך מוחמד א-סנוסי, הגולה בלונדון, אמר כי סופו של קדאפי מתקרב. לדבריו, שליט לוב איבד את השליטה בכל ערי המזרח, וכעת הוא ומשפחתו מתבצרים במשכנם בטריפולי. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x